Trening funkcjonalny, czyli jaki?

Ostatnimi czasy w środowisku fitness określenie trening funkcjonalny odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Taki trening zakłada przede wszystkich wykonywanie ćwiczeń angażujących różne partie ciała. Ćwiczeń, które naśladują nasze codzienne ruchy.

Trening funkcjonalny opiera się na wykorzystaniu ciężaru naszego ciała
Trening funkcjonalny opiera się na wykorzystaniu ciężaru naszego ciała123RF/PICSEL

Trening funkcjonalny nie jest może drogą do zbudowania imponującej masy mięśniowej i ogromnej siły, ale ma inne niepodważalne zalety. "Te ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na naszą kondycję i przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej. To trening, który wykonywać mogą wszystkie osoby - bez względu na wiek, aktualną formę i predyspozycje" - mówi Katarzyna Dziurska, popularna instruktorka fitness i finalistka "Tańca z gwiazdami".

Co więcej, ta technika poprawia naszą gibkość i koordynację ruchową, a także wzmacnia mięśnie głębokie, które m.in. chronią nas przed kontuzjami kręgosłupa.

Nie trzeba dźwigać ciężarów. "Ten trening przeważnie opiera się na wykorzystaniu ciężaru naszego ciała. Robienie pajacyka, deski (plank), pompek, padnij-powstań to niektóre z typowych ćwiczeń treningu funkcjonalnego" - wyjaśnia Dziurska. Jak wykonywać podstawowe ćwiczenia, dowiemy się niebawem z kanału YouTube, który ta mistrzyni świata fitness planuje uruchomić.

Ten sposób treningowy jest bardzo intensywny. Ćwiczenia wykonujemy w szybkim tempie i z wieloma powtórzeniami. Trening funkcjonalny jest często spotykaną formą zajęć w klubach fitness. Możemy ćwiczyć pod okiem instruktora albo samodzielnie - w domu lub na siłowni. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

Fitmania Ladies: Najważniejszy element treninguVideo Brothers
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas