Ten typ twarzy starzeje się najszybciej. Zmarszczki i „chomiki” tylko się czają
Nieestetyczne, odbierające pewność siebie, nazywane jednym z większych, pojawiających się wraz z wiekiem mankamentów urody. Zmarszczki - choć nie jesteśmy wobec nich całkowicie bezradni, z czasem zmienią oblicze każdego. W przypadku niektórych stanie się to jednak szybciej, niż można by przewidywać. Eksperci wskazują, że sporą rolę w tempie starzenia może odgrywać kształt twarzy.
Wywołują kompleksy, bywają znienawidzone, a wielu wszelkimi sposobami stara się zapobiec ich powstawaniu. Zmarszczki, przebarwienia i popękane naczynka, pojawiające się na skórze wraz z upływem lat i choć są skutkiem naturalnych procesów, bywają dla wielu prawdziwym utrapieniem. Zdradzają bowiem wiek, a w połączeniu ze zjawiskami takimi jak utrata jędrności i kolorytu, są w stanie zrujnować marzenie o "wiecznej młodości".
Zobacz również:
Skóra z wiekiem, wraz z ubytkami kwasu hialuronowego i kolagenu, traci sprężystość. Inaczej reaguje przez to na silną pracę mięśni twarzy, które zostają pobudzone do ruchu każdorazowo podczas mówienia czy śmiania się. Z czasem pojawią się więc na niej niewielkie zmiany, następnie zmarszczki, aż wreszcie nieestetyczne bruzdy. Jak się okazuje, osoby o konkretnym kształcie twarzy doświadczają tego procesu znacznie szybciej niż inni.
Masz ten typ twarzy? Eksperci ostrzegają
O kształcie twarzy: owalnym, okrągłym, trójkątnym lub kwadratowym, decydują najczęściej geny. W zależności od tego, który z nich posiadamy, będziemy starzeć się jednak w inny sposób - donoszą kosmetolodzy.
Jak się okazuje, uważany za najbardziej atrakcyjny owal, najgorzej radzi sobie z upływem czasu. Typ ten charakteryzuje się subtelną brodą, dość wysokim czołem, uwydatnionymi kośćmi policzkowymi, pełnymi wargami i niewielkim, zgrabnym nosem. Jego największe zaleta? W porównaniu do innych nie wymusza jakichkolwiek makijażowych czy fryzjerskich sztuczek, których celem byłoby udoskonalenie proporcji. Wszystko jednak zmienia się wraz z upływem lat.
Siła grawitacji, w połączeniu ze stopniową utratą elastyny i kolagenu doprowadzają do sytuacji, w której owal zaczyna tracić swój idealny kształt, a pionowe zmarszczki biegnące od nosa do kącików ust - bruzdy wargowo-nosowe - stają się widoczne znacznie szybciej niż u innych. Wówczas na twarzy pojawiają się dodatkowo "chomiki", będące skutkiem opadania bocznych części polików. Co więcej, zwiotczała skóra zaczyna wystawać poza owal, burząc jej proporcje. Stąd blisko już od opadania kącików ust i nabrania przez twarz posępnego wyglądu.
Która twarz najlepiej się starzeje? Z wiekiem mocno docenisz
Podczas gdy idealny za młodu owal wraz z wiekiem ulega niekorzystnym zmianom, typ twarzy, który u nieco młodszych osób wywołuje niejednokrotnie kompleksy, z czasem powinien zostać znacznie bardziej doceniony. Jeśli więc dziś spoglądasz w lustro twierdząc, że twoja twarz wygląda "jak księżyc w pełni", za kilka lat uśmiechniesz się z aprobatą.
Pucułowate policzki oraz mały, zaokrąglony podbródek są cechą charakterystyczną okrągłej twarzy. W młodości niejednokrotnie wymuszają poszukiwania optycznie wyszczuplających fryzur oraz makijażu, który odpowiednio zarysuje kości policzkowe. I chociaż pucułowata twarz za młodu bywa nielubiana, z wiekiem "odwdzięcza się" znacznie wolniejszym starzeniem. Skóra na okrągłych policzkach jest bowiem lepiej napięta, przez co zmarszczki pojawią się na niej później.
To jednak kwadratowy kształt twarzy pozostanie niezmieniony najdłużej - bo chociaż z czasem zauważysz pierwsze zmarszczki wokół oczu i stwierdzisz, że twoje usta układają się w podkówkę, "kanciastość" najdłużej zachowa swój kształt.