Wytańcz zdrowie i emocje

Obserwujemy coraz silniejszy związek tańca z gimnastyką oraz szereg metod terapii leczniczych z zastosowaniem tańca.

Taniec od zawsze towarzyszył człowiekowi
Taniec od zawsze towarzyszył człowiekowiThetaXstock

W roku 1982 pojawił się aerobik (rytmiczne wykonywanie ćwiczeń przy muzyce), a na jego bazie coraz to nowsze formy tańca rekreacyjnego: funky jazz, funky step, hip hop, kongo robic, sidle aerobic, latin, afrobics, brasilia, cubana-aerobic.

Lecznicze działanie tańca

Taniec leczył naszych przodków. Ludzie od dawna wierzyli w uzdrawiającą moc tańca. Tańczyli szamani, a ich taniec oddziaływał na tańczącego oraz widzów. Plemienne tańce dawały poczucie bezpieczeństwa, leczyły depresję. Taniec stał się metodą grupowej psychoterapii, podczas której dochodziło do rozładowania napięć psychicznych. Zbliżone do tańca są wschodnie sztuki walki. W treningach karate istnieją formy ruchowe przypominające balet - tzw. "kata".

Japończycy twierdzą, że jeśli na macie spotyka się dwóch równorzędnych przeciwników wygra ten, który jest muzykalniejszy. Brazylijska capoeira Angola to nic innego, jak sztuka walki ukryta w tańcu.

Popraw kondycję, uelastycznij ciało

Taniec pełni funkcje uzdrawiające w sferze psychicznej i fizycznej człowieka. Leczenie za pomocą tańca nazywamy choreoterapią. Taniec niezależnie od wieku pozwala na uzyskanie: dobrej sylwetki (wspaniale rozwija górne dolne partie mięśniowe człowieka), poprawia krążenie krwi, elastyczność stawów (więzadła i torebki stawowe stają się bardziej elastyczne), ukrwienie skóry, zwiększa wydolność płuc, poprawia ukrwienie skóry, zwiększa uwapnienie kośćca i odporność na urazy. "Taniec pomaga zachować kondycję" - do tego stwierdzenia, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Wiadomo, że pracują wtedy wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy. Organizm spala kalorie, a ciało pocąc się wydala toksyny, poprawia się krążenie krwi i zmniejsza się napięcie mięśni. Nasze ruchy stają się bardziej skoordynowane, pełne gracji i harmonii.

Taniec znakomicie ćwiczy koordynacje ruchową, poczucie rytmu i harmonii. Ćwiczenia wykonywane w takt muzyki koordynują wady postawy, wzmacniają słabsze części ciała. Stosowany jest w profilaktyce gerontologicznej człowieka i służy przedłużeniu naszego życia.

Taniec leczy psychikę

Pozwala na uzyskanie kontaktu z własnym ciałem, odblokowanie miejsc gdzie została uwięziona energia. Emocje i napięcia psychiczne odzwierciedlone w napięciu mięśni zakłócają możliwość płynnych ruchów, a odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowo-taneczne powodują rozluźnienie ciała. Taniec uczy porozumiewania się poprzez ruch. Pozwala na bycie sobą i bycie z innymi. Taniec rozwija inteligencję emocjonalną, poprawia zdolność rozpoznawania i wyrażania uczuć. Psycholodzy uważają, że w trakcie tańca dochodzi do synchronizacji pracy obu półkul mózgowych, co powoduje poprawę koncentracji i szybszego zapamiętywania informacji. Taniec pobudza wydzielanie endorfin zwanych hormonami szczęścia, co powoduje wyzwolenie drzemiącej w nas energii.