Tak pozbędziesz się świądu i odparzeń. Stopy natychmiast poczują ulgę
Oprac.: Joanna Leśniak
Zaczerwienienia, otarcia, swędzenie stóp i bolesne pęcherze świadczą o tym, że doszło do odparzenia. Dolegliwość ta kojarzona jest zwłaszcza z letnimi miesiącami, lecz może pojawić się niezależnie od daty w kalendarzu. Jej przyczyny bywają różne, ale skutek zawsze jest taki sam – ból i pieczenie, które skutecznie utrudniają przemieszczanie się i funkcjonowanie. Podpowiadamy, co stosować na odparzone stopy, by poczuć natychmiastową ulgę.
Spis treści:
Czym są odparzenia na stopach?
Najprościej rzecz ujmując, jest to reakcja skóry na nadmierne przegrzanie i wzmożoną aktywność gruczołów potowych. Brak odpowiedniej wentylacji stóp, nadmierne tarcie, które może wynikać ze źle dobranego obuwia, doprowadzają do nieprzyjemnych objawów. Odparzenia na stopach wiążą się ze swędzeniem, pieczeniem, obrzękami i bólem.
Pojawiają się zaczerwienienia i obtarcia, a bez szybkiej reakcji także bolesne pęcherze. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, będziemy mieć do czynienia z ranami, które zamieniają się w bramę dla szkodliwych drobnoustrojów.
Problem turystów, ale nie tylko. Skąd biorą się odparzenia?
Wybierasz się na wakacje do ciepłych krajów lub planujesz długie wędrówki po lasach i górach? Zadbaj nie tylko o nałożenie kremu z filtrem na skórę i zaopatrzenie się w nakrycie głowy. Jeśli zapomnisz o stopach, mogą zapłacić wysoką cenę za podróżniczą niefrasobliwość. Częstymi przyczynami odparzeń na stopach są wysoka temperatura i brak dostępu skóry do powietrza.
Przemyśl więc kwestię obuwia. Unikaj butów wykonanych ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Zawsze dobieraj odpowiedni rozmiar — zbyt małe lub zbyt duże obuwie doprowadza do obtarć. Zakładaj bawełniane skarpetki, które również sprzyjają dobrej wentylacji. Jeśli zmagasz się z dużą potliwością tej części ciała, warto wziąć pod uwagę stosowanie specjalnych dezodorantów lub talku.
Co na odparzone stopy? Pierwsza pomoc w domowym zaciszu
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po powrocie do domu, jest pozwolenie skórze pooddychać. Należy zdjąć buty i skarpetki, następnie umyć stopy i dokładnie je osuszyć. Podczas wycierania nie pomijaj przestrzeni między palcami. Właśnie tam bardzo często pojawiają się ranki, a wilgoć w tej partii sprzyja także rozwojowi grzybicy.
Regeneracyjna kąpiel na odparzone stopy
Po oczyszczeniu nóg pozwól sobie i stopom na relaks. Nie ma lepszego sposobu niż kąpiel nóg, podczas której nie tylko odpoczniesz, ale zaaplikujesz też środki, które odkażą i odświeżą skórę. Wśród domowych sposobów na odparzenia stóp szczególnie dobrze sprawdzają się naturalne specyfiki.
- Kąpiel stóp w naparze z mięty — błyskawicznie odczujesz jego chłodzące właściwości i docenisz je, zwłaszcza gdy masz za sobą cały dzień spędzony na nogach. Do zrobienia kąpieli możesz wykorzystać świeże lub suszone liście. Będziesz potrzebować czterech łyżek mięty na każdy litr wody.
- Kora dębowa na odparzenia stóp — nie musisz wychodzić do lasu, aby ją zdobyć. Kora dębu dostępna jest w saszetkach, znajdziesz się w sklepach zielarskich i aptekach. Stosuj według zaleceń producenta, a w pełni wykorzystasz jej przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości. Przyspieszy gojenie się ran, pomoże także na odciski.
Polecamy: