10 cennych właściwości mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski, powszechnie znany jako mlecz, to popularna roślina z grupy chwastów, która posiada szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia i urody. Poprawia kondycję skóry, pomaga schudnąć, a nawet zwalcza komórki nowotworowe! Poznaj cudowne właściwości mniszka lekarskiego i sprawdź, jak ty możesz go wykorzystać.
Mniszek lekarski, z łacińskiego Taraxacum officinale, to pospolity chwast, który rośnie na ugorach, poboczach dróg, łąkach, a także na trawnikach. Mniszek charakteryzuje się żółtymi płatkami, które przypominają włoski, a także wąską, mechatą łodygą. Wykazuje wyjątkowo dużą ilość właściwości prozdrowotnych. W celach leczniczych wykorzystuje się zazwyczaj liście, kwiaty oraz korzenie mniszka.
Skład:
Mniszek lekarski swoje właściwości zawdzięcza substancji, która jest głównym składnikiem soku mlecznego, występującego w różnych odmianach mniszków. Mowa tutaj o taraksacynie, która wykazuje pozytywny wpływ na pracę i zdrowie naszego organizmu. W soku mlecznym występują również białko i żywica. Dlatego napar z mniszka lekarskiego zalecany jest osobom, które mają problemy z mięśniami i stawami. Korzeń rośliny bogaty jest w insulinę, fruktozę, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W kwiatach znajdziemy spore ilości cennego potasu, magnezu, soli mineralnych, flawonoidów, a także witaminy C. Poniżej przedstawiamy jego właściwości.
Napar z mniszka – naturalny preparat leczniczy
Mniszek najlepiej stosować w formie naparu lub dodawać go do codziennych posiłków, na przykład: zup, sałatek lub kanapek. Jeśli potrzebujesz dłuższej kuracji, pij codziennie herbatkę z mniszka. Musisz jedynie zaopatrzyć się w suszony mniszek.
Sposób przygotowania:
Wsyp do szklanki (około 300 mililitrów) płaską łyżeczkę suszonego korzenia lub kwiatu mniszka, a następnie zalej wrzątkiem. Odstaw na kilka minut do zaparzenia.
W zależności od schorzenia, które nam dokucza, powinniśmy pić różne ilości naparu.
Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, powinny regularnie pić napar z korzenia mniszka. Fitochemikalia zawarte w roślinie oczyszczają organizm z toksyn i przyspieszają przemianę materii. Ponadto, regularne picie naparu z korzenia lub kwiatów mniszka wspomaga rozkład tłuszczu i cholesterolu. Warto wiedzieć również, że mniszek lekarski zawiera niewiele kalorii. Idealnie nadaje się dla osób, które się odchudzają. Napar z mniszka pij dwa razy dziennie przez około miesiąc. Następnie zrób miesiąc przerwy i powtórz kurację.
2. Wspomaga zdrowie wątroby
Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, mniszek działa na wątrobę jak tonik. Usuwa z niej toksyny, szkodliwe substancje i poprawia jej ogólną pracę. Pomaga metabolizować również tłuszcze, które gromadzą się w wątrobie, chroniąc ją tym samym przed chorobami. W konsekwencji zwiększa to przepływ żółci w organizmie i usprawnia proces jego oczyszczania z toksyn, za który wątroba jest odpowiedzialna. Warto wiedzieć również, że napar z mniszka chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, który negatywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych, na przykład wątroby. Jeśli masz problemy z wątrobą, pij napar z mniszka raz dziennie.
W ostatnich latach, korzeń mniszka był obiektem intensywnych badań, mających ocenić jego potencjał względem komórek rakowych. Badania wykazały, że właściwości przeciwutleniające mniszka pomagają regenerować komórki zniszczone przez wolne rodniki. Roślina ta stanowi zatem skuteczną ochronę przed komórkami nowotworowymi.
4. Reguluje wysokie ciśnienie krwi i wzmacnia serce
Mniszek lekarski pomaga również łagodzić dolegliwości związane z nadciśnieniem. Napar z mniszka poprawia krążenie krwi, a także wzmacnia serce. Chroni przed zawałem i chorobami układu sercowo-naczyniowego.
5. Zapobiega chorobom dróg moczowych
Napar z mniszka zalecany jest przez lekarzy osobom, które mają problemy z układem moczowym. Mniszek wykazuje działanie moczopędne oraz oczyszczające. Poprawia pracę i zdrowie układu moczowego. Według badań naukowych właściwa produkcja moczu pomaga oczyścić nerki oraz cały układ moczowy. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko potencjalnego zachorowania na infekcje układu urologicznego.
Dzięki temu, że mniszek stymuluje produkcję insuliny w trzustce, zalecany jest chorym na cukrzycę. Systematyczne picie naparu z mniszka pomaga cukrzykom utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Ponadto, właściwości moczopędne naparu z mniszka pomogą usunąć nadmiar cukru we krwi.
7. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego
Napar z mniszka lekarskiego poprawia trawienie, ale leczy również dolegliwości układu pokarmowego. Lekarze zalecają pić go w czasie zatruć i gryp żołądkowych. Mniszek lekarski stymuluje również apetyt oraz utrzymuje równowagę naturalnych bakterii w jelitach.
8. Zwalcza obrzęki i stany zapalne
Kwiaty i korzeń mniszka wykazują silne działanie przeciwzapalne. Napar z tego zioła jest zatem doskonałym remedium na różnego rodzaju infekcje, przeziębiania i stany zapalne w organizmie. Świetnie sprawdza się również w przypadku nadmiernego zatrzymywania wody w kończynach dolnych. Warto wiedzieć także, że potas zawarty w mniszku pomaga zrównoważyć poziom sodu w organizmie, co z kolei zapobiega gromadzeniu się nadmiernej ilości wody w organizmie.
Okazuje się, że mniszek lekarski pomaga również na problemy dermatologiczne. Łagodzi podrażnienia i leczy stany zapalne. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, napar z mniszka możesz wykorzystać jako leczniczy okład na twarz. Namocz kilka gazików w naparze i połóż je na twarz. Pozostaw na 15 minut. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.
10. Poprawia zdrowie kości
Mniszek lekarski jest również bogaty w przeciwutleniacze, które chronią kości przed uszkodzeniami. Ponadto, zawiera spore ilości wapnia i witaminy K, które poprawiają poziom gęstości mineralnej kości, zapobiegając jednocześnie osteoporozie.
Jeśli dokucza ci któraś z wyżej wspomnianych dolegliwości, zacznij pić regularnie napar z mniszka lekarskiego. Możesz skonsultować jego spożycie z lekarzem, jeżeli przyjmujesz silne leki.