Reklama

Urzeka aromatem i smakiem. Woda z kwiatów pomarańczy ukoi skórę i zadba o podniebienie

Woda z kwiatów pomarańczy pachnie obłędnie, ale na tym nie kończą się jej zalety. To dopiero początek długiej listy cennych właściwości produktu, który powstaje jako… efekt uboczny produkcji perfum. Aromatyczny płyn od wieków znajdował zastosowanie w królewskich zabiegach pielęgnacyjnych, ale też w kulinariach. Dowiedz się, czym jest woda z kwiatów pomarańczy i w jaki sposób możesz wykorzystać ją we własnych czterech ścianach.

Jak powstaje woda z kwiatów pomarańczy?

Zastanawiasz się, co to za produkt? Brzmi szykownie i dość ekskluzywnie, ale tak naprawdę powstaje "przy okazji" wytwarzania perfum. Powstaje z kwiatów gorzkiej odmiany pomarańczy, nazywanej także pomarańczą kwaśną. Choć roślina pochodzi z południowo-wschodniej Azji, zdążyła zadomowić się także na terenach krajów śródziemnomorskich, gdzie od wieków korzysta się z jej dobroczynnych i niezwykle wszechstronnych właściwości.

Drzewka gorzkich odmian pomarańczy zakwitają wczesną wiosną - zazwyczaj w marcu. To najlepsza pora na zaobserwowanie i zbiór delikatnych białych kwiatów. Stanowią one źródło cennego olejku eterycznego, stąd ich powszechne zastosowanie w produkcji perfum. Efektem ubocznym destylacji jest aromatyczna woda z kwiatów pomarańczy, której żal byłoby nie wykorzystać!

Reklama

W aptece kupisz za 5 złotych. Skuteczniejsza niż kosmetyk z drogerii

Właściwości wody z kwiatów pomarańczy. Co w sobie kryje?

Orzeźwiający zapach cytrusów nie jest jej jedynym atutem i powodem, przez który zajmowała ważne miejsce w medycynie tradycyjnej, a do dziś chętnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Okazuje się, że w składzie wody z kwiatu pomarańczy nie brakuje witamin. Mowa przede wszystkim o witaminie C, B1 (tiaminie), B2 (ryboflawinie) oraz B3 (niacynie). Do tego dochodzą kwas foliowy, prowitamina A oraz biotyna. Taki koktajl nie może pozostać bez pozytywnego wpływu na ciało!

Woda z kwiatów pomarańczy: Zastosowanie w kosmetyce

Niejednokrotnie wspomina się o niej w kontekście zabiegów pielęgnacyjnych samej Marii Antoniny, czyli prawdopodobnie najsłynniejszej francuskiej królowej. Kojarzona jest z zamiłowaniem do przepychu, dla którego straciła głowę (dosłownie i w przenośni), a także dbałością o wygląd. Pomarańczowa esencja miała być jednym ze składników jej upiększających kąpieli. Do czego współcześnie można wykorzystać wodę pomarańczową?

  • Sprawdza się jako odświeżająca i nawilżająca mgiełka do ciała.
  • Wykorzystasz ją jako tonik w celu przywrócenia skórze naturalnego pH.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych, więc pomoże uporać się z trądzikiem, wypryskami, a także rozszerzonymi porami.
  • Działa łagodząco, niweluje zaczerwienienia. Stosuj zarówno na twarz, jak i na dekolt!
  • Zalecana jest do pielęgnacji cery mieszanej, naczynkowej i dojrzałej. Wygładza skórę, ograniczając powstawanie i widoczność zmarszczek.
  • Wymieszaj ją z balsamem do ciała, zwłaszcza po goleniu lub depilacji. Zaczerwieniona i podrażniona skóra odejdzie w niepamięć.
  • Wcieranie ją w skórę głowy wspiera walkę z łupieżem.
  • Warto dodawać niewielką ilość do odżywek i masek do włosów, zwłaszcza w przypadku suchych i zniszczonych kosmyków z tendencją do puszenia.

Na co pomaga maść z żyworódki? Naturalna odpowiedź na problemy skórne

Pomarańczowa rozkosz dla podniebienia

Kwiaty pomarańczy w postaci naparu i herbaty zasłynęły w medycynie ludowej jako remedium na bolący i przeciążony żołądek, kolki oraz wzdęcia. Warto jednak wiedzieć, że smakosze doceniają wodę z kwiatów pomarańczy raczej pod kątem doznań kulinarnych.

W celach spożywczych stosowana jest w kuchni marokańskiej, libańskiej, francuskiej, a nawet meksykańskiej! Może stanowić dodatek do orzeźwiającej lemoniady lub rozgrzewającego grzańca. Dodaje się ją do deserów (w tym słynnej baklawy) i dań wytrawnych, bazujących na kurczaku czy jagnięcinie. 

Polecamy:

Moczenie nóg w occie jabłkowym: Sposób na wstydliwą dolegliwość

Szpecąca zmora wielu kobiet. Uważaj, gdy pojawia się drugi podbródek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy