Wągry na twarzy. Jak powstają i jak usunąć zaskórniki?

​Wągry to częsty defekt skórny, który dotyczy w szczególności osób zmagających się z tłustą lub przetłuszczającą się i mieszaną cerą. Czarne zaskórniki mogą pojawić się w prawie każdym miejscu ciała - na nosie, w uszach, na plecach lub na brodzie. Jak powstają i jak usunąć wągry domowymi sposobami? Sprawdź kilka skutecznych trików!

Jak usunąć wągry ze skóry? Skorzystaj z łagodnych domowych sposobów!
Jak usunąć wągry ze skóry? Skorzystaj z łagodnych domowych sposobów!123RF/PICSEL

Przyczyny powstawania wągrów na nosie

Wągry tworzą się na skutek odkładania się nadmiaru sebum w skórze. Nieprawidłowe oczyszczanie prowadzi do magazynowania się  martwego naskórka, łoju i potu w tkance. Na powierzchni skóry tworzą się czarne, nieestetyczne plamki, których pod żadnym pozorem nie należy wyciskać. Widoczne wągry mogą z czasem przeistaczać się w rozległe ropnie i grudki, w których namnażają się bakterie, powodujące bolesne stany zapalne.

Wągry na nosie, plecach, brodzie to nie tylko skutek złej pielęgnacji. Często za problemami z wągrami stoją zaburzenia hormonalne. W takich sytuacjach konieczna okazać może się porada lekarza i pogłębiona diagnostyka.

Jak usunąć wągry?

Usuwanie wągrów może okazać się nie lada wyzwaniem. Najlepszym sposobem na brzydkie zaskórniki są zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Do znanych i często polecanych sposobów usuwania wągrów możemy zaliczyć m.in. peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazję. Jeśli czas i koszty nie pozwalają nam skorzystać z usług profesjonalistów, warto sięgnąć po kosmetyki, które pomogą zmniejszyć widoczność szpetnych zaskórników.

Na sklepowych półkach znajdziemy m.in. maseczki na twarz nasączone składnikami złuszczającymi, kremy i peelingi. W kosmetykach do pielęgnacji skóry z wągrami warto szukać takich składników jak: kwas azaleinowy, kwas salicylowy, migdałowy lub glikolowy. Substancje te łagodnie złuszczają martwy naskórek i delikatnie oczyszczają głębokie warstwy skóry z zalegającego potu. Warto jednak pamiętać, by nie stosować kosmetyków z kwasami równocześnie z długotrwałą ekspozycją skóry na słońce. W ten sposób możemy znacznie pogorszyć stan delikatnej cery.

Naturalne, domowe sposoby na usuwanie wągrów

Dużym powodzeniem cieszą się tanie sposoby na wągry przeprowadzane w zaciszu domowej łazienki. Prostym rozwiązaniem jest m.in. przygotowanie kremów lub maseczek z naturalnych, dostępnych w domu produktów. Z dwóch łyżeczek sody rozpuszczonych w odrobinie ciepłej wody możemy przygotować maseczkę na zaskórniki.  Zamiast  sody możesz użyć odrobiny żelatyny lub ubitego białka jaja. Po wymieszaniu składników należy nałożyć maskę na twarz i pozostawić na kilka, kilkanaście minut.

Dobrym sposobem na wągry są również domowe peelingi na bazie kawy czy cukru, które pomogą pozbyć się martwego naskórka i dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń. Niemałą popularnością cieszą się też domowe parówki, przygotowane na bazie oczyszczających ziół. Sięgnij po świeży kwiat lipy lub tymianku, zalej wrzątkiem i gotowe!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas