Szczotkowanie na sucho: Jakie daje efekty? Jak wykonywać?

Szczotkowanie na sucho to ostatnio coraz bardziej popularna metoda pielęgnacji ciała. Wywodzący się z medycyny ajurwedyjskiej zabieg wykonuje się za pomocą szczotki z naturalnego, średnio twardego włosia. Masaż ciała na sucho zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż daje niesamowite efekty! Rewelacyjnie wpływa na skórę, wygładzając ją i ujędrniając. Używanie szczotki do masażu na sucho pomaga zredukować cellulit i pozbyć się problemu z wrastaniem włosków. Do tego taki masaż pobudza krążenie, działa rozluźniająco i niweluje zastój wody w organizmie oraz uczucie ciężkości nóg. Co jeszcze daje szczotkowanie na sucho? Jak wykonywać ten zabieg?

Masaż ciała na sucho genialnie wpływa na kondycję skóry
Masaż ciała na sucho genialnie wpływa na kondycję skóry123RF/PICSEL

Na czym polega szczotkowanie na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg, którego tradycja wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej stosowanej w krajach Dalekiego Wschodu. Był to masaż wykonywany wysuszonymi i twardymi częściami traw, które z czasem zostały zastąpione szczotką z naturalnego włosia. Szczotkowanie nie tylko pozytywnie wpływało na stan skóry, ale też oczyszczało organizm z toksyn, pobudzało krążenie i miało działanie energetyzujące oraz odprężające. Od jakiegoś czasu zabieg staje się coraz bardziej popularny również w krajach europejskich i stosowany jest przez wiele gwiazd showbiznesu, instagramerek i blogerek. Nic dziwnego, gdyż ta metoda pielęgnacji ciała przynosi zachwycające efekty! Jest to połączenie klasycznego masażu z formą peelingu manualnego, które sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i odmłodzona, a ciało zrelaksowane i rozluźnione.

Domowy wyszczuplający balsam do ciałaInteria DIY

Szczotka do masażu na sucho: Jaką wybrać?

Szczotkowanie na sucho to zabieg, który z łatwością można przeprowadzić w domu. Potrzebna będzie to tego jedynie szczotka do masażu na sucho. Na rynku pojawiło się ostatnio wiele modeli do takiego masażu, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy. Szczotka powinna być wykonana z naturalnego włosia, np. z kaktusowego włókna tampico pochodzącego z agawy - rośliny wywodzącej się z Meksyku. W sklepach dostępne są też szczotki z włosia syntetycznego, jednak odradzamy ich stosowanie. Mogą bowiem uczulać i podrażniać skórę.

Najlepiej jeśli szczotka będzie miała średni stopień twardości oraz równo przycięte, gęsto osadzone włosie. Osoby początkujące i posiadające delikatną skórę mogą zainwestować w szczotkę z miększym włosiem, np. końskim lub świńską szczeciną. Szczotka do masażu na sucho musi mieć także wygodny kształt - można spotkać zarówno szczotki małe z bawełnianym paskiem, jak i takie z długą rączką, która ułatwia szczotkowanie trudno dostępnych miejsc, np. pleców. Szczotkę należy myć co 4-5 masażów. W tym celu musimy ją zwilżyć i nałożyć na nią kilka kropel łagodnego detergentu, np. szamponu. Na koniec spłukujemy go letnią wodą i osuszamy szczotkę ręcznikiem.

Szczotkowanie na sucho: Jak przeprowadzać?

Szczotkowanie ciała na sucho należy zawsze przeprowadzać w kierunku serca
Szczotkowanie ciała na sucho należy zawsze przeprowadzać w kierunku serca123RF/PICSEL

Wykonywanie masażu szczotką na sucho może być z początku bardzo nieprzyjemne i bolesne. Jednak po kilku zastosowaniach skóra powinna przyzwyczaić się do zabiegu. Osoby z niskim progiem bólu mogą najpierw wykonywać masaż gąbka lub rękawicą, a dopiero potem przejść do szczotki.

Szczotkowanie ciała na sucho najlepiej przeprowadzać codziennie lub przynajmniej trzy razy w tygodniu. Masaż należy wykonywać zawsze od dołu ku górze, w kierunku serca. Jest to związane z rozkładem naczyń limfatycznych i przepływem limfy w ciele człowieka. Szczotkowanie zaczynamy od stóp, omiatając szczotką najpierw łydki, potem uda. Następnie przechodzimy do brzucha, masując go okrężnymi ruchami. Masaż rąk zaczynamy od dłoni, po czym przechodzimy do przedramion i ramion. Masujemy również szyję i kark, kierując się ku dołowi w kierunku biustu. Wokół piersi wykonujemy okrężne ruchy, które powinny być subtelniejsze, gdyż skóra jest tam bardziej wrażliwa. Na koniec szczotkujemy ku górze pośladki i dolną część pleców.

Taki masaż powinien trwać od 10 do 20 minut. Należy wykonywać długie, posuwiste ruchy. Nie powinno się dociskać szczotki zbyt mocno - najlepiej ustawić ją pod kątem 45 stopni, a nie prostopadle.

Przed szczotkowaniem na sucho nie powinno się zwilżać ciała ani używać balsamów czy olejków. Dopiero po masażu należy wziąć kąpiel, a następnie posmarować ciało ulubionym kosmetykiem nawilżającym.

Szczotkowanie na sucho: Efekty

Po masażu na sucho skóra staje się gładka, jędrna i napięta
Po masażu na sucho skóra staje się gładka, jędrna i napięta123RF/PICSEL

Masaż szczotką na sucho może w szybkim tempie przynieść wiele zadowalających efektów. Już po 4-5 szczotkowaniach skóra stanie się gładsza, jędrniejsza i bardziej napięta. Będzie też bardziej odporna na rozciąganie i powstawanie rozstępów. Szczotkowanie na sucho skutecznie pomaga walczyć z cellulitem i rewelacyjnie kształtuje sylwetkę. Redukuje również zastój wody w organizmie i obrzęki, oraz niweluje uczucie ciężkości nóg. Poprawia krążenie krwi i sprawia, że skóra nabiera równomiernego kolorytu. Taki masaż pomaga także pozbyć się martwego naskórka i poradzić sobie z problemem szorstkich przedramion, nóg czy łokci oraz z wrastającymi włoskami. Zabieg poprawia też wchłanianie się kosmetyków w skórę.

Kolejną zaletą szczotkowania na sucho jest detoks organizmu. Lepsze odprowadzanie limfy wpływa na oczyszczanie się organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Tym samym wzmacnia się nasz układ odpornościowy. Do tego masaż na sucho doskonale relaksuje, odpręża, rozluźnia mięśnie i dodaje energii.

Szczotkowanie na sucho: Przeciwwskazania

Masaż na sucho to bardzo efektywny zabieg pielęgnacyjny, ale nie każdy może go stosować. Przeciwwskazaniem są m.in. choroby skórne takie jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Szczotkowania nie powinno się też wykonywać w przypadku skaleczeń oraz zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych skóry. Masażu nie mogą również stosować osoby z tendencją do pękania naczynek i powstawania żylaków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas