Wszystko, co powinnaś wiedzieć o oleju arganowym
Olej arganowy jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych produktów w kosmetyce. Nic w tym dziwnego, jego sekretne składniki doskonale działają na odżywienie skóry i jej nawilżenie. Jakie ma właściwości i jak działa nie tylko na skórę? Opowiadamy o jego 5-ciu najpopularniejszych zastosowaniach.
Cenny składnik
Olej arganowy pozyskuje się z nasion owoców drzewa arganowego, które rośnie tylko w jednym miejscu na świecie - w Maroku. Owoce z tego drzewa mają w środku twardy orzech, z którego wytłaczany jest olej. Często jest on nazywany płynnym złotem, gdyż jest niezwykle cenny. Wytworzenie 1 litra oleju arganowego wymaga zużycia ok. 30 kg owoców i wielogodzinnej pracy.
Dla zdrowia
Dobroczynny skład oleju przekłada się na wiele korzyści dla zdrowia. Równowaga zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników takich jak: witamina E i polifenole (działających antyoksydacyjnie) powoduje, że jest to substancja z chęcią wybierana przez osoby dbające o zdrowy styl życia. Olej arganowy obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie oraz naturalną odporność organizmu, działa przeciwzapalnie, stymuluje komórki mózgu i wątroby do prawidłowego działania, zmniejsza nawet ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
W kosmetyce
Olej arganowy jest również stosowany w kosmetyce, ponieważ ma właściwości silnie nawilżające, naprawcze i regenerujące. Wykorzystuje się go dla pielęgnacji skóry i ochrony przed oznakami przedwczesnego starzenia
- Wyjątkową cechą oleju arganowego jest łatwe przenikanie przez naskórek, dzięki czemu szybko i w dużej ilości dociera do komórek. Zawarte w oleju: witamina E, polifenole oraz NNKT (omega 9 i omega 6) sprawiają, że wygładza on skórę, nawilża, odżywia, ujędrnia oraz rozjaśnia przebarwienia. Odbudowuje barierę lipidową skóry, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznym - mówi Marzanna Mróz, kosmetolog, Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris.
W kuchni
Oczywistym zastosowaniem oleju arganowego jest również jego wykorzystanie w kuchni. Subtelny aromat sprawia, że może być z powodzeniem dodawany do sałatek oraz sosów. Aby zachował swoje dobroczynne właściwości zaleca się, aby doprawiać nim potrawy bezpośrednio przed podaniem oraz używać go na zimno, bez smażenia. Można też go pić codziennie po łyżeczce przed posiłkami.
Dla przyjemności
Drogocenny olej z Maroka warto również odkryć w postaci zabiegu pielęgnacyjnego, który poprawi stan skóry i sprawi, że będzie ona aksamitna w dotyku. Taki zabieg to prawdziwa bioregeneracja ciała.
- Podczas niego na ciało nakładana jest regenerująca maska z olejem arganowym i wyciągiem z guarany. Maska wygładza i poprawia elastyczność skóry, głęboko odżywia oraz uzupełnia niedobory mikroelementów. W efekcie dochodzi do regeneracji, wygładzenia skóry, poprawy jej jędrności oraz głębokiego nawilżenia - dodaje Marzanna Mróz.