Witamina E - magiczny składnik pielęgnacji skóry

Odmładza, chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym, przyspiesza gojenie blizn i ran. Witamina E to jeden z filarów prawidłowej pielęgnacji skóry, dzięki któremu zyskuje ona młody wygląd i emanuje zdrowym blaskiem.

Dobrym pomysłem będzie uzupełnienie diety o produkty bogate w witaminę E, takie jak oliwa z oliwek, świeże warzywa i orzechy
Dobrym pomysłem będzie uzupełnienie diety o produkty bogate w witaminę E, takie jak oliwa z oliwek, świeże warzywa i orzechy123RF/PICSEL

Określana mianem "witaminy młodości" witamina E od dawna robi zawrotną karierę w medycynie i kosmetologii. Doceniana za swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe jawi się jako istna ambrozja dla skóry - zwłaszcza tej spragnionej blasku, energii i odmłodzenia. Nie dziwi zatem, że witaminę E można znaleźć na liście składników mnóstwa preparatów do pielęgnacji. Dlaczego jej stosowanie jest aż tak istotne i w jakich naturalnych produktach powinniśmy jej szukać?

Witamina E to grupa związków nazywanych tokoferolami. Wraz z witaminami A, D i K zalicza się do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni skórę przed stresem oksydacyjnym oraz zapobiega powstawaniu szkodliwych wolnych rodników.

- Witamina E jest jak klej, który trzyma wszystko razem i pomaga utrzymać integralność skóry. Na liście składników produktów do pielęgnacji najczęściej występuje jako tokoferol lub octan tokoferylu - wyjaśnia w rozmowie z "Harper's Bazaar" dermatolożka Dendy Engelman.

Przeciwutleniacze walczą z uszkodzeniami skóry, których sprawcami są wolne rodniki i rozmaite zanieczyszczenia środowiska, mogące spowodować osłabienie naturalnej bariery skóry. Badania wykazały, że nawet po niewielkiej ekspozycji na promieniowanie UV poziom witaminy E w skórze spada o 50 proc., dlatego jej stosowanie jest tak ważne - zwłaszcza latem.

Najczęściej witamina E jest składnikiem kremów lub roztworów na bazie lipidów, takich jak olejki - wtedy też jest najskuteczniejsza. W serum jest łączona z witaminą C, co aktywuje jej właściwości antyoksydacyjne. Dobrym pomysłem będzie uzupełnienie diety o bogate w nią produkty, takie jak oliwa z oliwek, świeże warzywa i orzechy. Możemy także wspomóc się suplementami diety - wówczas zalecana dzienna dawka witaminy E wynosi około 15 mg.

Lista zalet witaminy E jest długa. Pomaga ona skórze pozostać nawilżoną i elastyczną oraz skutecznie zwalcza stany zapalne. Dr Engelman przekonuje, że witamina E łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry, które wywołuje jej zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie. Możemy ją stosować nie tylko w pielęgnacji twarzy. Badania wykazały, że witamina E pomaga w regeneracji blizn po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych, może również zapobiec powstawaniu rozstępów. Zdecydowanie warto zatem wprowadzić ją do pielęgnacyjnej rutyny na stałe.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas