Zadbaj o cerę zmieniając dietę

Aktualizacja

Na kondycję naszej skóry wpływ mają rozmaite czynniki. Prócz odpowiedniej pielęgnacji znaczenie ma również nasz jadłospis. Modyfikując dietę możemy skutecznie pozbyć się problemów z cerą, takich jak podrażnienia, wypryski czy reakcje alergiczne.

Wzrost stanów zapalnych w organizmie spowodowany spożywaniem glutenu prowadzi do zaczerwienienia i podrażnień cery
Wzrost stanów zapalnych w organizmie spowodowany spożywaniem glutenu prowadzi do zaczerwienienia i podrażnień cery123RF/PICSEL

Gładka i promienna skóra to niedoścignione marzenie wielu kobiet - szczególnie tych, które posiadają problematyczną cerę. Specjaliści przekonują, że nie tylko właściwa, dopasowana do rodzaju skóry pielęgnacja i oczyszczanie pozytywnie wpływają na jej wygląd. Znaczenie ma również to, co ląduje, na co dzień na naszym talerzu. Dieta należy, bowiem do najistotniejszych czynników decydujących o kondycji skóry oraz sposobie, w jaki się starzeje.

Pod wpływem zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego wygląd cery może diametralnie się zmieniać, w zależności od posiadanych nietolerancji pokarmowych. Zaczerwieniona skóra, nagle pojawiające się wypryski czy tzw. worki pod oczami mogą być skutkiem spożywania konkretnych produktów, których warto unikać, jeśli zależy nam na promiennej i pozbawionej niedoskonałości cerze.

Cukier

Nieestetyczne zmarszczki na czole, obwisła skóra pod oczami, cera sprawiająca wrażenie szarej i zniszczonej, a także pojawianie się plam na całej twarzy mogą być reakcją alergiczną skóry na nadmierne spożycie cukru. Za jego sprawą, bowiem zachodzi w skórze prowadzący do szybszego starzenia proces glikacji, który niszczy kolagen. Oznacza to, że skóra staje się mniej elastyczna, a zarazem bardziej podatna na zmarszczki.

Zgodnie ze znaną już w starożytności teorią mapy twarzy, łączącą wygląd poszczególnych jej części z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, przewód pokarmowy skorelowany jest z czołem. To, dlatego w momencie, gdy układ trawienny nie działa prawidłowo, pierwsze symptomy zauważymy właśnie na czole - głównie pod postacią plam i widocznych linii. Najlepszą receptą na pozbycie się problemu będzie, zatem ograniczenie spożycia cukru.

Alkohol

Nie od dziś wiadomo, że napoje wyskokowe nie służą cerze, a po suto zakrapianej uczcie nasza twarz nie prezentuje się na ogół zachwycająco. Dzieje się tak, dlatego, że alkohol powoduje odwodnienie organizmu, co dotyczy również skóry. Zgodnie z teorią mapy twarzy obszar między brwiami powiązany jest ze zdrowiem wątroby, dlatego to właśnie tutaj po spożyciu wysokoprocentowych trunków pojawia się więcej linii i bruzd.

Następnego dnia po spożyciu alkoholu możemy, więc zauważyć wyraźne zmarszczki lub zaczerwienienia między oczami, opadające powieki, powiększone pory oraz silnie zaczerwienioną skórę - zwłaszcza na policzkach i nosie, co jest skutkiem rozszerzenia za sprawą działania alkoholu naczyń krwionośnych.

Jak zrobić domowy preparat na podrażnienia na skórzeInteria DIY
Do produktów, które u wielu osób silnie wpływają na wygląd cery należy również nabiał
Do produktów, które u wielu osób silnie wpływają na wygląd cery należy również nabiał123RF/PICSEL

Gluten

Nietolerancja glutenu - białka obecnego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa - bywa częstym winowajcą problemów z cerą. Opuchnięte i zaczerwienione policzki oraz ciemne plamy na skórze, zwłaszcza w okolicach brody, to najczęstsze symptomy reakcji alergicznej. Wzrost stanów zapalnych w organizmie spowodowany spożywaniem glutenu prowadzi do zaczerwienienia i podrażnień cery.

Gdy na twarzy pojawiają się tego rodzaju symptomy alergii na gluten, warto wykonać odpowiednie testy alergiczne. Lekarstwem na skórne problemy może okazać się wówczas dieta bezglutenowa, która u osób borykających się z nietolerancją tego składnika zaowocuje nie tylko piękniejszą cerą, ale i lepszym samopoczuciem.

Nabiał

Do produktów, które u wielu osób silnie wpływają na wygląd cery należy również nabiał. Nietolerancja laktozy może skutkować opuchniętymi powiekami, występowaniem wyprysków, a także pojawianiem się worków i cieni pod oczami. Dzieje się tak, dlatego, iż hormony estrogenu i progesteronu zawarte w mleku powodują nadmierne wytwarzanie komórek skóry, które blokują pory. Prowadzi to do przetłuszczania cery, na której pojawiają się niedoskonałości.

Kondycja naszej cery uzależniona jest od wielu czynników, do których należy również dieta. Choć właściwa pielęgnacja stanowi istotę dbania o urodę, to, co umieszczamy na talerzu ma niebagatelny wpływ na wygląd cery. Warto obserwować zmiany zachodzące na skórze oraz zwrócić nieco większą uwagę na skład codziennego jadłospisu. Gdy wyeliminujemy zeń produkty wywołujące stany zapalne i reakcje alergiczne, nasza skóra odwdzięczy się promiennym, młodzieńczym wyglądem. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas