Wanna czy prysznic?
Jedni wolą pławienie się w ciepłej kąpieli, inni uważają, że to zwykła strata czasu i biorą wyłącznie natryski. Jedna i druga forma codziennej pielęgnacji naszego ciała ma swoje zalety.
Doskonale pobudza krążenie. Nie powinien jednak trwać dłużej niż 5 minut. Nie należy używać za gorącej wody, gdyż skóra traci zbyt wiele wilgoci. Najlepsze do mycia są żele pod prysznic. Niektóre z nich zawierają dodatkowo krem nawilżający, co zapobiega wysuszeniu skóry. Żele nie pienią się mocno, lecz wystarczy wziąć ich niewielką ilość, by skóra była dokładnie umyta.
Pod prysznicem można też wykonać masaż, używając do tego celu rękawicy z trawy morskiej. Masaż rozpoczynamy od prawej ręki lub stopy i posuwamy się w kierunku serca. Po tym zabiegu puszczamy strumień zimnej wody. Zapewnia to doskonałe ukrwienie skóry.
Biorąc prysznic możemy też przeprowadzić zabieg aromaterapeutyczny. Najpierw myjemy ciało łagodnym mydłem lub żelem, potem mokrą jeszcze skórę smarujemy jednym z olejków aromatycznych. Po kilku minutach olejek spłukujemy strumieniem ciepłej wody. Po takim zabiegu skóra nie wymaga już dodatkowego nawilżania.
Naprzemienne natryski - zimne i gorące - są znakomitym sposobem na hartowanie się. Najlepiej robić je wieczorem. Przez minutę polewamy się wodą gorącą, potem przez minutę zimną. Czynność tę powtarzamy kilka razy. Następnie wycieramy się ręcznikiem i wskakujemy pod ciepły kocyk.
Kąpiel
W kąpieli można się odprężyć i rozkoszować czasem, który mamy tylko dla siebie. Do kąpieli można używać rozmaitych dodatków - pianek, olejków eterycznych, ziół, soli, miodu, soków owocowych, nawet mleka. Podobnie jak pod prysznicem, nie należy używać zbyt gorącej wody, idealna temperatura to 35-38 stopni C. Starajmy się nie kąpać dłużej niż 15 minut.
Po kąpieli, podobnie jak po natrysku, trzeba posmarować ciało balsamem, kremem lub olejkiem. Jeśli kąpiemy się rano, dobrze jest na koniec wziąć zimny prysznic.
Z.G.