Ziołowe kuracje dla dojrzałej cery

Stosowano je przez całe wieki, a dziś przeżywają swój renesans. Warto wypróbować choćby kilka, aby na własnej skórze przekonać się, jak świetnie działają odpowiednio dobrane ziołowe kosmetyki.

Zioła przydadzą się nie tylko w kuchni
Zioła przydadzą się nie tylko w kuchni123RF/PICSEL

Coraz więcej kobiet wybiera pielęgnację naturalnymi, własnoręcznie zrobionymi kosmetykami, bez żadnych chemicznych dodatków. Robią własne kremy, balsamy do ciała, szampony oraz oliwki do demakijażu i są absolutnie zachwycone efektami. Niektóre z nich rozkręcają w ten sposób nawet własny, dobrze prosperujący biznes. O ile jednak samodzielne zrobienie kremu wymaga kilku chwil, a gruntowna znajomość ziół oraz ich działania - sporej wiedzy, to proste ziołowe kuracje może z łatwością przygotować każda z nas. Zioła bez trudu kupimy w aptece lub w... warzywniaku (np. natkę pietruszki), a reszta potrzebnych składników z pewnością znajdzie się w każdej kuchni.

Maseczka z wiesiołka

Ujędrnia i opóźnia zmarszczki

Jak działa? Wiesiołek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym szczególnie cenny kwas gamma-linolenowy, którego nasz organizm sam nie wytwarza, a który ma ogromny wpływ na młody wygląd skóry.

Przygotowanie. 3 łyżki zmielonych nasion wiesiołka zalej 6-7 łyżkami zimnej wody. Zagotuj, a następnie na małym ogniu gotuj tak długo, aż uzyskasz dosyć zwartą papkę. Ostudź ją i domieszaj 2 kapsułki oleju z wiesiołka. Maseczkę nałóż na twarz na kwadrans, po czym zmyj ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

Tonizująca mgiełka lawendowa

Tonizująca mgiełka lawendowa poprawia koloryt szarej cery

Jak działa? Zwiększa ukrwienie i napięcie naskórka, lekko nawilża. Wspaniale odświeża skórę, nadaje jej zdrowy kolor i przywraca naturalny blask.

Przygotowanie. W szklanym słoiczku wymieszaj 3 łyżki kwiatków lawendy z 1/2 szklanki octu jabłkowego i 4 goździkami. Odstaw na tydzień w ciemne i chłodne miejsce i codziennie potrząsaj słoikiem. Przecedź, wymieszaj z przegotowaną i ostudzoną lub mineralną wodą w proporcji: 1 łyżka toniku na 10 łyżek wody. Przelej do butelki z atomizerem, przechowuj w lodówce. Używaj 2 razy dziennie, spryskując twarz mgiełką i osuszając delikatnie papierowym ręcznikiem.

Woda pietruszkowa

Rozjaśnia przebarwienia.

Jak działa? Jest bogata w rozjaśniającą witaminę C. Wspaniale rozświetla skórę, nawilża ją i zmiękcza, a przede wszystkim redukuje przebarwienia i plamy, wyrównując koloryt cery.

Przygotowanie. Pęczek natki pietruszki posiekaj, przełóż do słoika i zalej 150 ml zimnej, przegotowanej wody. Wstaw na 12 godzin do lodówki. Przecedź, przelej do buteleczki i trzymaj w lodówce do tygodnia (jeśli dodasz 3 krople olejku lawendowego - do miesiąca). Używaj jako toniku 2 razy dziennie.

Piling nagietkowy z prawoślazem

Nawilża i odżywia.

Jak działa? Przynosi ukojenie suchej skórze. Wspaniale nawilża, łagodzi podrażnienia i delikatnie złuszcza stary naskórek.

Przygotowanie. Garść suchych koszyczków nagietka rozkrusz w moździerzu i wymieszaj z 2 łyżkami zmielonego korzenia prawoślazu. Zalej szklanką letniej wody i odstaw do namoczenia na 1-2 godziny. Zagotuj, wystudź i odcedź. Fusami masuj zwilżoną skórę ok. 5 minut, po czym spłucz letnią przegotowaną wodą. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu, najlepiej wieczorem, za każdym razem przygotowuj świeżą porcję pilingu.

Okład ze skrzypu

Wzmacnia naczynka

Jak działa? Zawiera ogromne ilości krzemionki, selenu i cynku. Zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych, "hartuje" je i zmniejsza zaczerwienienia. Wzmacnia też naskórek.

Przygotowanie. 2 łyżki suszonego skrzypu polnego oraz łyżkę płatków owsianych zalej 1/2 szklanki wrzątku. Przykryj i parz 5-10 minut. W odcedzonym i wystudzonym płynie zanurz gazę, lekko odciśnij i nakładaj na twarz w miejscach, gdzie są rozszerzone naczynka. Zdejmij po kwadransie, nie spłukuj ze skóry. Zabieg powtarzaj codziennie lub co drugi dzień.

Kompres z kozieradki

Łagodzi objawy trądziku.

Jak działa? Wspomaga regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń, skutecznie łagodzi stany zapalne. Z powodu tych właściwości już w starożytności wytwarzano z niej olej do pielęgnacji ciała.

Przygotowanie. Czubatą łyżkę sproszkowanych nasion kozieradki wymieszaj z taką ilością gorącej wody, by otrzymać gęstą papkę. Odstaw na 20 minut, sprawdź, czy nie jest za gorąca, po czym nałóż ją na twarz. Pozostaw na skórze na kwadrans, a następnie zmyj wilgotnym, ciepłym ręcznikiem. Stosuj co drugi-trzeci dzień, nie przechowuj resztek.

Maseczka rozmarynowo-laurowa

Zamyka pory.

Jak działa? Zmniejsza widoczność porów, zwęża je, a jednocześnie reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co ogranicza błyszczenie się skóry.

Przygotowanie. 2 gałązki posiekanego, świeżego rozmarynu lub łyżkę suszonego wymieszaj z 2 łyżkami pokruszonych listków laurowych. Zalej 1/2 szklanki wrzątku, przykryj i odstaw do wystygnięcia. Zimny napar zmiksuj z 2 łyżkami płatków owsianych. Papkę nałóż na twarz na 10 minut, po czym zmyj letnią wodą. Stosuj 2 razy w tygodniu.

Parówka z kwiatu lipy i mięty

Jak działa? Przyspiesza krążenie, dzięki czemu skóra jest dotleniona, a osiadające na niej z parą wodną olejki eteryczne działają nawilżająco i łagodząco. Uwaga: zimą parówki robimy tylko wieczorem - nie wolno rozpulchniać skóry przed wyjściem na mróz.

Przygotowanie. Po 2 łyżki kwiatu lipy i liści mięty wsyp do miski, zalej 3 szklankami wrzątku. Przykryj głowę ręcznikiem, ale tylko tak, by sięgał linii włosów i przysłaniał boki twarzy, cały jej przód powinien zostać odkryty (nie wolno robić z ręcznika "namiotu" i chować pod nim głowy!). Lekko pochyl się nad parującą miską, uważając, by nie zbliżać twarzy za bardzo do powierzchni wody - powinnaś czuć lekkie, przyjemne ciepło pary, a nie wrażenie gorąca. Po 5 minutach przemyj twarz tonikiem (np. wodą pietruszkową, ale nie prosto z lodówki!).

Maseczka z rumianku i kasztanowca

Zmniejsza pajączki i rumieńce.

Jak działa? Przyspiesza wchłanianie się obrzęków, wybroczyn i niewielkich siniaków, dzięki czemu zmniejsza widoczność popękanych naczynek. Może uczulać.

Przygotowanie. Wymieszaj po łyżce pokruszonych koszyczków rumianku, rozdrobnionej kory kasztanowca i mielonego siemienia lnianego. Zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem do wystygnięcia. Dodaj tyle mąki ziemniaczanej, żeby otrzymać dość gęstą papkę. Nałóż ją na twarz, a po kwadransie zmyj letnią wodą. Powtarzaj codziennie lub co drugi dzień, za każdym razem przygotowując świeżą porcję maseczki.

Tonik z bratka i bluszczu

Jak działa? Ziele fiołka trójbarwnego (potocznie zwanego bratkiem) oczyszcza tłustą skórę, zmniejsza ilość zaskórników, łagodzi stany zapalne, a także reguluje wydzielanie sebum. Bluszczyk kurdybanek dzięki dużej ilości garbników działa ściągająco, grzybobójczo, bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie.

Przygotowanie. Łyżkę bratka i łyżkę bluszczyku zalej 1,5 szklanki wody destylowanej i gotuj 5 minut na małym ogniu. Odstaw na 10 minut, przecedź przez gęste sitko i przelej do butelki. Dodaj 1/4 szklanki naturalnego octu jabłkowego i dobrze wymieszaj. Toniku używaj po każdym myciu twarzy. Możesz go przechowywać od 3 miesięcy (poza lodówką) do 6 miesięcy (w lodówce).

Maseczka z szałwii i nasion fenkułu

Oczyszcza cerę.

Jak działa? Ma właściwości antyseptyczne i ściągające. Pobudza też czynności skóry i krążenie, dzięki czemu cera sama włącza swoje naturalne mechanizmy oczyszczające.

Przygotowanie. Łyżkę zmielonych nasion fenkułu (kopru włoskiego) wymieszaj z 3 łyżkami suszonej szałwii, zalej 5 łyżkami przegotowanej, ostudzonej wody i zostaw na noc do zmiękczenia. Następnie zmiksuj przez kilka sekund z łyżką maślanki lub kefiru. Jeśli trzeba zagęścić maseczkę, dodaj trochę mąki ziemniaczanej. Nakładaj na kwadrans co trzeci dzień. Zmywaj letnią, przegotowaną wodą lub wodą mineralną.

Makijaż hipoalergiczny to rozwiązanie dla kobiet, które mają skłonność do reakcji alergicznych na zwykłe kosmetykiNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas