Wyrywasz siwe włosy? Lepiej przestań. Kosmetolog obala mit, ale przestrzega

Gdy nieśmiało pokazują się wśród kosmyków, wywołują niemałe przerażenie. Dla wielu oznaczają bowiem jedno – starość. Wówczas, w nadziei, że podobny zabieg zatrzyma siwienie, niejednokrotnie bywają wyrywane. Kosmetolog ostrzega jednak: nigdy nie wyrywaj siwych włosów. Konsekwencje mogą być przykre.

Co daje wyrywanie siwych włosów? Kosmetolog ostrzega. Lepiej tego nie rób
Co daje wyrywanie siwych włosów? Kosmetolog ostrzega. Lepiej tego nie rób123RF/PICSEL

Siwe włosy, chociaż dla jednych są oznaką dojrzałości i mądrości życiowej, dla innych stanowią ten mankament urody, który jedynie znacznie dodaje lat. Wówczas w ruch idą farby, na barkach których spoczywa ważny obowiązek - dokładne ukrycie niedoskonałości. Zdarza się także (szczególnie w momencie, kiedy jest ich zaledwie kilka), że bywają wyrywane pęsetą - w nadziei, że to powstrzyma ich wzrost. Prawda jest zgoła odmienna.

Od czego pojawiają się siwe włosy? Zwróć uwagę na codzienne nawyki

Siwienie włosów często uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli więc rodzice zaczęli siwieć wcześnie, istnieje duża szansa, że ich dzieci zauważą pierwsze, jaśniejsze włosy w tym samym lub zbliżonym wieku. Szare kosmyki mogą być również efektem długotrwałej, wyniszczającej choroby. Sporo do powiedzenia ma w tym aspekcie także codzienna dieta. Jeśli ta jest uboga w witaminy (szczególnie te z grupy B, witaminę D, E, miedź, żelazo czy wapń), siwe włosy zaczną pojawiać się na głowie znacznie wcześniej.

Siwienie jest jednak przede wszystkim efektem stopniowego zmniejszenia produkcji melaniny w melanocytach, będąc najczęściej efektem starzenia się organizmu. Siwe włosy, przez wielu uważane za jeden z największych mankamentów urody, prędzej czy później pojawią się więc na głowie każdego z nas. Gdy zauważysz pierwsze, powstrzymaj się jednak przed ich wyrywaniem. Możesz sobie mocno zaszkodzić.

Co daje wyrywanie siwych włosów? Nigdy tego nie rób

Za każdym razem, gdy wyrwiesz siwe włosy, na ich miejscu pojawi się ich jeszcze więcej. Zdarzyło ci się kiedykolwiek usłyszeć to stwierdzenie? Czas obalić więc popularny mit. Wyrywanie siwych włosów nie sprawi, że pojawi się ich więcej. Jednocześnie nie usunie jednak również problemu.

"Mit, że wyrwanie jednego siwego włosa powoduje powstanie wielu jest nieprawdziwy. Siwe włosy to te, które stają się białe z powodu braku melaniny. Wyrywanie ich nie ma sensu, bo nie przyniesie efektu. Zamiast tego lepiej zadbać o zdrową dietę bogatą w antyoksydanty, unikanie używek oraz regularną aktywność fizyczną" - wyjaśnia Karolina Zajas, kosmetolog działająca na Instagramie pod nazwą karolina.zajas.

Co daje wyrywanie siwych włosów? Nigdy tego nie rób
Co daje wyrywanie siwych włosów? Nigdy tego nie rób123RF/PICSEL

Dlaczego nie wolno wyrywać siwych włosów? Stylista ostrzega

Skoro więc, z pozoru, wyrywanie siwych włosów nie sprawi, że tych pojawi się na głowie więcej, dlaczego nie powinniśmy tego robić? Prawda może okazać się przykra w skutkach. Wyskubane włosy rozpoczynają kolejny cykl wzrostu dopiero po około trzech miesiącach. Po 20. roku życia odrastają jednak nieco cieńsze i krócej utrzymują się na głowie. Czas ich wzrostu trwa zaś około pięciu lat. Wyrywając włos, skracasz tym samym podobny cykl, mogąc w efekcie wyrządzić trudne do naprawienia szkody.

"Wyrywając włosy, możesz uszkodzić mieszek włosowy. To prowadzi czasem do różnych infekcji, a nawet łysienia" - ostrzega stylistka Jennifer Korab w rozmowie z serwisem huffpost.com. "Możesz wyrządzić więcej szkody, niż pożytku" - dodaje.

Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas