Włosy wysokoporowate: Jak pielęgnować?

Włosy wysokoporowate są trudne w pielęgnacji, a ich nieodpowiednie traktowanie sprawia, że stają się szorstkie, matowe i zbyt puszyste. Poprawa ich kondycji wymaga sporo cierpliwości i regularności. Taka struktura pasm nie zawsze jest kwestią genów, a złej pielęgnacji i czynników zewnętrznych. Źle wpływa na nie częste farbowanie, prostowanie oraz suche powietrze z suszarki. Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Poniżej podpowiadamy.

Włosy wysokoporowate potrzebują dogłębnego nawilżenia i odbudowy
Włosy wysokoporowate potrzebują dogłębnego nawilżenia i odbudowy 123RF/PICSEL

Co to są włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to takie, których łuski są znacznie odchylone od kory włosa. To prowadzi do zniszczenia najgłębszych struktur pasm, które w konsekwencji stają się kruche i matowe. Ponadto włosy wysokoporowate są szorstkie w dotyku i łatwo się puszą pod wpływem wilgoci. Aby upewnić się, że masz ten rodzaj kosmyków, wykonaj prosty test. Nalej wody do szklanki i połóż na powierzchni włos. Im szybciej opada na dno, tym większą porowatością charakteryzuje się twoja czupryna.

Co niszczy włosy?

Rozdwojone końcówki to cecha włosów wysokoporowatych
Rozdwojone końcówki to cecha włosów wysokoporowatych123RF/PICSEL

Włosy wysokoporowate nie są odporne na nadmierne suszenie, prostowanie czy farbowanie. Wysoka temperatura i szkodliwe substancje zawarte w kosmetykach (silikony czy amoniak) nie są ich sprzymierzeńcem. Ponadto tego typu kosmyki nie przepadają za słoną lub chlorowaną wodą, gdyż dodatkowo wysusza ona pasma. To włosy bardzo wrażliwe, dlatego nie używaj do ich wycierania szorstkich ręczników i unikaj ciasnych frotek.

Jak bezpiecznie prostować włosy?Interia DIY

Jak pielęgnować pasma wysokoporowate?

Aby twoje włosy zachowały blask i jedwabistą gładkość, używaj delikatnych produktów, pozbawionych szkodliwych detergentów. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj sposób ich mycia. Skórę głowy szoruj opuszkami palców, a kosmyków nigdy nie szarp. Myj je tylko letnią wodą i staraj się całkowicie ograniczyć używanie suszarki. Jeśli nie masz innego wyjścia, zastosuj produkt ochronny i chłodny nawiew. Do pielęgnacji pasm wysokoporowatych używaj kosmetyków na bazie olejów lub proteinowych (olej jojoba czy proteiny jedwabiu). To produkty, które wypełniają łuski włosowe, dzięki czemu stają się one odbudowane i domknięte.

Domowe olejowanie włosów

Olej z pestek winogron przywróci zniszczonym pasmom dawny blask
Olej z pestek winogron przywróci zniszczonym pasmom dawny blask123RF/PICSEL

W domowym zaciszu możesz wykonać olejowanie włosów z użyciem oleju z pestek winogron. Preparat ten ma duże cząsteczki, które bez trudu uzupełnią pootwierane łuski włosowe. Suche pasma szybko wchłoną olej, a efekt będzie widoczny już po kilku godzinach. Znikną zniszczone i matowe kosmyki. Przed zabiegiem dokładnie umyj głowę, by nie dostały się do środka zanieczyszczone cząsteczki. Sposób wykonania krok po kroku:

  1. Nałóż kilka kropli olejku i rozetrzyj w dłoni, aby go rozgrzać.
  2. Preparat nakładaj na suche pasma (od nasady po końce).
  3. Zawiń włosy w ręcznik lub czepek, by kosmetyk dobrze się wchłonął. Pozostaw na pół godziny.
  4. Olej zmyj dokładnie i umyj głowę delikatnym szamponem. Gotowe!

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas