Wybierasz się na urlop w sierpniu? Mamy najnowszą prognozę pogody
Zbliża się ostatni miesiąc wakacji, a to oznacza, że miliony Polaków uda się na zasłużony wypoczynek w różne zakątki naszego kraju. W związku z tym jednym z kluczowych pytań nasuwających się przed urlopem jest to, dotyczące sierpniowej pogody.
Jaka pogoda czeka nas w sierpniu?
Lipiec upływa pod znakiem upałów i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych w postaci silnych burz, którym towarzyszą ulewne opady deszczu, a czasami nawet gradu. Na szczęście w ostatnich dniach temperatura w wielu miejscach Polski spadła poniżej 30. kresek, co z pewnością wpływa na poprawę naszego komfortu termicznego i pozwala odpocząć od upałów.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Co z niej wynika?
W sierpniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW. Oznacza to, że w sierpniu możemy spodziewać się niektórych, upalnych dni, a temperatura powietrza może być podobna do tej lipcowej. W największym skrócie - sierpień zapowiada się bardzo ciepły, co dla wielu osób jest doskonałą informacją.
Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w sierpniu powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez deszczowych dni, mogą również wystąpić burze, co jest typowym zjawiskiem jak na tę porę roku.
Wiadomo, jaka pod względem pogody będzie tegoroczna jesień
Z analiz IMGW wynika, że we wrześniu średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będą zawierać w zakresie normy wieloletniej.
W październiku również termometry wskażą typowe wartości jak na tę porę roku, zatem w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Niewykluczone jednak, że w październiku czekają nas częste opady deszczu.
W listopadzie rzecz jasna zrobi się chłodniej, ale średnia miesięczna temperatura powietrza również powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Tegoroczny listopad może jednak upłynąć pod znakiem opadów, których będzie więcej niż w poprzednich latach.
Warto wiedzieć: Gdzie na wakacje w lipcu bez upałów? Siedem miejsc, w których przyjemnie odpoczniesz