Sprawdzone sposoby na niesmak w ustach

Niesmak w ustach to częsta dolegliwość, z którą poradzić sobie można na kilka sposobów. Przyczyny bywają różne, ale z całą pewnością nie należy bagatelizować tego problemu. Czasem pojawia się niesmak w ustach po jedzeniu, czasem po kawie, ale zdarza się, że jest objawem choroby, o której nie miałeś pojęcia. Jeśli domowe sposoby zawiodą, a stan ten utrzymywać się będzie dłużej, nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu lub stomatologa.

Jak zlikwidować niesmak w jamie ustnej?
Jak zlikwidować niesmak w jamie ustnej?123RF/PICSEL

Higiena przede wszystkim

W tym wypadku problem warto zwalczać najbardziej oczywistymi sposobami, bez poszukiwania nietypowych medykamentów. Codzienne dbanie o zachowanie higieny jamy ustnej jest jednocześnie najbardziej skuteczną metodą, dzięki której zmniejsza się ryzyko pojawienia się niesmaku w ustach. Szczotkować zęby należy przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli to możliwe, poleca się robić to po każdym posiłku. Podczas tej czynności nie zapominaj o wyczyszczeniu języka. Niesmak w ustach i nalot na języku często idą ze sobą w parze. Zaopatrz się również w nić dentystyczną dla precyzyjnego usunięcia resztek pokarmu.

Jak pozbyć się niesmaku w ustach przy pomocy ziół?

Bardzo dobrym uzupełnieniem tradycyjnego mycia zębów jest regularne używanie płynu do płukania ust. Jeśli chcesz postawić na bardziej naturalne metody, wybierz ziołowe napary. Mięta prawdopodobnie pierwsza przychodzi na myśl, ale doskonale sprawdzi się również szałwia.

Niesmak w ustach po kawie? Przyjrzyj się swojej diecie

Uważasz, że nic tak nie stawia na nogi jak filiżanka mocnej kawy? Niestety, częste spożywanie tego napoju może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Tym bardziej, jeśli do tego palisz papierosy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czarnej herbaty. Nadmiar tłustych potraw szkodzi nie tylko zgrabnej sylwetce i talii osy, ale wpływa również na nieprzyjemny oddech. Unikać należy węglowodanów prostych, twoimi sprzymierzeńcami z całą pewnością nie będą potrawy mączne. Staraj się uwzględniać w diecie jak najwięcej świeżych produktów pochodzenia roślinnego. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypijanie w ciągu dnia co najmniej ośmiu szklanek wody to mus, by pozbyć się niesmaku w ustach.

Picie kawy z dużych ilościach może szkodzić zdrowiu
Picie kawy z dużych ilościach może szkodzić zdrowiu

Niesmak w ustach: Przyczyny

Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia i dbasz o porządnie zbilansowaną dietę, a nadal zmagasz się z niesmakiem w ustach i nieprzyjemnym oddechem, udaj się do specjalisty. Objawy te mogą wynikać z rozwijających się w jamie ustnej chorób dziąseł oraz próchnicy. Regularne wizyty u dentysty pozwolą mieć to pod kontrolą. Warto raz w roku przeprowadzić usuwanie kamienia.

Polecamy: Jęczmień na oku. Bolesny znak spadku odporności

Niesmak w ustach i refluks to bardzo częste dolegliwości związane z układem pokarmowym. Jeśli notorycznie skarżysz się na wzdęcia oraz bóle brzucha, konieczne może okazać się przeprowadzenie badania USG w celu zdiagnozowania lub wykluczenia kamicy pęcherzyka żółciowego.

O czym jeszcze może świadczyć niesmak w jamie ustnej? Zdarza się, że towarzyszy zapaleniu zatok lub migdałków, więc niezbędna będzie konsultacja z laryngologiem. Jeśli z niesmakiem w ustach po przebudzeniu wiąże się także gęsty katar i bóle głowy, domowe patenty nie wystarczą. Nie lekceważ i nie odkładaj w czasie wykonywania podstawowych badań. Niesmak może być jednym z objawów, świadczących o niewydolności nerek oraz zaburzonej pracy serca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas