Zioła, które goją rany

Każda, nawet drobna rana, powinna zostać oczyszczona, odkażona i chroniona opatrunkiem przed zabrudzeniem i bakteriami.

Nagietek ma cenne właściwości gojące
Nagietek ma cenne właściwości gojące© Panthermedia

Żywokost

Jeśli rana jest powierzchowna, zioło to potrafi zagoić skórę bez najmniejszej blizny. Właściwości lecznicze żywokostu spowodowane są głównie alantoiną - substancją, która wspomaga rozrost tkanek. Świeże zioło przyłożone na rany, szybko zasklepia uszkodzoną skórę, nie dopuszczając do infekcji.

Okład: przygotujmy go ze sproszkowanego korzenia żywokostu, dodając n i e w i e l k ą ilość wody. Stosujmy m.in. na żylaki, trudno gojące się rany i krwawiące hemoroidy.

Arnika

Gojenie siniaków, opuchnięć i zwichnięć przyspiesza rozcieńczona nalewka spirytusowa. Maści z arniki uśmierzają bóle reumatyczne stawów i dają ulgę przy bolesnych opuchnięciach stóp. Arnika górska w połączeniu z nagietkiem (np. Alpa, Arcalen) może być używana przy wysypkach skórnych i stanach zapalnych skóry. Preparatów z arniki nie stosujmy bezpośrednio na otwarte rany!

Kompres na odcisk: w aptece kupmy gotową nalewkę z arniki. Namoczmy gazę i wielokrotnie przykładajmy na odcisk. Okład można trzymać na palcu z odciskiem całą noc. Arnika zmiękczy skórę, a po paru dniach po odcisku nie będzie ani śladu.

Maść: sproszkujmy dwie łyżki suszonych kwiatów arniki górskiej i wymieszajmy z ośmioma łyżkami stołowymi oleju lub wazeliny kosmetycznej. Nagietek Kompresy i maści z płatków nagietka zalecane są głównie w leczeniu trudno gojących się ran, nawet tych ropnych, oparzeniach, stłuczeniach.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas