Trening wykonasz na siedząco. Najprostszy sposób na pozbycie się drugiego podbródka

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Podwójny podbródek to problem natury estetycznej, który nie jest domeną wyłącznie osób otyłych. Jego pojawienie się może być związane z nieprawidłową postawą, wiekiem czy uwarunkowaniami genetycznymi. Sprawia, że twarz wydaje się większa i bardziej pulchna, ma niewyraźny kształt. Jak pozbyć się drugiego podbródka? Pomogą proste ćwiczenia, które wykonywać można nawet podczas oglądania telewizji.

Poznaj proste ćwiczenia na drugi podbródek
Poznaj proste ćwiczenia na drugi podbródek 123RF/PICSEL

Skąd się bierze druga broda?

Skóra twarzy i szyi jest bardzo delikatna, szybko traci jędrność. Mimo że powstawanie drugiego podbródka często jest kojarzone z nadwagą i otyłością, pojawić się może nawet w przypadku szczupłych osób, które nigdy nie narzekały na nadprogramowe kilogramy. Fałdki, zwisająca skóra i wrażenie pulchnej twarzy... Drugi podbródek może być skutkiem:

 • procesów starzenia — po 40. roku życia skóra staje się bardziej wiotka, traci jędrność i opada;
 • uwarunkowań genetycznych;
 • zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy;
 • działania promieni UV i braku stosowania ochronnych kremów z filtrem do twarzy;
 • budowy czaszki — przy cofniętej brodzie drugi podbródek może być bardziej widoczny;
 • złej postawy ciała — przede wszystkim notorycznego garbienia;
 • nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej.
Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Zrób to przy okazji

Wyeliminowanie tego problemu nie musi wiązać się od razu z kosztownymi zabiegami w gabinecie medycyny estetycznej. Proste ćwiczenia wykonasz w domu bez użycia jakichkolwiek sprzętów. Brak czasu nie będzie wymówką — część z nich możesz wykonywać podczas codziennych czynności, nawet w trakcie oglądania telewizji.

Trening, który łączy przyjemne z pożytecznym? Jak najbardziej! By pozbyć się drugiego podbródka, najważniejsza jest regularność. Każdego dnia wygospodaruj kwadrans, a efekty zobaczysz po mniej więcej czterech tygodniach.

Ćwiczenia na drugi podbródek powinny iść w parze z wprowadzeniem zmian w diecie i siedzącym trybie życia
Ćwiczenia na drugi podbródek powinny iść w parze z wprowadzeniem zmian w diecie i siedzącym trybie życia123RF/PICSEL

Ćwiczenia na drugi podbródek

Domowe sposoby na drugi podbródek z łatwością dopasujesz do swojego rytmu dnia. Przedstawiamy kilka propozycji, które udowodnią, że ćwiczenia nie są kłopotliwe.

 • Stań przy ścianie i oprzyj się o nią wygodnie plecami. Patrz przed siebie, następnie podnieś głowę do góry. W tej pozycji wytrzymaj 10 sekund. Następnie opuść głowę ku dołowi, przybliżając brodę do mostka — również na 10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Odwróć głowę w prawo i w lewo, utrzymując ją na każdej stronie taką samą ilość czasu. Całość powtórz kilkanaście razy.
 • Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wymawianie na głos samogłosek to kapitalne ćwiczenie kształtujące owal twarzy. Wymawiaj wyraźnie litery A, E, I, O, U, Y przez kilka minut dziennie. Taki trening wykonasz np. podczas mycia naczyń czy jazdy samochodem. Brak czasu na ćwiczenia nie jest więc żadną wymówką.
 • Odchyl głowę do tyłu, patrząc w sufit. Postaraj się wypchnąć dolną szczęką do przodu w taki sposób, aby wyraźnie poczuć rozciąganie pod brodą. Wytrzymaj 10 sekund. Rozluźnij mięśnie i powtarzaj kilkanaście razy.
 • Do kolejnego ćwiczenia potrzebna będzie niewielka piłeczka z gumy. Włóż ją pod brodę, następnie w równym tempie dociskaj ją i zwalniaj uścisk. Wzmocnisz w ten sposób mięśnie i zapanujesz nad opadaniem skóry twarzy.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas