Trzy sprawdzone domowe płukanki. Zapomnisz o problemach z włosami
Regularne używanie płukanek do włosów zapewnia im różnorodne korzyści. W zależności od rodzaju płukanki możemy odżywić, nawilżyć, odbudować włosy lub zadbać o ich kolor. Warto wzbogacić codzienną pielęgnację o płukanki. Utrzymanie włosów w zdrowiu wymaga co prawda trochę zachodu. To jednak przyjemna praca, a efekty cieszą. Jak zrobić domową płukankę?
Skuteczna płukanka do włosów powinna sprawić, że włosy będą świeższe i bardziej miękkie. Niektóre mogą nawet dać efekt lepszego rozczesywania lub sprawić, że skóra głowy będzie wyjątkowo czysta.
Płukanka z octu jabłkowego do włosów z łupieżem
Płukanka z octu jabłkowego idealnie nadaje się włosów z łupieżem. To roztwór z octu jabłkowego i wody. Jak go wykonać?
Płukankę przygotowuje się mieszając łyżkę octu oraz litr wody (najlepiej przegotowanej lub demineralizowanej).
Płukankę octową można stosować bezpiecznie 1-2 w tygodniu, zaś w przypadku włosów zniszczonych i suchych najlepiej ograniczyć częstotliwość do jednego razu na kilka tygodni.
Płukanki na bazie octu dodają włosom blasku, wygładzają je, dokładnie oczyszczają skórę głowy i włosy. Ułatwiają rozczesywanie, domykają łuski włosowe, pomagają pozbyć się łupieżu, zmniejszają produkcję sebum i niwelują elektryzowanie się włosów.
Płukanka na bazie piwa do włosów cienkich i osłabionych
Nadaje włosom objętości, usztywnia je i lekko przyciemnia. Jak ją wykonać? Mieszamy 1/4 butelki odgazowanego piwa i 3/4 butelki wody. Zapach piwa ulatnia się podczas suszenia włosów.
Jakie właściwości pielęgnacyjne ma piwo? Ten popularny trunek wspaniale poprawia ogólną kondycję włosów. Dzięki płukankom na jego bazie nasze włosy nie będą wypadały. Przestaną również się przetłuszczać i zaczną pięknie błyszczeć. Przy okazji - możemy taką samą mieszankę rozpylić na rośliny doniczkowe. One też będą pięknie błyszczały po takiej "kuracji".
Płukanka na bazie wody ryżowej do włosów wymagających odżywienia
Woda ryżowa jest bardzo bogata w minerały, witaminy i białko, które mogą pomóc odżywić i wzmocnić włosy. Na efekty jej działania należy jednak trochę poczekać - powinniśmy uzbroić się w cierpliwość!
Ponadto, woda ryżowa może powodować suchość, łamliwość i przeciążać włosy. Nie należy więc używać jej więcej niż kilka razy w miesiącu.
Jak używać płukanki z wody ryżowej? Pół szklanki zwykłego ryżu musimy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Mieszankę odstawiamy na kwadrans. Po tym czasie odcedzamy ryż, zachowując wodę. Polewamy nią włosy po zwykłym myciu i pozostawiamy na nich wodę na ok. 10 min. Gotowe!
Czytaj też: