Trądzik różowaty: Objawy i metody leczenia

Naukowcy zidentyfikowali geny odpowiedzialne za trądzik różowaty, co być może pozwoli opracować lepsze metody leczenia. Póki co, pozostaje nam stosowanie środków, które pomagają zmniejszać suchość skóry, swędzenie i zaczerwienienie. <b> Czym właściwie jest trądzik różowaty? </b> Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, której cechami charakterystycznymi są zaczerwienienia oraz pryszcze pojawiające się na nosie, policzkach, czole i brodzie. Może rozprzestrzeniać się do okolic uszu, klatki piersiowej czy pleców. Najczęściej na trądzik różowaty zapadają osoby w wieku od 30 do 50 lat. Konkretna przyczyna trądziku różowatego nie jest znana, ale wyróżnia się kilka czynników, które mogą sprzyjać jego rozwojowi: - odpowiedź układu immunologicznego na obecność bakterii - zakażenie bakteriami Helicobacter pylori - roztocza żyjące na nosie i policzkach każdego człowieka - białko skóry, które chroni przed infekcjami, może powodować zaczerwienienie i obrzęk - światło słoneczne, - żywność, - toksyny chemiczne - stres

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Jakie są objawy trądziku różowatego?

&copy;123RF/PICSEL

Wyróżnia się cztery podstawowe objawy trądziku różowatego:

1. Pojawia się stałe zaczerwienienie twarzy, policzków, a często nawet uwidocznienie naczyń krwionośnych. Powyższym objawom może towarzyszyć również suchość skóry, swędzenie i chropowatość.

2. Drugim najczęściej występującym objawem są wypryski lub pryszcze.

3. W wielu przypadkach skóra nosa staje się wyboista, nieregularna i spuchnięta. Powyższym objawom towarzyszy zaczerwienienie.

4. Występują zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet przekrwienia w okolicach oczu oraz opuchlizna powiek.

Jakich potraw unikać?

Zwróć szczególną uwagę na to, co jesz, ponieważ niektóre pokarmy i bakterie mogą stworzyć warunki sprzyjające nasileniu się trądziku różowatego. Powinieneś utrzymać jelita w jak najlepszym zdrowiu, wspomagając się suplementami w postaci prebiotyków pochodzenia naturalnego, na przykład jogurtów czy kefirów. Na czarnej liście widnieją z kolei:

- przetwory mleczne, takie jak śmietana i ser

- czekolada

- ocet winny

- warzywa: bakłażany, awokado, szpinak oraz fasola

- owoce cytrusowe

- pomidory

- banany

- pikantne potrawy

Jak zadbać o skórę?

&copy;123RF/PICSEL

Przede wszystkim należy unikać makijażu, balsamów aromatycznych, perfum, mentolu, mięty, eukaliptusa i oczaru wirginijskiego.

Co może złagodzić objawy trądziku różowatego?

Aloes

Możesz kupić żel aloesowy na bazie naturalnych składników lub użyć świeżo zerwanego liścia. Jak to zrobić? Delikatne wmasuj sok w twarz. Koniecznie ten pochodzący z wnętrza liścia, gdyż właśnie tam znajduje się największa ilość substancji czynnej. Gdy wyschnie, umyj twarz letnią wodą.

Owsianka

Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a ponadto nawilża i dostarcza składników odżywczych, które pomagają złagodzić zaczerwienienie i swędzenie skóry. Owsiankę należy pozostawić na około 15-20 minut, a następnie spłukać zimną wodą.

Zielona herbata

&copy;123RF/PICSEL

Namocz ręcznik w zielonej herbacie, a następnie umieść go na twarzy i odczekaj około 20-30 minut. Jej składniki odżywcze oczyszczą, ukoją oraz przywrócą równowagę skóry.

Miód

Miód nie od dziś uznawany jest za produkt pomocny w leczeniu bardzo wielu dolegliwości. Chroni skórę przed zarazkami, trądzikiem oraz wysychaniem. Wystarczy wcierać niewielką ilość miodu w twarz przez około 10 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Kurkuma

Mieszanina mielonej kurkumy lub pokruszonej świeżej kurkumy z jogurtem naturalnym jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów oraz doskonale oczyszcza skórę. Nałóż ją jak maseczkę i pozostaw na około 15 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas