Superenergia na zawołanie

Zapytaliśmy lekarzy, psychologów i dietetyków, jak bez wielkiego wysiłku dodać sobie energii. Oto program, który warto stosować przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Chcesz obudzić się rano wypoczęta, po dobrze przespanej nocy, zrezygnuj wieczorem z alkoholu, który ma cię odprężyć. Wypij smoothie
Chcesz obudzić się rano wypoczęta, po dobrze przespanej nocy, zrezygnuj wieczorem z alkoholu, który ma cię odprężyć. Wypij smoothie123RF/PICSEL

W dzień tryskaj radością

Niczego sobie nie odmawiaj! Zmień tylko swoje nawyki i dodaj trochę ruchu.

1. Superfood zamiast fastfoodów

Daj się przekonać do zdrowych produktów, określanych jako superfoods, a zobaczysz, że zapomnisz szybko o tłustych hamburgerach i innych "szybkich daniach"! Na miano superfood zasługują tylko produkty naturalne, nieprzetworzone, które są bogatym źródłem witamin, minerałów i aminokwasów. Jeśli nie będzie brakowało ich w twoim organizmie, nie zabraknie ci też energii. Sięgaj więc po zalecane przez dietetyków jagody goji, nasiona chia, czosnek, jarmuż, komosę ryżową i amarantus. Koniecznie też włącz do diety:

Orzechy i pestki: Badania wykazały, że tłuszcz, który zawierają ułatwia przyswajanie z warzyw, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Chcesz mieć energię przez cały dzień, jedz musli i sałatki z dodatkiem pestek dyni, słonecznika lub dodaj prażone orzechy. Codziennie możesz zjeść ich 30 g.

2. Pij jedną kawę, ale... z dodatkami

Nie musisz pić kawy litrami, by pokonać senność. Na nogi postawi cię nawet jedna filiżanka superkawy:

Z cytrynową nutą: Do gorącej kawy wrzuć kilka paseczków skórki z cytryny. Filiżankę przykryj, pozostaw na kilka minut, by uwolniły się olejki eteryczne. Oprócz kofeiny orzeźwi cię też aromat;

Z chili: Zaparz tradycyjne espresso. Wlej do szklanki, dodając spienione mleko. Wsyp ok. ¼ łyżeczki zmielonego chili, które pobudzając krążenie, rozbudzi też ciebie. Oprósz kawę startą gorzką czekoladą.

3. Pobudzające koktajle

Bogate w witaminy i minerały, (np. potas, żelazo czy wit. C) koktajle to energetyczne bomby. Jeśli wypijesz taki napój na drugie śniadanie, aż do obiadu będziesz pełna energii. A jeśli będziesz piła koktajl codziennie, już po kilku dniach poczujesz taki przypływ sił, że zmęczenie w ogóle przestanie ci dokuczać.

Z jarmużem: (bogaty w żelazo) Przepis: 3 łodygi selera naciowego, garść natki pietruszki, pół świeżego ogórka, kilka liści jarmużu wrzuć do sokowirówki. Rozcieńcz wodą mineralną, dopraw imbirem i łyżeczką miodu.

Z imbirem: (potasowy) Przepis: 2 pomidory, 200 ml soku pomidorowego, 3 obrane marchewki, jeden ząbek czosnku, kilka plasterków chrzanu i tyle samo świeżego korzenia imbiru - wrzuć do blendera lub sokowirówki. Dopraw do smaku i wypij.

Owocowy: (bogaty w wit C) Przepis: 200 ml soku grejpfrutowego, 2 obrane ze skórki kiwi, 4 listki świeżej bazylii, 6 jagód goji, kilka kostek lodu, zmiksuj w blenderze. Dodaj łyżeczkę miodu.

4. Na popołudniowy kryzys „dopalacze”

Krótki sen z pewnością jest najlepszy, by odzyskać siły. Jeśli jednak pracujesz i nie możesz się zdrzemnąć, sięgnij po naturalne "dopalacze".

Guarana ma właściwości energetyzujące - zawiera 3 razy więcej kofeiny niż kawa. Podnosi poziom energii.

Yerba mate  to napar, który likwiduje zmęczenie i poprawia wydajność pracy umysłowej.

5. Rób 6000 kroków dziennie

Każda forma ruchu, nawet zwykły spacer czy coraz modniejszy trucht, poprawiają humor i kondycję. Wzmacniasz mięśnie i pobudzasz krążenie. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, prawdopodobnie robisz tylko ok. 4000 kroków dziennie. To za mało. Wyjdź na dodatkowy spacer, np. wieczorem. Gdy zwiększysz liczbę kroków przynajmniej do 6000 dziennie, sama zauważysz efekty. Liczenie kroków ułatwi ci krokomierz.

6. Zresetuj mózg po całym dniu

Wieczorem po intensywnym dniu czujesz się wyczerpana nie tylko fizycznie. Twoja głowa też domaga się odpoczynku. Jeśli rano chcesz być znowu w doskonałej formie, szybko myśleć i zapamiętywać, zrób wieczorem kilka ćwiczeń oddechowych, które dotlenią i zregenerują twój mózg.

Ćwiczenie: Weź głęboki, długi wdech, a potem zrób równie długi wydech. Połóż rękę na przeponie i obserwuj, jak się porusza, gdy oddychasz. Powtórz przynajmniej 10 razy.

