Wygładza zmarszczki, pomaga pozbyć się cellulitu. Na co jeszcze działa maść propolisowa?
Medycyna naturalna od lat docenia właściwości propolisu, czyli naturalnej substancji wytwarzanej w przyrodzie przez pszczoły. Ten niepozorny produkt wykazuje liczne właściwości zdrowotne, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie organizmu. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji maści propolisowej, która leczy rany i zmiany skórne, a także pomaga pozbyć się rozstępów i grzybicy. Sprawdź, jak w prosty sposób wykonać ją w domu.
Spis treści:
Czym jest kit pszczeli?
Pszczoły zbierają z różnych gatunków roślin naturalny produkt żywiczny, który w połączeniu z wydzieliną oraz resztkami pyłków tworzy lepką i brązową masę o charakterystycznym miodowym zapachu. To właśnie kit pszczeli, znany także pod nazwą propolisu.
Owady wykorzystują go przede wszystkim jako budulec służący do zmniejszania zbyt dużej szerokości wejścia do ula. Zalepiają nim także powstające na bieżąco dziury oraz ubytki. Również ludność nie przestaje stosować propolisu już od tysięcy lat. Współcześnie znajdziemy go m.in. w zdrowotnych nalewkach, tabletkach na ból gardła, odżywczych kremach, leczniczych maściach i kroplach. Ma bardzo charakterystyczny i dość nieprzyjemny smak, pozostawiający w ustach lekko piekące i gorzkawe odczucie.
Skład i właściwości
W kicie pszczelim znajdziemy liczne substancje odżywcze, przede wszystkim:
- wosk,
- pyłek pszczeli,
- żywicę,
- balsamy roślinne,
- olejki eteryczne,
- flawonoidy,
- kumarynę,
- enzymy,
- magnez,
- żelazo,
- cynk,
- wapń,
- nikiel.
Produkt bogaty jest także w witaminę A, która odpowiada za poprawę elastyczności oraz ogólne ujędrnienie skóry. Często stosowana pomaga wyrównać koloryt i przyspiesza regenerację np. po oparzeniach słonecznych. Obecność witamin z grupy B wspomaga nawilżenie i wygładzenie. To ratunek dla suchej skóry, pozbawionej blasku.
Witamina C to jeden z najpopularniejszych antyoksydantów i cenny składnik maści propolisowej. Hamuje rozwój wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia. Za stworzenie naturalnej bariery ochronnej przed promieniowaniem UV odpowiada natomiast zawarta w propolisie witamina E.
Zastosowanie maści na bazie propolisu
Produkty bogate w propolis, w tym maść, stosowane są głównie w walce z nawracającymi zmianami skórnymi. Kit pszczeli ma działanie antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu wspomaga pielęgnację skóry trądzikowej i przyspiesza regenerację trudno gojących się ran. Włączenie maści propolisowej do codziennej pielęgnacji przełoży się na bardziej jędrny wygląd skóry, a także pomoże wygładzić rozstępy i cellulit.
Propolis to silny środek przeciwgrzybiczy, po który warto sięgnąć w okresie osłabienia organizmu, który objawia się m.in. obecnością bolesnych aft oraz pleśniawek w jamie ustnej. Ten niezwykle uniwersalny produkt przynosi ulgę osobom zmagającym się z żylakami oraz hemoroidami. Obecność substancji aktywnych w maści na bazie propolisu regeneruje tkanki, nawilża, łagodzi silne dolegliwości bólowe oraz łagodzi podrażnienia. Niewielką ilość produktu na skórę dobrze jest nanieść również w przypadku:
- drobnych ranek,
- otarć naskórka,
- oparzeń I stopnia,
- ukąszeń owadów.
Jak zrobić maść propolisową?
Maść, której głównym składnikiem jest propolis, bez problemu kupimy w większości aptek. To produkt dość tani, a jego cena zależy od pojemności i stężenia surowca. Okazuje się, że bez problemu wykonamy maść propolisową w domu. Dwa główne półprodukty, czyli propolis i tłuszcz, m.in. olej kokosowy lub lanolinę, znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością lub większych marketach.
Do przygotowania maści, prócz podstawowych składników, potrzebujemy także: silikonowej łyżki, garnka oraz szklanej lub metalowej miski i słoiczka, do którego przelejemy gotową mieszankę. Warto wiedzieć, że proporcje propolisu do tłuszczu różnią się w zależności od pożądanego efektu. Najlepiej zacząć od 20 g kitu pszczelego na 80 g wazeliny.
Przygotowanie maści zaczynamy od zagotowania wody w garnku, a następnie ustawiamy na nim miskę, w której rozpuszczamy tłuszcz. Gdy będzie już całkiem płynny, dodajemy propolis i mieszamy za pomocą trzepaczki. Wraz ze stopniowym ochładzaniem zacznie przybierać formę stałą. Wtedy możemy przełożyć do pojemnika i dokładnie docisnąć do dna.
Sprawdź: Dodaj kilka kropel do ulubionego kremu. Stosuj codziennie, a szybko pozbędziesz się zmarszczek
Działania niepożądane
Ze względu na swój skład, maść propolisowa może wywoływać uczulenia u pewnej grupy osób. Dotyczy to zwłaszcza ludzi ze stwierdzoną alergią na produkty pochodzenia pszczelego, m.in. pyłek kwiatowy, mleczko pszczele oraz miód. Nie zaleca się także jej stosowania w przypadku nietolerancji olejów eterycznych, terpentyny oraz silnych substancji zapachowych.
Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia silnych i niepożądanych reakcji alergicznych, zacznijmy od wykonania testu uczuleniowego na niewielkim fragmencie skóry. Dobrze sprawdzi się do tego zgięcie łokcia lub fragment za uszami. Po zaaplikowaniu maści pozostaje odczekać 24 godziny i obserwować, czy nie pojawia się obrzęk lub inna zmiana skórna.
Lekarze odradzają kupno maści propolisowej kobietom w ciąży oraz w trakcie karmienia. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem dostatecznej ilości danych oraz badań dotyczących stosowania produktu właśnie w tym okresie oraz u tej grupy pacjentów.
Sprawdź również: