Reklama

10 leczniczych właściwości lawendy

Lawenda jest pięknym, fioletowym ziołem, które powoduje że czujemy się zrelaksowani. Jednak, jest ona czymś więcej, niż tylko pięknym kwiatem. Posiada ona wiele zdrowotnych właściwości, z których ludzie korzystają od wieków. Lawenda zawiera związki chemiczne, które używane są w medycynie naturalnej, alternatywnej oraz aromaterapii. Jej słodki zapach dodawany jest do szamponów, olejków oraz balsamów. Aby wykorzystać w 100% jej właściwości powinno korzystać się z niej w formie nalewki, olejku, herbaty, balsamów i innych preparatów. Oto 10 faktów na temat zdrowotnych właściwości lawendy.

Olej z lawendy ma właściwości antyseptyczne.

Nie uzyskuje się go z jej liści ani nasion, lecz z kwiatu. Można stosować go do zanieczyszczonych otarć oraz skaleczeń, a także do mycia różnych domowych powierzchni. Tym sposobem zniwelujemy w tych miejscach ilość bakterii.

Linalol jest substancją czynną znajdującą się w lawendzie. Pomaga w leczeniu owrzodzeń, poparzeń oraz innych ran, ponieważ niweluje ból oraz stan zapalny.

Lawenda zmniejsza uczucie niepokoju oraz stres

Wsadź do saszetki liście lawendy, a następnie schowaj ją w szufladzie lub pod poduszkę. Aby przygotować relaksującą kąpiel, wlej do ciepłej wody olejek lawendowy. Z kolei, aby uśmierzyć ból stawów lub mięśni, wsyp do wanny liście tej cudownej rośliny.

Reklama

Aby zniwelować ból głowy, nasącz wacik lub czubki palców olejkiem lawendowym, a następnie wmasuj go w skronie. Zapach olejku zrelaksuje cię oraz pomoże pozbyć się bólu głowy.

Lawenda używana jest także w aromaterapii podczas masażu mięśni. Wmasowanie olejku w plecy, pozwala na rozluźnienie znajdujących się tam mięśni oraz zniwelowanie skurczy, co może być pomocne podczas menstruacji.

Użycie lawendy w dyfuzorze olejków eterycznych może być pomocne, jeśli cierpisz na bezsenność. Słodki, drzewny zapach olejku lawendowego pozwoli ci zasnąć i spokojnie przespać noc.

Lawenda używana jest także jako środek wykrztuśny. Rozrzedza ona zalegającą w nosie i klatce piersiowej wydzielinę. Pomocna będzie również przy innych dolegliwościach związanych z układem oddechowym.

Kwiat ten w postaci naparu, może być także użyty podczas infekcji grzybiczej.

Lawendę możesz również rozcieńczyć i dodać 1 lub 2 krople do szklanki z wodą. Wypicie takiego roztworu pomaga między innymi przy depresji, histerii oraz omdleniach.

Wdychanie olejku lawendowego pomaga w uśmierzeniu bólu, szczególnie po odbytej operacji.

Jak widać lawenda jest czymś więcej niż tylko ładnie wyglądającą rośliną. Jej właściwości lecznicze znane są już od wieków. Leczy ona wszystko począwszy od bólu głowy, poprzez infekcji grzybiczą i uczucie niepokoju, na bezsenności kończąc. Zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek terapię naturalną skonsultuj się z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama