Zmieszaj trzy składniki i nałóż pod oczy. Po cieniach nie będzie śladu

Nasza skóra pod oczami jest bardzo delikatna. Podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, stres, przemęczenie i upływający czas szybciej się starzeje i często sprawia, że twarz wygląda na starszą, niż w rzeczywistości. Czym smarować skórę pod oczami? Jakich składników szukać w kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji oraz jak samodzielnie zrobić serum pod oczy?

Skóra wokół oczu wymaga innej pielęgnacji niż reszta naszej twarzy
Skóra wokół oczu wymaga innej pielęgnacji niż reszta naszej twarzy123RF/PICSEL

Dlaczego skóra pod oczami szybciej się starzeje?

Skóra wokół oczu wymaga innej pielęgnacji niż reszta naszej twarzy. Wyposażona w mniejszą ilość gruczołów łojowych, szybciej ulega przesuszeniu i jest bardziej skłonna do podrażnień. Z natury cienka i delikatna, silniej reaguje na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, małą ilość snu, palenie tytoniu, niedostateczną ilość wypijanej wody czy wreszcie - upływający czas. Wszystko to razem sprawia, że wcześniej zaczyna tracić jędrność i elastyczność oraz szybciej pojawiają się na niej drobne zmarszczki, zasinienia, a nawet opuchlizna.

Jak więc dbać o skórę pod oczami, aby dłużej cieszyć się pełnym blasku spojrzeniem? Przede wszystkim zapomnij o micie, że o skórę wokół oczu powinno się zacząć dbać po 30. roku życia. Nic bardziej mylnego - o ten obszar na naszej twarzy należy zadbać jak najwcześniej. Im szybciej zaczniemy regularnie nawilżać i odżywiać skórę pod oczami, tym później pojawią się na niej zmarszczki, a my na dłużej zachowamy młody wygląd.

Jak pielęgnować skórę pod oczami?

Dbanie o skórę pod oczami wymaga regularności i systematyczności. Jednak stosowanie się do kilku prostych zasad i wyrobienie w sobie dobrych nawyków z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

W przypadku skóry wokół oczu najważniejszymi zasadami są:

  1. Staranny i dokładny demakijaż. Wykonuj go bardzo delikatnie, unikając mocnego pocierania i naciągania skóry. Usuwaj makijaż zawsze, niezależnie od tego jak bardzo jesteś zmęczona. Najlepiej sprawdzą się do tego naturalne płyny micelarne, mleczka, emulsje, olejki lub czyste oleje roślinne.
  2. Regularny masaż strefy wokół oczu - rób go podczas codziennej pielęgnacji. Masaż możesz wykonać palcami lub skorzystać z dostępnych na rynku masażerów i rollerów. Taki masaż poprawia krążenie krwi i limfy, pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych oraz ujędrnia skórę.
  3. Dbaj o odpowiednią pielęgnację - codziennie rano i wieczorem nakładaj pod oczy krem. Zadbaj, aby kosmetyk przeznaczony na dzień posiadał filtr przeciwsłoneczny. W przypadku cery dojrzałej działanie kremu pod oczy można wzmocnić, stosując dodatkowo serum.
  4. Pamiętaj o śnie i odpoczynku - skóra pod oczami momentalnie reaguje na brak snu i zmęczenie. Pojawiają się zasinienia i opuchlizna.
  5. Nawadniaj się - odpowiednia ilość wypijanej w ciągu dnia wody jest ważna nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmy, ale i kondycji naszej skóry. 
  6. Uważaj na to, co jesz - zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy oraz zdrowe tłuszcze, których niedobór będzie skutkował szybszym starzeniem się skóry nie tylko tej pod oczami.
Dbanie o skórę pod oczami wymaga regularności i systematyczności
Dbanie o skórę pod oczami wymaga regularności i systematyczności123RF/PICSEL

Jakich składników szukać w kosmetykach pod oczy?

Delikatna skóra pod oczami wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Kremy pod oczy powinny zawierać składniki, które będą pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny, nawilżać ją, wygładzać i rozświetlać. Jednocześnie unikaj kosmetyków, w których składzie znajdziesz SLS-y, SLES-y, alkohol, sztuczne barwniki i silne konserwanty.

Wybierz krem pod oczy zawierający przynajmniej jeden z poniższych składników:

  • retinol,
  • peptydy,
  • ceramidy,
  • witamina C,
  • kwas hialuronowy,
  • kolagen.
Delikatna skóra pod oczami wymaga od nas szczególnej pielęgnacji
Delikatna skóra pod oczami wymaga od nas szczególnej pielęgnacji123RF/PICSEL

Jak zrobić krem pod oczy z kawą?

Krem pod oczy z kawą

Składniki:

  • 1/3 szklanki maceratu z kawy,
  • 1/3 szklanki wosku pszczelego,
  • 1/4 szklanki oleju kokosowego,
  • 1 łyżeczka masła shea,
  • 1 łyżeczka płynnej witaminy E.

Przygotowanie:

W pierwszej kolejności przygotuj macerat. Zmieloną kawę (w dowolnej ilości) zalej taką samą ilością dowolnego oleju. Najlepiej sprawdzi się do tego olej - słonecznikowy lub migdałowy. Dokładnie wymieszaj, przelej do szczelnego słoika i odstaw na co najmniej dwa tygodnie, pamiętając, aby codziennie nim wstrząsnąć. Gotowy macerat przecedź przez filtr do kawy i wlej do buteleczki lub słoiczka z ciemnego szkła.

  • Wosk pszczeli podgrzej w niewielkim garnku na małym ogniu. Kiedy wosk się rozpuści, dodaj wszystkie pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj.
  • Gotową masę umieść w czystym, szczelnie zamykanym pojemniczku i włóż na godzinę do lodówki, aby zgęstniał.
  • Przechowuj w lodówce i używaj codziennie - rano i wieczorem.
  • Serum pod oczy z kawą

    Składniki:

    • ½ mielonej kawy (im wyższa zawartość kofeiny, tym lepiej),
    • ½ szklanki oleju ze słodkich migdałów,
    • łyżka oleju z awokado.

    Przygotowanie:

    1. Przesyp kawę do słoika, zalej ją olejem ze słodkich migdałów - tak, by była nim całkowicie pokryta. Szczelnie zamknięty słoik włóż umieść w ciemnym miejscu i pozostaw na 4 dni. Po tym czasie przy pomocy gazy przesącz olej ze słoika do czystej miseczki.
    2. Dodaj łyżkę oleju z awokado i dokładnie wymieszaj.
    3. Serum przelej do szklanej buteleczki. Może być to buteleczka z pipetką po innym, zużytym kosmetyku.

  • Przechowuj w lodówce i używaj codziennie - rano i wieczorem.
  • Domowy krem pod oczy z witaminą E

    Składniki:

    • ½ łyżeczki oleju kokosowego,
    • kilka kropli olejku ze słodkich migdałów,
    • witamina E w kapsułkach.

    Przygotowanie:

    1. Nakłuj jedną kapsułkę witaminy E i wyciśnij zawartość.
    2. Dodaj pół łyżeczki oleju kokosowego i kilka kropli olejku migdałowego. Olejek migdałowy dodawaj powoli, aby krem nie miał zbyt rzadkiej konsystencji.
    3. Składniki dokładnie wymieszaj i umieść w czystym, szczelnie zamykanym pojemniczku.
    4. Przechowuj w lodówce i używaj codziennie - rano i wieczorem.

    Wszystkie samodzielnie przygotowane kosmetyki nie zawierają w swoim składzie środków konserwujących, więc data ich przydatności do użycia jest krótsza niż produktów drogeryjnych. Najlepiej przechowuj je w lodówce i zużyj w ciągu miesiąca.

    Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas