Wampirzy lifting - sposób na wieczną młodość

Czy na etapie powstawania historii o wampirach nasi przodkowie wiedzieli już, jaka siła kryje się w ludzkiej krwi? To dzięki niej wampiry mogły zachować wieczną młodość i okazuje się, że krew - a właściwie osocze bogatopłytkowe - jest świetnym eliksirem młodości również dla nas. Nic więc dziwnego, że wampirzy lifting, chociaż brzmi trochę strasznie, to staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem regeneracyjnym.

Czy wampiry zawdzieczały wieczna młodość krwi?
Czy wampiry zawdzieczały wieczna młodość krwi?123RF/PICSEL

Czy można zatrzymać procesy starzenia?

Procesy starzenia związane są ze spowolnieniem odnowy komórek ciała i ze zmniejszeniem ich możliwości regeneracyjnych. Najłatwiej uświadomić to sobie choćby na przykładzie zrastania się kości. U młodych osób proces ten postępuje zazwyczaj szybciej, natomiast wraz z wiekiem wydłuża się. Identycznie jest w przypadku skóry, która każdego dnia wymienia stare komórki na nowe, ale im jesteśmy starsi, tym wymiana ta staje się powolniejsza, a nowe komórki nie są już tak doskonałe, jak ich poprzedniczki. Czy wampirzy lifting może sprawić, że zatrzymamy te procesy starzenia? - Osocze bogatopłytkowe nie jest w stanie całkowicie zatrzymać procesów starzenia, ale może je znacznie spowolnić. Stymuluje ono fibroblasty do namnażania się i wytwarzania nowego kolagenu, dzięki czemu skóra regeneruje się szybciej, jest bardziej nawilżona, a zmarszczki spłycają się. Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu. Jedne z nich stymulują powstawanie naczyń krwionośnych, inne - wspomnianego już kolagenu, a jeszcze inne przyspieszają powstawanie nowych komórek naskórka. W ten sposób osocze bagatopłytkowe naturalnie spowalnia procesy starzenia - wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica.

Wampirzy lifting - dla kogo?

Nazwa "wampirzy lifting" może być trochę myląca, ponieważ sprowadza działanie osocza bogatopłytkowego do napinania i ujędrniania skóry. Rzeczywiście po zabiegu wygładzają się zmarszczki, skóra staje się bardziej elastyczna i napięta, ale również - poprawie ulega jej koloryt oraz ukrwienie. By osiągnąć takie rezultaty zabiegi można wykonywać na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. Osocze bogatopłytkowe jest również z powodzeniem stosowane w leczeniu łysienia oraz w celu zlikwidowania blizn po trądziku.

Medycyna estetyczna nie jest jedynym działem, w którym wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, bo było ono już wcześniej stosowane w ortopedii, na przykład w celu przyspieszenia regeneracji ścięgien czy wzrostu kości. Jak więc widzimy - jest to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a szczególnie polecana jest osobom pragnącym kompleksowo odmłodzić skórę.

Jak wygląda wampirzy lifting?

Osocze bogatopłytkowe powstaje z krwi pacjenta przez co jest całkowicie biokompatybilne. W jaki sposób jest ono wytwarzane? - Przed zabiegiem pobierana jest niewielka ilość krwi do probówki, w której znajduje się specjalny odczynnik. Probówka umieszczana jest w wirówce i w trakcie wirowania dochodzi do oddzielenia się leukocytów i erytrocytów od osocza z płytkami krwi. Znajdujący się w probówce odczynnik pobudza płytki krwi do namnażania i w ten sposób otrzymujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie wstrzykiwane jest w wybrane rejony skóry - tłumaczy dr Wojciech Rybak.

Terapię przeprowadza się najczęściej w cyklu dwóch-trzech zabiegów, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, chociaż na pełen rezultat musimy poczekać nawet 3 miesiące, gdyż jest to niezbędny czas na to, by w organizmie zaszły procesy regeneracyjne. Nie musimy obawiać się bólu czy długiej rekonwalescencji, ponieważ po zabiegu pozostaną jedynie małe siniaki, które szybko znikną.

Proces Autologicznej Odnowy Komórkowej

Po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego, w naszej skórze zachodzi proces Autologicznej Odnowy Komórkowej. Rewitalizacja skóry dokonuje się za pomocą własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych. W procesie odnowy biorą udział nie tylko płytki krwi, ale również inne jej komórki, takie jak leukocyty i trombocyty. Odnowa komórkowa przebiega w kilku fazach: najpierw w obszary poddane zabiegowi przywołane zostają makrofagi, które "oczyszczają teren" z bakterii i tym samym umożliwiają rozpoczęcie procesu regeneracji tkanki. Trombocyty sprawiają, że do skóry migrują komórki macierzyste, które namnażają się. Z kolei leukocyty uruchamiają proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Inne składniki obecne w osoczu, takie jak na przykład witaminy, wspomagają proces regeneracji. Wampirzy lifting uruchamia więc całą kaskadę procesów znanych jako gojenie oraz odbudowa tkanki.

Chociaż zabieg uznawany jest za bezpieczny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wampirzego liftingu nie wykonuje się u osób z chorobami krwi i u tych, które stosują leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem są również choroby nowotworowe.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas