Zanim kupisz nowe perfumy

Perfumy to luksus, na który możemy sobie pozwolić. Często mamy jednak problem z wyborem konkretnego zapachu. Czym się kierować podczas zakupów? Jakie aromaty będą idealne do pracy, a jakie na wieczorną randkę? Mamy dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci wybrać perfumy idealne dla Ciebie.

perfumy
perfumy.

Większość zapachów dzieli się na trzy nuty, które rozwijając się, wpływają na ich unikalność. Jako pierwszą wyodrębnia się nutę głowy, czasem nazywaną górną, którą wyczuwamy od razu po spryskaniu skóry. To właśnie ona wpływa na nasze pozytywne bądź negatywne wrażenia węchowe wyczuwalne przez pierwsze kilkanaście minut po spryskaniu. Następnie pojawia się nuta serca, pełniąca dominującą funkcję w całym bukiecie. Utrzymuje się ona najdłużej, od godziny do nawet pięciu i decyduje o charakterze zapachu. Końcową nutą jest nuta podstawy, stanowiąca tło perfum. Może ona utrzymywać się na skórze do nawet kilku dni, gdyż dodawane są do niej specjalne utrwalacze, a w jej skład wchodzą ciężkie, balsamiczne i długotrwałe olejki. Czytając skład zapachu możemy więc z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, czy zapach będzie nam odpowiadał, czy nie. Kolejnym kryterium jest ich przeznaczenie, nie każdy zapach nadaje się na wszystkie okazje. Podstawowym podziałem perfum jest ten klasyfikujący je na dzienne i wieczorowe.

Perfumy na co dzień
Wybierając nasz codzienny zapach skupmy się na nutach delikatnych, nie dominujących. Według zasad savoir vivre’u perfumy używane na co dzień nie mogą przytłaczać naszego otoczenia. Dobrym wyborem będą więc zapachy z nutami cytrusów, morskiej bryzy lub aromat kwiatów.

Twórcy perfum wykorzystują energetyzującą, odświeżającą i dodającą optymizmu moc cytrusów zazwyczaj do tworzenia górnej nuty zapachowej. Charakterystyczna świeżość tych owoców pozostaje zamknięta we flakonie dzięki tłoczeniu ich na zimno. Tego typu zapachy uważane są za energetyzujące, co szczególnie przyda się nam rano, przed pracą. Należy jednak pamiętać, że przez swój nieformalny charakter nie nadają się do pracy na stanowisku kierowniczym, gdzie zapach powinien  przede wszystkim podkreślać nasze kompetencje. W takim wypadku lepiej sprawdzą się  nuty kwiatowe. Popularnymi składnikami takich zapachów są na przykład hyzop, kudzu, ligustr czy sainfoins. Perfumy z takimi nutami są stonowane i eleganckie. Ponadto w opisie górnej nuty zapachowej możesz spotkać się z tak tajemniczo brzmiącymi nazwami jak yuzu, neroli, hassaku, bergamotka czy kumkwat, które również mają działanie pobudzające, ale są one bardziej "dojrzałe" i szlachetne niż nuty cytrusowe.

"Należy zaznaczyć, że osobną kategorią zapachową są kwiaty białe, które należą do zapachów bardzo mocnych i odurzających, nadających całej kompozycji zmysłowości i seksapilu" - zwraca uwagę specjalista z perfumerii internetowej Tagomago. "Przez swój intensywny, odurzający charakter nie są one dobrym wyborem do pracy lub na uczelnię, idealnie sprawdzą się jednak na wieczornej randce. Do tej grupy zapachowej należą m.in. wiciokrzew, melati, tuberoza i karissa" - dodaje.

Zapachy morskie, dające wrażenie świeżości i czystości, również są dobrym rozwiązaniem na co dzień. Idealnie sprawdzają się w letnie, upalne dni, kiedy każdy inny zapach wydaje się zbyt intensywny i drażni. Charakterystyczne dla tych perfum są niebieskie i przezroczyste flakony, podkreślające ich charakter, a w nazwie często występują słowa "water" lub "ocean".

Zmysłowe zapachy na wieczór
Wieczorem możemy pozwolić sobie na mocniejsze zapachy. Jeśli zależy nam na perfumach intrygujących i nietypowych, szukajmy w nucie zapachowej orientalnych przypraw, takich jak cynamon, goździk czy imbir oraz nut balsamicznych. Zapachy te mają charakterystyczny, orientalny aromat i świetnie nadają się na wieczór dla pewnych siebie kobiet.

Dużym zainteresowaniem w perfumiarstwie cieszą się obecnie zapachy z rodziny gourmand, odzwierciedlające aromat jedzenia. W składzie perfum znajdziemy aromaty wanilii, nugatu i karmelu - mają one imitować czekoladę, toffi, marcepan czy pianki marshmallow. Pierwsze tego typu zapachy pojawiły się na rynku na początku lat 90., a twórcom przyświecała idea zaangażowania w odbiór perfum, poza zmysłem węchu, także zmysł smaku. Niestety, są one zwykle bardzo słodkie i nie każdemu przypadną do gustu. Innym, bardzo seksownym i charakterystycznym aromatem jest woń żywicy drzewa agarowego, zwanego oud. Powstaje ona w wyniku obrony drzewa przed atakującym je grzybem. Obecnie składnik ten jest jednym z najbardziej drogocennych w perfumiarstwie - kosztują półtora razy więcej niż złoto. Ze względu na ich popularność. twórcy zapachów dodają słowo oud do nazwy swoich perfum, by łatwo było znaleźć te aromaty na sklepowych półkach. Z pewnością spodobają się one kobietom lubiącym arabskie perfumy, w których ten składnik jest często wykorzystywany.

Decydując się na konkretne perfumy, pamiętajmy - będą one wpływały na to, jak odbiera nas otoczenie. Nie warto więc kupować zapachu ze względu na ładny flakon bądź atrakcyjną cenę. Najważniejsze są nuty zapachowe i efekt, jaki chcemy osiągnąć.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas