Reklama

12 domowych sposobów na hemoroidy

Są dwa rodzaje hemoroidów. Te obrzmiałe żyły lub naczynia krwionośne zlokalizowane wewnątrz odbytnicy, to hemoroidy wewnętrzne. Natomiast te występujące wokół odbytu są hemoroidami zewnętrznymi. Często pojawiają się w formie zgrubień przekrwionej skóry, która pęka w trakcie wypróżniania, pozostawiając jasne, czerwone plamki krwi na muszli toalety, bądź papierze toaletowym. Symptomy hemoroidów obejmują krwawienie z wnętrza odbytnicy bądź z odbytu i jego bezpośrednich okolic. Najczęstszymi objawami tej przypadłości jest bolesne puchnięcie i swędzenie odbytu. Wewnętrzne hemoroidy nie wywołują poważnych bólów, poza sytuacjami, kiedy są tak opuchnięte, że zaczynają wychodzić poza odbyt. Stan tego typu określany jest w medycynie terminem wystające bądź wypadające hemoroidy i może prowadzić do schorzenia przewlekłego i komplikacji, jeśli na czas nie zostanie poddany leczeniu. Jak zaradzić hemoroidom w domowy sposób?

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wpływa korzystnie na różnego typu dolegliwości za sprawą zawartych w nim substancji odkażających. Zwilż octem czystą szmatkę i delikatnie wmasuj ocet w podrażniony obszar. Stosuj 3-4 razy dziennie. Nie pozwól, by każdorazowy kontakt z ciałem trwał dłużej niż kilka minut - ocet jabłkowy zawiera dużo kwasu, który mógłby pogorszyć przypadłość, jeśli byłby aplikowany każdorazowo przez zbyt długi czas.

Olej kokosowy

Olej kokosowy także zawiera składniki, które szybko mogą przynieść ulgę w hemoroidach. Aplikuj go bezpośrednio na obszar schorzenia i spłucz po około godzinie. Stosuj 2-3 razy dziennie.

Reklama

Aloes (Aloe Vera)

Aloes jest środkiem powszechnie stosowanym w różnorodnych produktach do przeciwdziałania problemom skórnym. Z powodzeniem może być wykorzystywany w leczeniu hemoroidów. Stosuj bezpośrednio na zmieniony chorobowo obszar. Aloes przynosi najlepsze rezultaty, kiedy pozostawi się go na skórze przez długi czas.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski jest jednym z najstarszych naturalnych środków wykorzystywanych w leczeniu hemoroidów. Nanieś bezpośrednio na skórę, a następnie wytrzyj.

Olej z bergamotki

Ciepła kąpiel z dodatkiem 10 kropel oleju z bergamotki pomoże zredukować ból i zadziała odkażająco. Olej z mirry ma podobne, łagodzące, przeciwzapalne działanie i można stosować go podobnie.

Myszopłoch kolczasty

Znany pod wieloma nazwami, m.in. ruszczyk kolczasty, myszopłoch jest jednym ze składników leków stosowanych w leczeniu żylaków i hemoroidów. Jest dostępny w formie kapsułek bądź suszu, wykorzystywanego do sporządzania herbaty (jedną łyżeczkę zalej szklanką wrzątku) – jest gorzkawa, więc można dodać do niej miód. Należy pamiętać, że napar z myszopłocha może wchodzić w reakcje z lekami na wysokie ciśnienie, depresję i inne choroby, stosowanie jej należy zatem skonsultować z lekarzem.

Rutyna

Rutyna jest naturalnym składnikiem występującym w kaszy gryczanej, pomarańczach, grejpfrutach, cytrynach, żurawinie i szparagach. Jest to popularny domowy środek do leczenia hemoroidów. W celu ustalenia i przyjmowania właściwej dawki, najlepiej skorzystać z jej wersji suplementowej.

Kasztanowiec

Nasiona kasztanowca, czyli popularne kasztany, są stosowane w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Znane są z tego, że redukują stany zapalne, obrzmienia i opuchliznę oraz wpływają na poprawę drożności żył i naczyń włosowatych.

Suszone śliwki

Zarówno suszone śliwki, jak i sporządzony z nich sok, są znanym środkiem poprawiającym trawienie. Zawierają komponent cukru i alkoholu o nazwie sorbitol, który działa jak naturalny środek udrażniający. Sorbitol wywołuje odprowadzenie wody do jelita grubego, która następnie zmiękcza stolec i pozwala na jego swobodny ruch. Jedna bądź dwie solidne porcje suszonych śliwek dziennie to wszystko, czego ci potrzeba. Większa ilość może powodować skurcze, biegunkę i podrażnić hemoroidy.

Bioflawonoidy

Ten składnik roślinny występuje powszechnie w owocach cytrusowych. Uważa się, że wspomaga pracę żył i naczyń włosowatych w organizmie oraz działa przeciwzapalnie. Mogą jednak wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, należy zatem skonsultować ich stosowanie z lekarzem.

Wyciąg z kory francuskiej sosny nadmorskiej

Wyciąg ten znany jest z dobroczynnego działania przy schorzeniach hemoroidalnych, szczególnie u kobiet po porodzie. Dla osiągnięcia rezultatu, konieczne jest konsekwentne stosowanie tego środka - może minąć kilka dni, lub nawet tygodni, zanim pojawią się efekty kuracji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy