10 objawów niedoboru cynku, na które musisz uważać
Cynk jest użyteczny dla organizmu na wiele sposobów i bierze udział w licznych procesach, takich jak rozwój i podział komórek, metabolizm białek i węglowodanów oraz przekształcanie ich w energię. Pomaga również w korygowaniu problemów skórnych takich jak trądzik, czyraki, blizny (włączając rozstępy), a nawet wspomaga leczenie bolącego gardła. Cynk jest niezbędny dla niektórych funkcji metabolicznych. Zbyt niski poziom cynku w organizmie może być głównym powodem wystąpienia chorób genetycznych. U mężczyzn może z kolei powodować problemy z płodnością, a u dzieci nieprawidłowy rozwój i opóźnione dojrzewanie. Główną przyczyną niedoboru cynku jest niewłaściwe odżywianie się, ale może to być też następstwo operacji bariatrycznej, cukrzycy lub innych schorzeń.
To termin medyczny, którym określa się nieprawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego będące wynikiem dysfunkcji gonad (jajników lub jąder). Gonady mają dwie funkcje: produkują hormony oraz produkują jajeczka lub spermę. Niedobór hormonów prowadzi do niewykształcenia się drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. To poważne zaburzenie, któremu można przeciwdziałać przyjmując pokarmy bogate w cynk.
Niedobór cynku może mieć złe skutki dla zdrowia skóry. Skóra może stać się blada lub szorstka. Rozstępy to również objaw braku cynku w organizmie. Ten składnik jest kluczowy w syntezie kolagenu, która wspomaga proces gojenia się ran na skórze. W niedoborach cynku może również wystąpić trądzik oraz tłustość cery. Istnieją dowody sugerujące, że cynk może wspomagać leczenie opryszczki typu 1 oraz 2.
Niedobór cynku może wpływać na nasz mózg, co może doprowadzić do wielu zaburzeń emocjonalnych. Złość, nagły strach, depresja oraz niski poziom pewności siebie z towarzyszącą mu niestabilnością emocjonalną to niektóre z objawów, które mogą wystąpić. Najbardziej typowym symptomem jest częsta zmiana nastrojów. Jeśli niedoboru cynku nie potraktuje się poważnie, może on doprowadzić do stanu zwanego zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, czyli ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder).
Wypadanie włosów to typowy objaw niedoboru cynku, spowodowany pojawieniem się łupieżu na skórze głowy. Tak długo jak w organizmie będzie panował niedobór cynku, twoje włosy nie będą normalnie rosły. U niektórych ludzi występuje chwilowa utrata włosów również w innych miejscach. Warto jednak zauważyć, że w sytuacji, kiedy w organizmie występuje nadmiar cynku, również wystąpi wypadanie włosów.
Bóle w stawach biodrowych i kolanowych wiążą się z niedoborami cynku. Kości zawierają sporą ilość cynku i braki tego cennego minerału mogą powodować ból oraz inne problemy. Główny powód bólu stawów oraz biodra przy niedoborach cynku polega na tym, że wapń nie może zostać skutecznie przyswojony przez kości.
Niedobór cynku wywołuje biegunkę, ale mechanizm, jaki prowadzi do pojawienia się tego symptomu nie jest znany. W niektórych odnotowanych przypadkach objawy te złagodniały prawie o 15 % przy zastosowaniu suplementacji cynkiem. Leki zawierające cynk są łatwo dostępne, ale powinny być przyjmowane tylko po konsultacji z lekarzem.
Niewłaściwa ilość spożywanego cynku może prowadzić do ostrej utraty apetytu, która z kolei może skutkować poważnymi problemami takimi jak na przykład anoreksja (nie mówimy tutaj o anoreksji o podłożu psychicznym). Coraz mniejsze spożycie powoduje niedożywienie i zmniejsza ilość cynku dostarczanego do organizmu, co sprawia, że cała ta sytuacje robi się niebezpieczna. Słaby organizm jest bardziej podatny na infekcje i ma obniżony stopień odporności z powodu niedoboru witamin.
Spadek wagi to objaw niedoboru cynku, ale może on również oznaczać inne choroby lub niedobory. Jak wspomniano wyżej, niedobór cynku może skutkować utratą apetytu, co prowadzi do utraty wagi lub blokowania wzrostu nowych komórek i tkanek w organizmie. Dzieci, które w chwili urodzenia cierpią na niedobory cynku są narażone na późniejszą niedowagę.
Niedobór cynku może powodować anomalie rozwojowe zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jeśli matka nie ma wystarczającej ilości cynku w organizmie podczas ciąży, może mieć to wpływ na jej nienarodzone jeszcze dziecko i prowadzić do licznych anomalii rozwojowych. Rozwój fizyczny dziecka może zostać zatrzymany lub spowolniony, co może doprowadzić do karłowatości. Dziecko takie może również mieć problemy natury umysłowej i psychologicznej, ponieważ jego mózg nie rozwija się we właściwym tempie.
Istnieją bardzo różne objawy niedoboru cynku, takie jak białe plamy na paznokciach u rąk, słaby wzrost paznokcia, ograniczony smak i węch, słabe widzenie w nocy, impotencja, niewłaściwie funkcjonujące cykle miesiączkowe, i tak dalej. Ciągłe drżenie dłoni to również oznaka niedoboru cynku. Istnieje wiele innych, drobnych symptomów tego stanu. Ponieważ cynk bierze udział w więcej niż tylko jednym procesie zachodzącym w naszym organizmie, jego brak może mieć różnorakie skutki.