Ulga dla skóry. Tę maść kupisz w aptece za trzy złote
Nie wygląda ani nie pachnie najlepiej, ale słynie ze swoich właściwości. Regularnie stosowana niweluje trądzik, wypryski i zmiany ropne. Niczego tańszego raczej nie znajdziesz!
Skuteczna pielęgnacja cery, zwłaszcza wymagającej, to zazwyczaj spory wydatek. Kupowane w aptekach kosmetyki dermatologiczne nie należą do najtańszych, ale wysoką cenę mają wynagradzać niesamowite efekty. To jednak wcale nie oznacza, że na półkach nie znajdziemy niczego dobrego dla bardziej oszczędnych.
Najlepszym przykładem jest tani preparat z sulfobituminianem amonowym, lepiej znanym jako ichtiol. Ciemna maść za kilka złotych ma charakterystyczny zapach i wygląd, który niektórym kojarzy się z płynnym asfaltem. A także zbawienny wpływ na problematyczną skórę, bo polecana jest m.in. przy trądziku.
Kiedy jeszcze warto jej spróbować?
Ratunek dla skóry
Składnikiem aktywnym preparatu jest ammonii bituminosulfonas, czyli ichtiol. Maść zawiera najczęściej także lanolinę i wazelinę, a w aptece dostaniemy ją bez recepty. Polecana jest w przypadku różnego typu zmian skórnych: wspomnianego trądziku, ale także wyprysków i czyraków. Ułatwia odchodzenie ropy oraz zmniejsza obrzęk.
To produkt bakteriostatyczny, czyli hamujący rozwój mikroorganizmów na skórze, oraz przeciwzapalny. Powstaje w efekcie destylacji łupków bitumicznych, czemu zawdzięcza swoją barwę i charakterystyczny aromat. Działa także rozgrzewająco.
Zazwyczaj maść ichtiolową stosuje się do dwóch razy dziennie, ale przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niewielką ilość aplikuje się bezpośrednio na zmiany chorobowe.
Środki ostrożności
Jak w przypadku każdej substancji leczniczej, istnieją przeciwskazania dla stosowania ichtiolu. Nigdy nie należy smarować maścią otwartych ran i uszkodzonej skóry. Należy zachować ostrożność przy zmianach ropnych, a także stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zasięgnąć opinii lekarza.
Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu, a po każdym użyciu konieczne jest dokładne umycie rąk.
W czasie leczenia obserwuj reakcje organizmu. Gdy stan skóry nie ulega poprawie lub objawy nasilają się – należy z niego zrezygnować.
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>
***
Zobacz także: