Zwalcz cellulit przed wiosną!
Zima bywa dla wielu z nas okresem zmniejszonej aktywności fizycznej. Ukryte pod grubymi swetrami, spodniami i kurtkami łatwo zapominamy o niedoskonałościach swojej figury.
Z zimowego letargu budzimy się często za późno. Zanim się obejrzymy, nadchodzi czas kiedy trzeba pokazać swoje ciało, a my odnotowujemy kilka dodatkowych kilogramów i odkrywamy na swoich udach i pośladach cellulit. Trzeba zmobilizować się póki czas!
Poznaj wroga
Pewnego dnia większość z nas z niepokojem i pewnym niedowierzaniem zauważyła "pomarańczową skórkę" na swoich udach. Czy jeśli raz już jej się nabawiłyśmy, to do końca życia będziemy musiały ją oglądać? Problem jest bardzo powszechny, a walka z cellitem nie należy do najłatwiejszych. Jednak odpowiedni plan działania, dobra motywacja i konsekwencja w realizacji zamierzeń dają gwarancję na pełne powodzenie. Skąd się bierze cellulit i jak się z nim rozprawić podpowiada Diana Konopka-Wnuk, ekspert firmy Twój Fitness Sp. z o.o.
- Cellulit to nic innego jak przerośnięta i nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa. Dokładnie ta sama, którą posiadały nasze matki i babki tyle tylko, że zaopatrzona w masę toksyn, których dostarczamy codziennie w pożywieniu, kawie czy alkoholu pitych w nadmiernych ilościach oraz w kosmetykach. Jemy szybko, dużo i niezdrowo nie mając przy tym czasu na aktywność fizyczną - wyjaśnia Diana Konopka-Wnuk. Innymi przyczynami powstawania "pomarańczowej skórki" mogą być m.in.: złe krążenie żylno-limfatyczne, częste opalanie się, antykoncepcja, palenie papierosów, stres, bezsenność, zbyt gorące kąpiele, noszenie obcisłych ubrań, zła dieta, wady postawy (zaburzone krążenie w nogach) czy też niewystarczające nawodnienie organizmu (im mniej pijemy tym więcej organizm magazynuje wody w komórkach tłuszczowych, prowadząc do ich przerostu).
Cellulit gromadzi się najczęściej w partiach ciała, gdzie mamy większą ilość skumulowanych komórek tłuszczowych. Miejsca zazwyczaj zainfekowane cellulitem to uda, pośladki, biodra, ramiona w tylnej części ręki, czasem również brzuch w okolicach bioder. Przerośnięta tkanka tłuszczowa naciska na naczynia krwionośne, co powoduje słabsze odżywienie i dotlenienie komórek, a naczynia limfatyczne nie są w stanie odprowadzić toksyn, przez co tworzą się grudki skumulowanego tłuszczu imitujące skórkę pomarańczy. Cellulit w fazie zaawansowanej jest uznawany za chorobę.
Możemy rozróżnić 4 etapy cellulitu :
I ETAP - zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka, dopiero w momencie chwycenia za skórę;
II ETAP - bez ściskania skóry widać nierówności;
III - ETAP - pojawiają się coraz większe nierówności. Widać już "skórkę pomarańczową", skóra ma kolor lekko pomarańczowy, pojawiają się grudy;
IV - ETAP - to CELLULIT WŁAŚCIWY (uznawany za schorzenie). Wszystkie powyższe objawy przeradzają się w stan zapalny tkanek podskórnych.
Wytocz artylerię i zwyciężaj
Walka z cellulitem musi być wielokierunkowa i długoterminowa. Naprawdę masz szanse pozbyć się tej nieprzyjemnej struktury ciała, musisz tylko chcieć i być konsekwentna. - Przede wszystkim zadbaj o dietę - ogranicz tłuszcz i węglowodany. Jedz chude mięso, warzywa i owoce, pij dużo wody niegazowanej, ogranicz spożycie kawy i alkoholu. Do diety dołącz koniecznie trening, który pomoże ci spalić kalorie i pobudzi krążenie podskórne.
Najlepsze będą takie ćwiczenia które angażują głównie pośladki, uda i biodra, ale musisz je wspomóc treningiem aerobowym, aby przyspieszyć spalanie. Nie myśl, że wystarczy trening dwa razy w tygodniu. Jeśli już masz cellulit musisz naprawdę ciężko pracować nad jego pozbyciem się. Trening minimum 4 razy w tygodniu po godzinie pomoże ci efektywnie zwalczać pomarańczową skórkę. Do walki możesz dołączyć również masaże i kremy przeciw cellulitowe, to pomoże Ci przyspieszyć proces jego redukcji - podpowiada Diana Konopka-Wnuk.
Praca nad cellulitem wymaga czasu i wytrwałości. Już dziś zastanów się nad swoim planem treningowym i zacznij działać! Nie odkładaj aktywności fizycznej na później! Przywitaj wiosnę piękną, zdrową skórą, którą z przyjemnością będziesz pokazywać.