W nocy ładuj akumulatory

Kiedy porządnie się wyśpisz, rano obudzisz się wypoczęta, z głową pełną nowych pomysłów.

1. Zapomnij 1o tabletkach

Gdy jesteś bardzo zmęczona i nie możesz zasnąć, myślisz, żeby wziąć tabletkę, która ci to ułatwi. Nie rób tego! Środki nasenne nie rozwiążą problemów z zasypianiem, a mają wiele działań niepożądanych. Jeśli chcesz rano czuć się wyspana i tryskać energią, wypróbuj najpierw łagodne, naturalne metody ułatwiające zasypianie.

Mleko lub zioła: Wypij szklankę ciepłego mleka z miodem, naparu z melisy lub kozłka lekarskiego, które działają uspokajająco i nasennie. Jeśli obudzisz się w nocy i nie będziesz mogła ponownie zasnąć, obniż temperaturę w sypialni. Otwórz okno lub wywietrz porządnie pokój.

2. Jedz nawet o północy

Dietetycy coraz częściej przyznają, że zakaz jedzenia po godzinie 18. okazał się nieporozumieniem. Nie chodzi bowiem o konkretną godzinę, lecz o odpowiednio długą przerwę, w czasie której organizm będzie miał czas na spokojne trawienie i przyswojenie wartości odżywczych posiłku. Gdy kładziesz się spać o północy, to możesz bez żadnych obaw zjeść coś niewielkiego między 21 a 22. Im bardziej będziesz głodna, tym trudniej będzie ci zasnąć.

Lekkostrawna kolacja: Ostatni posiłek nie powinien obciążać nadmiernie żołądka, ale jednocześnie sycić. Ważne, by głód nie pojawił się aż do rana. Najlepiej jeśli zjesz coś gotowanego, np. warzywne risotto, bo ciepły posiłek węglowodanowy sprowadzi szybki i spokojny sen.

3. Zasypiaj 3w ciemnościach

Gdy już jesteś gotowa do snu, zadbaj, by w sypialni było zupełnie ciemno. Tylko wtedy organizm "zrozumie", że pora na sen i wytwarza melatoninę, czyli hormon snu. Jej wydzielanie jest ściśle powiązane z działaniem światła na oczy. Gdy jest jasno, organizm wstrzymuje jej produkcję, a ty przewracasz się z boku na bok, bo sen długo nie nadchodzi.

Ochronna opaska: Załóż na oczy opaskę, która nie przepuszcza światła, jeśli w twojej sypialni nie jest ciemno. Kupisz ją w drogerii, od 3 zł.

4. Wyproś z sypialni laptop i tablet

Łóżko powinno ci się kojarzyć ze snem, a nie tweetowaniem czy smsowaniem. Atmosferze do wypoczynku nie sprzyja zwłaszcza niebieskie światło, które emituje monitor komputera i inne wyświetlacze. Takie urządzenia także niekorzystnie jonizują powietrze w twojej sypialni. Przynajmniej godzinę przed snem odpocznij więc od technologii i uwolnij od niej głowę.

Bez komórki pod poduszką: Najczęściej umieszczasz telefon pod poduszką z tego powodu, że masz ustawiony w nim budzik. Chociaż badania naukowe dotyczące szkodliwego wpływu komórek na zdrowie ciągle nie są jednoznaczne, lepiej zrobić wszystko, by nie narażać zdrowia. Połóż więc komórkę daleko od głowy, a w budziku ustaw ulubioną melodię, która sprawi, że rano miło zaczniesz dzień.

5. Przetestuj poduszkę

Mocny, regenerujący sen jest możliwy tylko na wygodnej poduszce.

Test poduszki: Wstrząśnij i złóż na pół poduszkę, na której spisz. Postaw na niej but z płaską podeszwą. Jeśli nie utrzyma się i spadnie - poduszka jest dobra. Jeżeli but zapada się w poduszkę, oznacza to, że straciła już swoją sprężystość i pora ją wymienić.

6. Otul się przyjemnym 6zapachem

Zapachy działają na twój mózg. Mogą go pobudzać albo przeciwnie - wyciszać i relaksować. Warto wykorzystać moc aromatów, by się odprężyć i szybko zasnąć. Przygotuj sobie wieczorem kąpiel z dodatkiem kilku kropli pachnącego olejku lub użyj go w kominku aromatycznym.

Na uspokojenie - woń lawendy, kwiatów pomarańczy, rumianku, szałwii, róży.

Dla odprężenia - aromat rozmarynowy, bazyliowy, macierzanki, waniliowy.

7. Wypij „drinka” żeby się odstresować

Chcesz obudzić się rano wypoczęta, po dobrze przespanej nocy, zrezygnuj wieczorem z alkoholu, który ma cię odprężyć. Organizm zamiast się regenerować w nocy, musi przetwarzać wypity alkohol, obciążając wątrobę.

Bananowy drink z bananami: Ułatwi ci zaśnięcie. Zmiksuj szklankę mleka z bananem i 3 suszonymi daktylami. Banany i daktyle zawierają tryptofan, aminokwas, który jest m.in. niezbędny do wytworzenia melatoniny - związku odpowiedzialnego za wysłanie sygnału, że pora na sen.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas