Tak pozbędziesz się kurzajek bez wydawania fortuny. Patenty z babcinej apteczki

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek, które potrafią uprzykrzyć życie. Choć zazwyczaj nie są ogromne, często stają się przyczyną dużego dyskomfortu. Kurzajki na rękach mogą w istotnym stopniu odbierać pewność siebie, z kolei brodawki na nogach niejednokrotnie utrudniają chodzenie. Podpowiadamy, jak rozpoznać kurzajki i jak usunąć je przy pomocy domowych sposobów.

Jak usunąć kurzajki naturalnymi metodami?
Jak usunąć kurzajki naturalnymi metodami?123RF/PICSEL

Jak wygląda brodawka?

To zmiana skórna, która wyglądem przywołuje skojarzenia z niewielką naroślą o grudkowatej, chropowatej strukturze. Kurzajki mogą mieć różną wielkość - od kilku milimetrów do nawet dwóch centymetrów. Barwą zazwyczaj nie odznaczają się od ciała, choć zdarza się, że miewają odcienie brązowawe i szarawe.

Czy kurzajki bolą? Nie - tego nie musisz się obawiać. Dolegliwości bólowe mogą jednak pojawić się w sytuacji, gdy brodawka pojawia się na stopie. Bywa, że sprawia problemy przy chodzeniu, podobnie jak w przypadku odcisku. Zdarza się również, że brodawki powodują swędzenie. Niezbędna jest wtedy spora dawka samokontroli, ponieważ pod żadnym pozorem nie należy ich rozdrapywać.

Leczenie kurzajek wymaga systematyczności
Leczenie kurzajek wymaga systematyczności123RF/PICSEL

Skąd się biorą brodawki na ciele?

Winowajcą odpowiedzialnym za ich pojawianie się na skórze jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Na zarażenie jesteśmy szczególnie podatni w okresach obniżonej odporności organizmu. Dochodzi do niego wskutek kontaktu z osobą zarażoną lub przedmiotem, z którego korzystała. Miejscami największego ryzyka są baseny, saunie, siłownie czy salony kosmetyczne. Czasem wystarczy tylko podanie ręki albo używanie tego samego ręcznika. Trzeba wiedzieć również, że wirus może przenosić się drogą płciową.

Bramą dla wirusa staje się uszkodzony nawet w niewielkim stopniu naskórek. Wystarczy więc otarcie, pęknięcie czy drobna rana. Niestety, czasem trudno jest zdiagnozować konkretną przyczynę, ponieważ od momentu wniknięcia wirusa do ciała do pojawienia się brodawek może minąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie jesteśmy nosicielami i choć sami nie mamy objawów, możemy zarażać kolejne osoby.

Domowe sposoby na kurzajki

Mimo ze w aptekach możemy znaleźć wiele preparatów, których celem jest zwalczenie brodawek, warto zaopatrzyć swoją domową apteczkę również w bardziej naturalne specyfiki. Niestety, kurzajki to problem, który często powraca, więc naturalne wsparcie kuracji okaże się trafionym pomysłem.

Jak pozbyć się kurzajek przy pomocy soli?

Warto zacząć od najprostszych rozwiązań i produktów, które znajdują się w kuchennych szafkach w większości domów. Nic więc dziwnego, że naszą listę domowych sposobów na brodawki otwiera sól. Oczywiście nie zalecamy posypywać nią bezpośrednio zmiany skórnej. Lepszym pomysłem jest przygotowanie oczyszczającej kąpieli - patent ten sprawdzi się w sytuacji, gdy kurzajki pojawiły się na dłoniach i stopach.

Sześć łyżek soli kuchennej rozpuść w litrze ciepłej wody i namaczaj w nim zainfekowaną część ciała przez pół godziny. Sól ma właściwości dezynfekujące i oczyszczające, a te właściwości są na wagę złota w przypadku pojawienia się brodawek.

Babciny patent, czyli jak działa czosnek na brodawki?

Czosnek skutecznie rozprawi się z problemem skórnym
Czosnek skutecznie rozprawi się z problemem skórnym123RF/PICSEL

Czosnek nie bez przyczyny cieszy się reputacją naturalnego antybiotyku. Z jego właściwości bakteriobójczych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych pełnymi garściami czerpała medycyna ludowa. Współcześnie również warto skorzystać z ich potencjału.

Kurzajkę możesz kilka razy dziennie smarować rozkrojonym ząbkiem czosnku. Jeśli przebywasz w domu i nie masz planów towarzyskich, plasterek czosnku możesz również przyłożyć do zainfekowanego miejsca i zakleić plastrem. Tak przedłużysz i zintensyfikujesz jego działanie.

Ziołowa moc zwalczy kurzajki

Szczególną uwagę przykuwają dwie rośliny: glistnik (jaskółcze ziele) oraz mniszek lekarski. Lecznicze okazy wykorzystuje się w przypadku najróżniejszych dolegliwości, wykazują też dużą skuteczność w walce z brodawkami.

W najlepszej sytuacji są osoby, które mają dostęp do świeżych roślin. W przypadku mniszka nie jest to duże wyzwanie, ponieważ rośnie niemalże wszędzie. Wystarczy złamać łodygę wybranego okazu i przyłożyć wyciekający sok do brodawki. Warto powtarzać to kilka razy dziennie na oczyszczoną skórę, a po kilku dniach uporamy się z problemem.

Jak wyczyścić plamy na skórze?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas