Skóra i włosy bezpieczne na słońcu

Kochamy je, bo pięknie złoci cerę i wprawia nas w dobry nastrój. Jak z niego korzystać, by działało jak kosmetyk?

Możesz wiele zrobić, aby urlopowe słońce ich nie przesuszyło i nie zmatowiło
Możesz wiele zrobić, aby urlopowe słońce ich nie przesuszyło i nie zmatowiło123RF/PICSEL

Wakacyjne podpowiedzi

Odpowiednie kosmetyczne przygotowania sprawią, że skóra będzie zdrowa, a opalenizna trwalsza i ładniejsza

Przed urlopem

Siła nawilżania

Ok. dwa tygodnie przed wyjazdem podaruj skórze intensywną kurację nawadniającą. Maskę nawilżającą nakładaj nawet codziennie, balsam do ciała obowiązkowo po każdym myciu. Balsam możesz zastąpić kosmetykiem do stosowania pod prysznic.

Gładszy naskórek

Opalenizna będzie bardziej równomierna, gdy usuniesz martwe komórki naskórka. Ciało oczyszczaj nawet codziennie żelem pilingującym pod prysznic lub co 2-3 dni wymasuj je kosmetykiem z drobinkami. Twarzy też przyda się kuracja pilingiem dobranym do cery. Zabiegu nie rób jednak na dzień przed wyjazdem!

Bez jednego włoska

Wydepiluj skórę woskiem, depilatorem elektrycznym. Włoski usuniesz wraz z cebulkami, a efekt utrzyma się cały urlop. Po zabiegu odczekaj dobę z opalaniem!

Na urlopie

Na słońcu oddziaływują na nas promienie UVA (przenikają do głębszych warstw skóry) i UVB (dają efekt opalenizny). Przed UVB chronią filtry oznaczone SPF, przed UVA - IPD, PPD.

Zgodnie z fototypem

Zwykle preparaty do opalania mają tylko oznaczenia SPF. Wysokość filtrów odpowiada fototypom. Im jaśniejsza skóra, tym wyższych filtrów należy używać. Np. SPF 50-30 są do cery bardzo jasnej, SPF 10-5 do śniadej. Taki wybór sprawdza się, gdy skóra nie sprawia kłopotów.

Odpowiednia ochrona

Nie sięgaj po krem z niższym SPF, by opalić się szybciej i intensywniej. Nawet wysokie SPF nie blokują wytwarzania w skórze barwnika, a chronią ją przed poparzeniem i odwodnieniem.

Na plaży i w plenerze

Silna ochrona przed słońcem jest konieczna, gdy odpoczywasz nad wodą, wędrujesz, uprawiasz letnie sporty. Dzięki niej zwiększasz szanse, że opalisz się równomiernie i bez szkody dla skóry.

1. Zanim wyjdziesz na słońce

Nałóż preparat ochronny ok. 30 min przed wyjściem na dwór, by kosmetyk dobrze się wchłonął. Staraj się nie przebywać na pełnym słońcu w godz. 11-15!

2. Nakładanie... pod ubranie

Gdy wybierasz się np. na wędrówkę, nałóż kosmetyk także na skórę ukrytą pod odzieżą, bo tkaniny przepuszczają promienie UV. Podobnie zabezpiecz ciało pod kostiumem kąpielowym. Nie zapomnij też o płatkach uszu, dekolcie, okolicach karku i stopach (łatwo ulegają poparzeniom).

3. Kosmetyku nigdy dosyć

Tu nie możesz oszczędzać! Na buzię nałóż porcję o objętości łyżeczki, na ciało: ok. 6 łyżeczek.

4. Dodatkowa aplikacja

Zawarte w kosmetykach filtry rozkładają się. Dlatego powtarzaj nakładanie kremu co 2 godz.

5. Ostrożnie w trakcie kuracji

Gdy przyjmujesz leki (np. antybiotyki, antykoncepcyjne), zioła (np. dziurawiec) spytaj lekarza, czy możesz przebywać na słońcu (to grozi przebarwieniami!).

Ochrona dla fryzury

Możesz wiele zrobić, aby urlopowe słońce ich nie przesuszyło i nie zmatowiło.

Filtry w spreju

Wybieraj specjalne kosmetyki do włosów - z filtrami. W seriach słonecznych znajdziesz, oprócz szamponów i odżywek, także lekkie spreje i olejki ochronne. Stosuj je przed każdym wyjściem z domu i kilka razy w ciągu dnia.

Zawsze w kapeluszu

Gdy zamierzasz spędzić dzień na dworze koniecznie osłoń głowę. Najlepiej sprawdzi się słomkowy kapelusz, bawełniana chusteczka lub czapka. Są przewiewne i nie wzmagają pocenia się skóry głowy. Gdy pływasz, zawsze zakładaj czepek kąpielowy. Tak ochronisz pasma przed morską solą, chlorem (z basenu), które osadzają się na kosmykach i skupiają promienie słoneczne.

Swobodne uczesanie

Powinno być proste do ułożenia. Latem trzeba bowiem myć pasma nawet codziennie, koniecznie po kąpieli w morzu, basenie. Dobra będzie fryzura ułożona woskiem, żelem (także chronią pasma!).

  • Choć osoby młode zwykle najchętniej nie schodziłyby ze słońca, pamiętaj, by opalanie zacząć od 15 minut i wydłużać stopniowo.
  • Latem uprawiasz sporty lub dużo czasu spędzasz z dziećmi na dworze? Najlepszy dla ciebie jest kosmetyk wodoodporny.
  • Gdy lubisz kąpiele w morzu lub basenie, pamiętaj, by po nich spłukać ciało słodką wodą. Jeśli nie ma ku temu warunków, to przynajmniej starannie osusz skórę.
  • Jeśli masz cerę tłustą (to częste po trzydziestce), stosuj matujący preparat przeciwsłoneczny z wysokim SPF.

...40 plus

  • Twój krem przeciwsłoneczny musi zawierać filtry UVA (oznaczone jako IPD, PPD), które chronią przed uszkodzeniem włókna elastyny i kolagenu. To zapobiega fotostarzeniu i zmarszczkom.
  • Skórę ze skłonnością do pajączków chroń specjalnymi kremami zapobiegającymi rozszerzaniu naczynek i rumieniowi.
  • Dbaj o zabezpieczenie przeciwsłoneczne skóry wokół oczu. Krem z wyższym filtrem wklepuj kilka razy dziennie.
  • Stosuj tabletki wzmacniające ochronę skóry przed słońcem (np. Innéov).

...50 plus

  • W tym wieku dermatolodzy odradzają ekspozycję na słońce. Najbezpieczniejszym sposobem na piękną opaleniznę będą dla ciebie kosmetyki brązujące: krem i balsam.
  • Gdy słońce jednak kusi, stosuj tylko kosmetyki z wysoką ochroną (SPF 50-30), najlepiej te do opalania skóry wrażliwej.
  • Na plaży zawsze chroń się pod parasolem, spaceruj cienistą stronę drogi.
  • Jeśli masz plamki, uważaj szczególnie na plaży. W plenerze stosuj kremy z bardzo wysoką ochroną (SPF 50+) zapobiegające przebarwieniom.
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas