Reklama

10 interesujących faktów na temat moczu

Tak trywialna sprawa jak mocz, a nie każdy wie, czym jest, jak działa, ani do czego może być używany. Nie zawsze też mamy świadomość, o czym mówi jego zabarwienie czy gęstość. Mocz od wieków był przedmiotem badań, gdyż doszukiwano się w nim szczególnych, zwłaszcza medycznych właściwości. Powstało też wiele mitów na temat jego magicznego działania i pora na ich obalenie. Oto kilka mało znanych faktów na temat moczu.

Spożywanie niektórych pokarmów może zmieniać zapach moczu

Niektóre pokarmy i leki mogą wpływać na zapach moczu. Dobrze znanym przykładem są szparagi. Ciekawostką jest, iż jedynie 20% populacji ma gen, który pozwala na zmianę zapachu moczu wywołaną przez te warzywa. Inne, mniej przyjemne zapachy mogą być spowodowane cukrzycą lub działaniem bakterii.

Mocz nie powinien być całkowicie przezroczysty

Często słyszy się, jakoby mocz powinien być przezroczysty, a każde jego zażółcenie świadczy o odwodnieniu. Prawda jest jednak taka, że mocz powinien być zabarwiony na lekko żółty kolor. Przezroczysty mocz świadczy o nadmiernym nawodnieniu.

Reklama

Fosforany zostały odkryte podczas podgrzewania moczu

W 1669 roku Hennig Brand wydestylował około 60 wiader moczu. Robił to wierząc, że w ten sposób może uzyskać złoto. Jego pomysł opierał się na fakcie, że mocz jest żółty. Stąd wysnuł wniosek, że może zawierać ten cenny metal. W moczu nie znajdziemy złota, ale zawiera on znaczną ilość fosforanów.

Mocz był używany jako ochrona przed gazem

Krótko po tym, jak zaczęto stosować gaz chlorowy podczas I wojny światowej, żołnierzom zalecano, aby na twarzach nosili chustki zamoczone w moczu. W tamtych czasach nie było jeszcze masek przeciwgazowych. Uważano, że amoniak zawarty w moczu zneutralizuje chlor, chroniąc żołnierzy przed skutkami wdychania gazu. Bardziej zaawansowane maski stały się dostępne dopiero pod koniec wojny.

Przeciętnie w pęcherzu mieści się 300 ml moczu

Chociaż niekiedy wydaje się, że w pęcherzu mieści się dużo moczu, zwłaszcza po wypiciu dwóch czy trzech kubków kawy, to ludzki pęcherz zwykle jest w stanie przechować go tyle, ile mieści się w puszce z napojem gazowanym.

Jeden na pięciu dorosłych oddaje mocz w basenie

20% dorosłych ludzi, z którymi przeprowadzono ankietę w 2009 roku przyznało, że oddawało mocz w basenie. Silny chemiczny zapach, jaki czujemy na basenie, nie pochodzi od chloru. To zapach chloraminy, substancji chemicznej, jaka powstaje podczas reakcji chloru z moczem i ludzkim potem.

Mocz jako antidotum na ukąszenia meduzy

Jeśli ukąsi cię meduza, być może spotkasz się z propozycją, by polać miejsce ukąszenia moczem. Jednak mocz nie wykazuje w takim przypadku żadnego działania. Najlepszym rozwiązaniem jest polanie miejsca ukąszenia wodą morską.

Mocz można zamienić w whiskey

To nie tylko możliwe, to zostało wykonane. Mocz pochodzący od ochotników został oczyszczony i dodany do zacieru, by przyspieszyć fermentację. Wysoka zawartość cukru w moczu sprawia, że jest on odpowiedni do tego procesu.

Na Księżycu istnieje mocz

Na księżycu znajduje się ponad 200 000 kg materiału pochodzącego z ludzkiego ciała. Pośród wszystkich odpadków znajdują się również torebki z odchodami stałymi i moczem, które pozostały po wizytach człowieka na Księżycu.

Mocz powoduje składanie jaj przez żaby

Odpowiednia dawka moczu ciężarnej kobiety wstrzyknięta żabom płci żeńskiej pochodzącym z Południowej Afryki powodowała składanie przez nie jaj w ciągu 12 godzin. Osobniki płci męskiej mogą być również używane jako test ciążowy, ponieważ produkują spermę w reakcji na taki zastrzyk. Reakcję tę wywołuje hormon znajdujący się w moczu ciężarnej kobiety. We wcześniejszej fazie tego badania wykorzystywane były króliki (test królika).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama