Sposoby na piękną cerę, zdrowe włosy i paznokcie

Nie wiesz, jak skutecznie pozbyć się przebarwień na skórze? Twoje włosy są pozbawione blasku i twarde w dotyku, a paznokcie łamliwe? Wszystkie dostępne produkty kosmetyczne zawiodły? Podpowiemy ci, jak wykorzystując do zabiegów pielęgnacyjnych ocet jabłkowy, olejek migdałowy i pomidory, przywrócić twojej cerze, kosmykom i paznokciom piękny wygląd. Wypróbuj je, a z pewnością się nie zawiedziesz.

article cover
©123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy

©123RF/PICSEL

O kulinarnych zastosowaniach octu jabłkowego powiedziano i napisano już wiele, ale czy wiesz, że możesz go z powodzeniem wykorzystać także do leczenia trądziku albo pozbycia się problemów związanych z wypadaniem włosów czy z nadmierną łamliwością paznokci? Dzięki swoim antyseptycznym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom przywraca równowagę oraz odpowiednie pH skóry, oczyszcza pory i zapobiega gromadzeniu się szkodliwych zanieczyszczeń. Pomaga też zachować w dobrej kondycji twoje włosy, przywracając im blask i sprawiając, że są miękkie w dotyku. Ponadto, stanowiąc doskonałe źródło magnezu, potasu, wapnia i żelaza, doskonale sprawdza się w leczeniu grzybicy paznokci i zapobiega jej rozwojowi.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Aby poprawić swoją kondycję wystarczy dodać do szklanki wody 1 łyżeczkę surowego, nieprzefiltrowanego octu jabłkowego, starannie wymieszać i pić 2-3 razy dziennie.

Włosy:

Równie dobrze można go wykorzystać w celach pielęgnacyjnych, sporządzając na jego bazie płukankę do włosów. Od czego zacząć? Wymieszaj ¼ szklanki surowego, nieprzefiltrowanego octu jabłkowego z 2 szklankami wody. Po umyciu włosów szamponem, zastosuj płukankę. Wmasuj ją w skórę głowy i pozostaw na 5 minut, a następnie spłucz włosy zimną wodą. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Skóra:

Ocet jabłkowy może również stać się składnikiem toniku służącego do pielęgnacji tłustej cery. Wystarczy, że zmieszasz go w równych proporcjach z wodą i będziesz regularnie przemywać miksturą twarz.

Paznokcie:

Jeśli masz problem z grzybicą paznokci, zmieszaj w równych proporcjach ocet jabłkowy z wodą i mocz codziennie w roztworze paznokcie przez 5-10 minut. Zabieg powtarzaj codziennie przez kilka tygodni.

Olejek migdałowy

©123RF/PICSEL

Olejek migdałowy, stanowiąc źródło witaminy E, ma wyjątkowo zbawienny wpływ na naszą skórę - zmiękcza ją, odmładza i zmniejsza intensywność uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni UV. Jak go wykorzystać w celach pielęgnacyjnych?

Włosy:

Przed pójściem spać, wmasuj w skórę głowy ciepły olejek migdałowy. Zostaw go na włosach, a rano umyj włosy szamponem. Zabieg powtarzaj 2 lub 3 razy w tygodniu. Na zdrowie twoich włosów korzystnie wpłynie również zjedzenie kilku migdałów dziennie.

Skóra:

Pięciominutowy masaż olejkiem migdałowym, wykonywany codziennie po kąpieli, zbawiennie wpłynie na twoją skórę. Aby dodać jej blasku i pozbyć się martwego naskórka, można też sięgnąć po pastę sporządzoną z 10 namoczonych migdałów i odrobiny miodu.

Paznokcie:

Aby wzmocnić słabe paznokcie, wmasuj w nie codziennie kilka kropli olejku migdałowego.

Pomidory

©123RF/PICSEL

Bogate w likopen, czyli silny przeciwutleniacz, pomidory zapobiegają uszkodzeniom DNA i chronią przed oparzeniami słonecznymi oraz starzeniem się skóry spowodowanym nadmiernym opalaniem. Ponadto wzmacniają włosy, pomagają zrównoważyć poziom pH skóry głowy i są skuteczne w walce z łupieżem. Zawarta w pomidorach biotyna poprawia też kondycję paznokci i sprawia, że są grubsze i lśniące.

Jak wykorzystać pomidory do zabiegów kosmetycznych?

Włosy:

Zmieszaj 2 pomidory, 1 łyżkę oliwy z oliwek i 2 łyżeczki żelu z aloesu. Pastę nanieść na skórę głowy i nałóż foliowy czepek. Odczekaj 30 minut, a następnie umyj włosy szamponem. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Skóra:

Miąższ z dwóch dojrzałych pomidorów wetrzyj w skórę twarzy i szyi. Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg kilka razy w tygodniu.

Paznokcie:

Zmieszaj ½ szklanki soku pomidorowego z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Mocz paznokcie w mieszance przez 10-15 minut. Powtarzaj zabieg raz lub dwa razy w tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas