SOS dla włosów po zimie

Nagłe zmiany temperatury, silne wiatry, zanieczyszczone opady atmosferyczne wpływają niekorzystne nie tylko na naszą skórę, ale także na włosy. W ochronie przed negatywnymi czynnikami zewnętrznym nakładamy grube warstwy kremów i wklepujemy odżywki. A co z włosami? Czy wystarczy je szczelnie schować pod odzieżą?

article cover
INTERIA.PL/materiały prasowe

Sebum to substancja niezbędna do ochrony pasm przed m.in. szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale jego nadmiar może wywołać uporczywe swędzenie, wypadanie włosów oraz stany zapalne skóry głowy. Dlatego nadmiernie przetłuszczających się pasm nie należy w żadnym wypadku zaniedbywać.

Maska na włosy

W przypadku długich włosów pojawia się nie tylko problem z nadmiernym wydzielaniem się łoju skórnego, ale również ze zniszczonymi końcówkami. Włosy wystawione na tak drastyczne działanie czynników zewnętrznych tracą wilgoć, słabną, z czasem stają się łamliwe i szorstkie. Pamiętajmy zatem o stosowaniu odżywek, najlepiej tych bez spłukiwania. Nałożenie preparatu ochronnego nie tylko odżywi kosmyki, ale przy okazji zamknie łuskę włosa, tworząc niewidzialną barierę ochronną.

Polecane są także wszelkiego rodzaju maski regenerujące. Przywracają one odpowiedni poziom nawilżenia i wnikają głęboko w strukturę włosa pod wpływem generowanego ciepła.

Masaż

W trakcie mycia włosów, można wykonać kilkuminutowy masaż otwartymi dłońmi, pobudzający krążenie skóry głowy. Po myciu należy stosować odżywki przeznaczone do włosów tłustych. Ważne jest także, aby nie wcierać preparatu w skórę i zawsze dokładnie go spłukać.

Raz na tydzień zalecane są także płukanki ziołowe z pokrzywy lub rumianku. Podstawą jednak jest stosowanie łagodnego dla skóry głowy szamponu przeciwłojotokowego, który zawiera odpowiedni dla odczyn pH i pozbawiony jest substancji drażniących.

Pielęgnację zewnętrzną możemy również wspomóc od wewnątrz, wprowadzając do swojej diety zwiększoną ilość produktów zawierających witaminy z grupy B (orzechy, drożdże piwne, jaja, ryby, otręby), a także cynk (owoce morza, rośliny strączkowe, brukselka).

Konsultacja medyczna dr Aleksandra Komorowska-Roszkiewicz, Klinika Chirurgii Plastycznej LINEA CORPORIS

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas