Dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz. Domowy sposób na redukcję zmarszczek

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby naszej skóry. Szczególnie po pięćdziesiątce wiele kobiet zauważa znaczące pogorszenie się stanu ich cery. Staje się ona cieńsza, mniej jędrna i elastyczna, widocznych jest na niej coraz więcej zmarszczek. Jak zadbać o cerę dojrzałą? Jakich składników potrzebuje i czy można ich dostarczyć przy użyciu domowych maseczek?

Domowe maseczki dla pań po 50. Sprawdź, jak szybko przygotujesz odżywcze kosmetyki
Domowe maseczki dla pań po 50. Sprawdź, jak szybko przygotujesz odżywcze kosmetyki 123RF/PICSEL

Jak zmienia się nasza skóra po 50?

Chociaż proces starzenia się skóry zaczyna się dużo wcześniej, przybiera on na sile po 50 roku życia. Odpowiedzialny za to jest oczywiście w głównej mierze upływający czas oraz zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w związku z menopauzą. Szacuje się, że po pięćdziesiątym roku życia produkcja kolagenu i elastyny, czyli włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry, spada aż o 30 proc., przez co staje się ona wiotka i mniej napięta. Większość kobiet zauważa wówczas coraz bardziej widoczne zmarszczki, opadające policzki, worki pod oczami, a także zmianę kształtu twarzy.

Jak zadbać o skórę po 50. roku życia?
Jak zadbać o skórę po 50. roku życia?123RF/PICSEL

Cera dojrzała często cierpi też na przesuszenie, ponieważ zaczyna tracić swój naturalny płaszcz hydrolipidowy, przez co szybko się odwadnia i trudniej jej utrzymać składniki odżywcze. Staje się szara, pozbawiona blasku. Jest również bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz promieniowanie UV, które może powodować powstawanie przebarwień. Jak więc zadbać o skórę po 50. roku życia?

Pielęgnacja cery dojrzałej

Nie możemy zatrzymać upływającego czasu, ani zmian zachodzących w naszej skórze. Możemy jednak spowolnić tempo ich powstawania za pomocą odpowiednio dobranej, wieloetapowej pielęgnacji.

Jakich składników powinniśmy szukać w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej?

  1. Retinol — to składnik, który zdecydowanie warto włączyć do pielęgnacji cery dojrzałej. Substancja ta ma właściwości przeciwstarzeniowe, silnie regeneruje skórę, wpływa na pobudzenie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, rozjaśniania przebarwienia.
  2. Kwas hialuronowy - jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w naszym organizmie, jednak z wiekiem jego poziom drastycznie się zmniejsza. Regularnie stosowany głęboko nawilży skórę, sprawi, że stanie się ona bardziej elastyczna i promienna, a zmarszczki będą mniej widoczne.
  3. Peptydy — widocznie poprawiają sprężystość i napięcie skóry. Zwalczają wolne rodniki, regenerują skórę oraz stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
  4. Witamina C — to silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry. Witamina C zmniejsza przebarwienia, rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry oraz poprawia jej jędrność.
  5. Oleje — cera dojrzała potrzebuje wielu składników odżywczych, z których większość możemy znaleźć w naturalnych olejach. Ich regularne stosowanie sprzyja regeneracji skóry, zapobiega utracie wody, pomaga w odbudowie płaszcza hydrolipidowego. Oleje sprawdzą się również podczas wykonywania odmładzających masaży skóry.
  6. Kwasy — warto włączyć je do pielęgnacyjnej rutyny cery dojrzałej. Kwasy złuszczają martwy naskórek, poprawiają koloryt skóry, pomagają redukować przebarwienia i wygładzić zmarszczki.
Regularne stosowanie odpowiednio dobranych olejków, sprzyja m.in.regeneracji skóry
Regularne stosowanie odpowiednio dobranych olejków, sprzyja m.in.regeneracji skóry123RF/PICSEL

Domowe maseczki dla cery dojrzałej

Naszą codzienną pielęgnację cery dojrzałej możemy uzupełnić o stosowanie domowych maseczek. Przygotowane na podstawie sprawdzonych przepisów oraz z wykorzystaniem bogatych w składniki odżywcze produktów sprawi, że ich regularne stosowanie może znacząco poprawić wygląd naszej skóry.

Maseczka drożdżowa poprawiająca jędrność skóry

Drożdże wykazują działanie oczyszczające, łagodzące oraz redukujące podrażnienia i zaczerwienienia. Poprawiają elastyczność skóry, delikatnie spłycają widoczność zmarszczek mimicznych i bruzd.

Składniki:

  • 1 łyżka ciepłego mleka
  • ¼ kostki drożdży

Sposób przygotowania:

  1. Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku. Mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji.
  2. Mieszankę pozostawiamy na chwilę, aby drożdże zaczęły działać i wydzieliły się zawarte w nich składniki aktywne.
  3. Cienką warstwę maseczki nakładamy na twarz oraz szyję i pozostawiamy ją na ok. 15-20 minut.

Nawilżająca maseczka z miodem i olejem kokosowym

Maseczki do twarzy możemy przygotować same w domu. Wystarczy kilka składników
Maseczki do twarzy możemy przygotować same w domu. Wystarczy kilka składników123RF/PICSEL

Cera dojrzała to przeważnie cera, która jest sucha i odwodniona, a tym samym jeszcze bardziej podatna na powstawanie zmarszczek czy podrażnień. W naszej pielęgnacji powinniśmy więc stosować jak najwięcej składników odżywczo-nawilżających. Dobrym sposobem na wzmocnienie bariery hydrolipidowej są maseczki na bazie miodu, który jest bogaty w substancje nawilżające, łagodzące podrażnienia i przesuszenia. Drugi ze składników maseczki — olej kokosowy, również pomoże wzmocnić nawilżenie skóry, odżywi ją, poprawi elastyczność oraz pomoże w redukcji nawet głębokich zmarszczek.

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • odrobina wody jeśli konsystencja maseczki okaże się zbyt gęsta

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszaj miód i olej kokosowy tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
  2. Jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody.
  3. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na około 15-20 minut.
  4. Maseczkę zmyj letnią wodą, a następnie nałóż ulubiony krem.

Maseczka przeciwzmarszczkowa z awokado

Awokado to jeden z tzw. “superfood". Jest niezwykle bogate w zdrowe tłuszcze, witaminę A, C, E oraz K. Nawilża skórę, poprawia jej miękkość i elastyczność, redukuje stany zapalne oraz stymuluje produkcję kolagenu. Sok z cytryny to z kolei silny antyoksydant, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Do tego ma właściwości rozjaśniające, redukujące przebarwienia i dodające blasku skórze.

Składniki:

  • 1 dojrzałe awokado
  • 1 łyżka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Miąższ z awokado rozgnieć widelcem tak, aby uzyskać pastę o gładkiej konsystencji.
  2. Dodaj łyżkę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj.
  3. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, unikając okolic oczu  i pozostaw na około 15-20 minut.
  4. Maseczkę zmyj letnią wodą, a następnie wklep ulubiony krem.
Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas