Wymieszaj dwa składniki i nałóż na zęby. Po przebarwieniach nie będzie śladu

Śnieżnobiały i lśniący uśmiech zawsze przykuwa spojrzenia. Nic więc dziwnego, że większość z nas marzy, aby jego zęby miały piękny, biały odcień bez przebarwień. Co wpływa na kolor naszych zębów? Czy w domowych warunkach możemy wybielić zęby, czy jest to jedynie możliwe w gabinecie dentystycznym?

Zła higiena jamy ustnej może być przyczyną poważnych chorób
Zła higiena jamy ustnej może być przyczyną poważnych chorób123RF/PICSEL

Co wpływa na kolor naszych zębów?

Dlatego też nasze zęby mogą być naturalnie białe, żółtawe, szare lub w odcieniu kości słoniowej. Dodatkowo wraz z wiekiem szkliwo zaczyna się ścierać, co powoduje, że zębina jest coraz bardziej widoczna, a zęby przybierają odcień szary, żółty, a nawet ciemnobrązowy.

Przebarwienia na zębach - przyczyny powstawania

Przebarwienia na zębach mogą mieć różny kolor - od żółtego, pomarańczowego, bladoróżowego czy brązowego. Mogą atakować wszystkie zęby lub tylko pojedyncze.

Do czynników powodujących przebarwienia zębów należą:

 • palenie papierosów
 • picie dużej ilości kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coli
 • dieta (częste spożywanie produktów zawierających właściwości barwiące jak buraki czy jagody)
 • picie wywarów z niektórych ziół
 • choroby
 • przyjmowanie niektórych leków
 • wady rozwojowe (np. niedorozwój szkliwa lub zębiny)
 • wiek
W składzie past do zębów można spotkać substancje poprawiające smak
W składzie past do zębów można spotkać substancje poprawiające smak123RF/PICSEL

Usuwanie przebarwień w gabinecie dentystycznym

Jeśli na naszych zębach powstaną przebarwienia lub ich naturalny odcień nas nie satysfakcjonuje, możemy skorzystać z kilku możliwości ich wybielenia. Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych metod. Wśród najczęściej wybieranych są:

 • laserowy wybielanie zębów - to metoda polegająca na aplikacji na zęby specjalnego żelu, a następnie aktywowanie go poprzez użycie specjalnej lampy, emitującej światło, działające utleniająco na żel. Taki zabieg przynosi natychmiastowy efekt już po jego zakończeniu
 • wybielanie nakładkowe - w gabinecie stomatologicznym wykonuje się odcisk zębów, na podstawie którego powstaje specjalna nakładka. Jest ona idealnie dopasowana do zębów by żel, który ma zadanie wybielające, przylegał precyzyjnie do każdego z nich. Taką nakładkę stosuje się codziennie przez kilka tygodni, zakładając, wraz z żelem na kilka godzin w dzień lub w nocy

Obydwie metody są bardzo skuteczne i oczywiście w pełni bezpieczne. Niestety przeszkodą w ich stosowaniu może być cena. Koszt wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym waha się od 500 do 2000 złotych.

Wybielanie zębów preparatami dostępnymi w drogeriach

Wiele preparatów wybielających zęby znajdziemy również w drogeriach i aptekach. W tym przypadku efekt wybielania może być większy lub mniejszy, wszystko zależy bowiem od tego, jaki kolor wyjściowy mają nasze zęby, oraz z jaką systematycznością będziemy stosować dany produkt.

 1. Pasty wybielające to jedna z najczęściej wybieranych metod wybielania zębów. Jest łatwo dostępna, niedroga i daje szybkie rezultaty. Efekty działania można bowiem nieraz zauważyć już po jej pierwszym użyciu. Takie pasty zawierają najczęściej składniki o działaniu silnie oczyszczającym- mechanicznie (mikroperełki ścierające) lub enzymatyczne (substancje rozpuszczające osad nazębny).
 2. Żel wybielający - jego działanie polega na aktywowaniu nadtlenku wodoru, który przenika do wnętrza szkliwa i skutecznie je rozjaśnia. Wystarczy nałożyć cienką warstwę preparatu na zęby i odczekać 10 minut. Znaczącą różnicę w kolorze zębów można zauważyć już po około 10 dniach regularnego stosowania.
 3. Paski wybielające - metoda polega na dokładnym przyklejeniu do zębów specjalnych plastrów, które są nasączone płynem wybielającym. Plastry pozostawia się na zębach przez około 30 minut. Zabieg należy powtarzać dwa razy na dobę, a cała kuracja trwa przeważnie dwa tygodnie.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Zanim zaopatrzysz się w któryś z drogeryjnych bądź aptecznych preparatów lub skorzystasz z kosztownych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, warto wypróbować jeden z kilku sprawdzonych domowych sposobów na wybielanie zębów.

Domowe sposoby na wybielanie zębów
Domowe sposoby na wybielanie zębów123RF/PICSEL

Wszystkim dobrze znana przyprawa wykazuje silne działanie wybielające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu nie tylko pomaga usunąć przebarwienia, ale i chroni przed chorobami jamy ustnej. Niewielką szczyptę sproszkowanej kurkumy wystarczy dodać do porcji ulubionej pasty lub wymieszać z wodą do uzyskania gęstej papki. Tak powstałą mieszanką myjemy zęby dwa razy w tygodniu.

 • Wybielanie zębów węglem aktywnym

Węgiel jest składnikiem wielu past przeznaczonych do wybielania zębów. Nie musisz ich już jednak kupować, gdyż z łatwością zrobisz taką pastę samodzielnie w domu. Wystarczy, że do porcji dowolnej pasty do zębów dodasz zawartość jednej kapsułki węgla aktywnego (do kupienia w aptece) i dokładnie wymieszasz. Dla wzmocnienia efektu taką pastę można pozostawić na zębach przez kilka minut.

 • Wybielanie zębów olejem kokosowym

Płukanie jamy ustnej olejem ma wiele udowodnionych właściwości prozdrowotnych, w tym m.in. wybielanie zębów. Najlepiej wykorzystać do tego celu nierafinowany olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy lub lniany, którego łyżkę wlewamy do ust codziennie rano i płukamy nim jamę ustną przez 15-20 minut. Na bazie wybranego oleju z dodatkiem węgla aktywnego możesz też przygotować pastę do zębów o właściwościach wybielających.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas