Sprawdzone sposoby na brzydki zapach stóp

Spośród 2-3 milionów gruczołów potowych na naszych ciałach, pół miliona znajduje się na stopach. Naukowcy uważają że, zanim wynaleziono obuwie, ludzie musieli chodzić po nagrzanych powierzchniach i ich stopy musiały schładzać się, aby nie powstawały poparzenia. Mnogość gruczołów pozwalała poruszać się po spieczonej słońcem ziemi. Jednak gdy era chodzenia boso dobiegła końca i nasze stopy zostały odziane w obuwie, rozbudowane gruczoły mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się stóp i tym samym do uporczywego zapachu.

stopy
stopy© Photogenica
zapach stóp
© Photogenica

Na szczęście istnieją trzy środki, które można łatwo znaleźć kuchni i które pomogą na problem pocących się stóp.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia działa zarówno jako dezodorant i neutralizator zapachów. Potrafi on nie tylko zatuszować zapach, ale także niszczy go u źródła. Proszek pozwala doprowadzić zarówno kwasowe i zasadowe cząsteczki do stanu neutralnego. Dlatego też, neutralizuje pH potu i redukuje bakterie, które powodują brzydki zapach. Wystarczy tylko dodać jedną łyżkę na każdy litr wody i moczyć nogi przez 15-20 minut przez tydzień. Jeśli zauważysz, że twoje stopy są wyjątkowo wrażliwe i pomarszczone, zmniejsz długość moczenia.

Sól Epsom

stopy
© Photogenica

Sól Epsom w rzeczywistości nie jest solą, a naturalnie występującym minerałem - czystym związkiem magnezu i siarczanu. Badania wykazały, że związki te są łatwo wchłaniane przez skórę, wyciągają wilgoć ze skóry, czyniąc ją mniej zachęcającą dla rozwoju bakterii. Relaksujące kąpiele stóp działają również relaksująco i pomagają na obolałe stopy. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki soli Epsom w pół miski ciepłej wody. Stopy należy moczyć przez 10-15 minut przed pójściem spać. Pamiętaj, że stopy muszą być zupełnie suche, zanim ubierzesz ponownie skarpetki.

Czarna herbata

stopy
© Photogenica

Czarna herbata zawiera taninę, która pomaga zabijać bakterie powodujące nieświeży zapach. Pomaga również zamknąć pory na stopach, co skutkuje zmniejszeniem ilości potu. Zagotuj dwie saszetki czarnej herbaty w trzech filiżankach gorącej wody. Wlej to do wiadra wypełnionego do połowy letnią wodą, a przed kąpielą dokładnie opłucz stopy i wysusz. Następnie zanurz stopy w kąpieli i mocz przez 15-20 minut, codziennie przez tydzień.

Jak jeszcze można zapobiegać przykremu zapachowi stóp?

stopy na piasku
© Photogenica

-myj stopy regularnie (rano, w ciągu dnia oraz wieczorem)

-szoruj nogi peelingiem z mydłem

-umyj obszar pomiędzy palcami, a następnie dokładnie wysusz

-kupuj bawełniane skarpetki i dobrej jakości buty, najlepiej skórzane, ponieważ stopa będzie oddychać

-dokładnie osusz stopy po każdym prysznicu

skarpetki
© Photogenica

Warto również zainwestować w skarpetki oraz buty wykonane z dobrej jakości materiałów. Unikaj skarpetek wykonanych z nylonu lub poliestru, gdyż zatrzymują one powietrze i powodują znacznie szybszy rozwój bakterii i nie przyjemny zapach. Buty staraj się kupować z oddychających materiałów, takich jak skóra licowa, nubuk oraz welur. Skóra licowa jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, ponieważ do jej pielęgnacji wystarczy miękką bawełniana ściereczka oraz naturalna pasta. Niestety, buty welurowe czy nubukowe wymagają więcej uwagi, dobrze zaimpregnowane będą nam służyły przez wiele lat. Warto do skórzanych butów zakupić wkładki z węglem aktywnym, które świetnie będą pochłaniać brzydkie zapachy. Śmiało możesz również używać specjalnego sprayu do dezynfekcji stóp, kosztuje on niedużo, a starcza na długo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas