Zmieszaj trzy składniki i nałóż pod oczy. Po cieniach nie będzie śladu
Nasza skóra pod oczami jest bardzo delikatna. Podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, stres, przemęczenie i upływający czas szybciej się starzeje i często sprawia, że twarz wygląda na starszą, niż w rzeczywistości. Czym smarować skórę pod oczami? Jakich składników szukać w kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji oraz jak samodzielnie zrobić serum pod oczy?
Spis treści:
Dlaczego skóra pod oczami szybciej się starzeje?
Skóra wokół oczu wymaga innej pielęgnacji niż reszta naszej twarzy. Wyposażona w mniejszą ilość gruczołów łojowych, szybciej ulega przesuszeniu i jest bardziej skłonna do podrażnień. Z natury cienka i delikatna, silniej reaguje na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, małą ilość snu, palenie tytoniu, niedostateczną ilość wypijanej wody czy wreszcie - upływający czas. Wszystko to razem sprawia, że wcześniej zaczyna tracić jędrność i elastyczność oraz szybciej pojawiają się na niej drobne zmarszczki, zasinienia, a nawet opuchlizna.
Jak więc dbać o skórę pod oczami, aby dłużej cieszyć się pełnym blasku spojrzeniem? Przede wszystkim zapomnij o micie, że o skórę wokół oczu powinno się zacząć dbać po 30. roku życia. Nic bardziej mylnego - o ten obszar na naszej twarzy należy zadbać jak najwcześniej. Im szybciej zaczniemy regularnie nawilżać i odżywiać skórę pod oczami, tym później pojawią się na niej zmarszczki, a my na dłużej zachowamy młody wygląd.
Czytaj również: Kup w zieleniaku, zalej wodą i przemyj twarz. Na zmarszczki działa jak drogi krem z drogerii
Jak pielęgnować skórę pod oczami?
Dbanie o skórę pod oczami wymaga regularności i systematyczności. Jednak stosowanie się do kilku prostych zasad i wyrobienie w sobie dobrych nawyków z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
W przypadku skóry wokół oczu najważniejszymi zasadami są:
- Staranny i dokładny demakijaż. Wykonuj go bardzo delikatnie, unikając mocnego pocierania i naciągania skóry. Usuwaj makijaż zawsze, niezależnie od tego jak bardzo jesteś zmęczona. Najlepiej sprawdzą się do tego naturalne płyny micelarne, mleczka, emulsje, olejki lub czyste oleje roślinne.
- Regularny masaż strefy wokół oczu - rób go podczas codziennej pielęgnacji. Masaż możesz wykonać palcami lub skorzystać z dostępnych na rynku masażerów i rollerów. Taki masaż poprawia krążenie krwi i limfy, pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych oraz ujędrnia skórę.
- Dbaj o odpowiednią pielęgnację - codziennie rano i wieczorem nakładaj pod oczy krem. Zadbaj, aby kosmetyk przeznaczony na dzień posiadał filtr przeciwsłoneczny. W przypadku cery dojrzałej działanie kremu pod oczy można wzmocnić, stosując dodatkowo serum.
- Pamiętaj o śnie i odpoczynku - skóra pod oczami momentalnie reaguje na brak snu i zmęczenie. Pojawiają się zasinienia i opuchlizna.
- Nawadniaj się - odpowiednia ilość wypijanej w ciągu dnia wody jest ważna nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmy, ale i kondycji naszej skóry.
- Uważaj na to, co jesz - zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy oraz zdrowe tłuszcze, których niedobór będzie skutkował szybszym starzeniem się skóry nie tylko tej pod oczami.
Jakich składników szukać w kosmetykach pod oczy?
Delikatna skóra pod oczami wymaga od nas szczególnej pielęgnacji. Kremy pod oczy powinny zawierać składniki, które będą pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny, nawilżać ją, wygładzać i rozświetlać. Jednocześnie unikaj kosmetyków, w których składzie znajdziesz SLS-y, SLES-y, alkohol, sztuczne barwniki i silne konserwanty.
Wybierz krem pod oczy zawierający przynajmniej jeden z poniższych składników:
- retinol,
- peptydy,
- ceramidy,
- witamina C,
- kwas hialuronowy,
- kolagen.
Jak zrobić krem pod oczy z kawą?
Krem pod oczy z kawą
Składniki:
- 1/3 szklanki maceratu z kawy,
- 1/3 szklanki wosku pszczelego,
- 1/4 szklanki oleju kokosowego,
- 1 łyżeczka masła shea,
- 1 łyżeczka płynnej witaminy E.
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności przygotuj macerat. Zmieloną kawę (w dowolnej ilości) zalej taką samą ilością dowolnego oleju. Najlepiej sprawdzi się do tego olej - słonecznikowy lub migdałowy. Dokładnie wymieszaj, przelej do szczelnego słoika i odstaw na co najmniej dwa tygodnie, pamiętając, aby codziennie nim wstrząsnąć. Gotowy macerat przecedź przez filtr do kawy i wlej do buteleczki lub słoiczka z ciemnego szkła.
Serum pod oczy z kawą
Składniki:
- ½ mielonej kawy (im wyższa zawartość kofeiny, tym lepiej),
- ½ szklanki oleju ze słodkich migdałów,
- łyżka oleju z awokado.
Przygotowanie:
- Przesyp kawę do słoika, zalej ją olejem ze słodkich migdałów - tak, by była nim całkowicie pokryta. Szczelnie zamknięty słoik włóż umieść w ciemnym miejscu i pozostaw na 4 dni. Po tym czasie przy pomocy gazy przesącz olej ze słoika do czystej miseczki.
- Dodaj łyżkę oleju z awokado i dokładnie wymieszaj.
- Serum przelej do szklanej buteleczki. Może być to buteleczka z pipetką po innym, zużytym kosmetyku.
Domowy krem pod oczy z witaminą E
Składniki:
- ½ łyżeczki oleju kokosowego,
- kilka kropli olejku ze słodkich migdałów,
- witamina E w kapsułkach.
Przygotowanie:
- Nakłuj jedną kapsułkę witaminy E i wyciśnij zawartość.
- Dodaj pół łyżeczki oleju kokosowego i kilka kropli olejku migdałowego. Olejek migdałowy dodawaj powoli, aby krem nie miał zbyt rzadkiej konsystencji.
- Składniki dokładnie wymieszaj i umieść w czystym, szczelnie zamykanym pojemniczku.
- Przechowuj w lodówce i używaj codziennie - rano i wieczorem.
Wszystkie samodzielnie przygotowane kosmetyki nie zawierają w swoim składzie środków konserwujących, więc data ich przydatności do użycia jest krótsza niż produktów drogeryjnych. Najlepiej przechowuj je w lodówce i zużyj w ciągu miesiąca.