Węgiel aktywny: Nietypowe zastosowania

Węgiel aktywny (albo aktywowany) to popularny lek na dolegliwości żołądkowe, który można nabyć w każdej aptece. Jego skuteczność idzie w parze z przystępną ceną. Główną właściwością specyfiku jest wiązanie i pochłaniane substancji chemicznych, które dostały się do organizmu człowieka, a następnie ich usuwanie. Jest całkowicie bezpieczny i w 100 procentach naturalny. Może być wykorzystywany na kilka innych sposobów. O nietypowych zastosowaniach węgla aktywnego dowiesz się z tego artykułu.

Węgiel aktywny
Węgiel aktywny ©123RF/PICSEL

Domowy pochłaniacz zapachów

Naturalny pochłaniacz zapachów
©123RF/PICSEL

Jeśli po gotowaniu w mieszkaniu unosi się swąd spalenizny, można wykonać domowy oczyszczać powietrza. Na talerzyk bądź podstawkę należy wysypać kilka łyżeczek węgla aktywnego i pozostawić w pomieszczeniu na kilka godzin. Dzięki swoim absorpcyjnym właściwościom, szybko upora się z nieprzyjemnym zapachem. Ten patent można zastosować również w lodówce.

Sposób na przetłuszczające włosy

Jeśli włosy mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się, możne użyć odrobiny węgla i nanieść go wraz z szamponem. Po wtarciu we włosy, wystarczy przepłukać je ciepłą wodą. Należy stosować kurację dwa razy w tygodniu – w efekcie włosy będą mniej tłuste, uniesione u nasady, a poza tym będą lepiej się układać.

Oczyszczający peeling do ciała

Węgiel można wykorzystać jako peeling do ciała – wystarczy wymieszać go z odrobiną skrystalizowanego miodu. Miksturę można stosować pod prysznicem, wcierając ją w ciało kolistymi ruchami. Jego działanie docenią osoby ze skórą szorstką i z niedoskonałościami. Efektem będzie wzmocniona i zregenerowana tkanka.

Węgiel w ogrodzie

Kilka tabletek aktywnego węgla można wsadzić w pobliżu roślin, wokół których rosną trudne do usunięcia chwasty. Przy przesadzaniu roślin doniczkowych można do ziemi włożyć jego jedną tabletkę – odkwasi podłoże oraz pochłonie zanieczyszczenia.

Domowy eyeliner

Maseczka na twarz
©123RF/PICSEL

Zwolennicy naturalnych kosmetyków mogą skusić się na stworzenie naturalnego eyelinera. Wystarczy do odrobiny węgla dodać olej kokosowy, kilka kropli soku z aloesu i całość dokładnie wymieszać.

Maseczki do twarzy

Nieocenione są właściwości węgla aktywowanego w pielęgnacji twarzy – stąd często jest składnikiem oczyszczających i odmładzających maseczek. Można sięgnąć po gotowe specyfiki, jednak w domowych warunkach wykonanie jej jest dziecinnie proste. Do węgla wystarczy dodać odrobinę miodu lub oleju kokosowego, nanieść na twarz (omijając okolice oczu) i po 10 minutach spłukać ciepłą wodą. Hitem ostatnich lat jest maseczka typu peel-off z dodatkiem węgla, która doskonale oczyszcza pory oraz wygładza zmarszczki. Jej wykonanie nie jest skomplikowane: wystarczy do dwóch łyżeczek żelatyny wymieszanej z ciepłą wodą dodać trochę węgla aktywnego, nanieść na twarz i pozostawić do wyschnięcia substancji. Na koniec delikatnie ją ściągnąć, a pozostałości usunąć za pomocą ciepłej wody. Metoda jednak jest niepolecana dla osób z cerą wrażliwą.

Rozjaśnianie zębów

Domowe kosmetyki z węgla
©123RF/PICSEL

Właściwości węgla aktywnego można wykorzystać do domowego rozjaśniania zębów. Niestety metoda ta podzieliła społeczeństwo. Jedni uważają, że jego stosowanie podrażnia zęby i sprawia, że stają się wrażliwsze. Drudzy zaś dowodzą, że nadaje się do tego idealnie. Jedno jest pewne – wcieranie rozkruszonego węgla aktywnego szczoteczką ściera szkliwo, którego nie da się odbudować. Najlepiej użyć więc papki zrobionej z odrobiny węgla i wody, po czym jedynie nanieść na zęby, pozostawić na trzy minuty, a następnie wypłukać dokładnie usta wodą. Zabieg wystarczy stosować raz w tygodniu. Efekt będzie widoczny już od razu, przy czym trzeba pamiętać, że węgiel nie wybiela zębów, a jedynie usuwa przebarwienia. Jeśli ktoś od urodzenia nie miał śnieżnobiałych zębów, to musi się pożegnać z marzeń o hollywoodzkim uśmiechu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas