Reklama

14 niesamowitych korzyści ze świeżego imbiru

Imbir to przyprawa, która nadaje smaku wszystkim daniom, ale poza tym jego korzeń może zostać wykorzystany do poprawy zdrowia. Dowiedz się, jakie korzyści płyną ze stosowania korzenia imbiru, a potem włącz go do codziennej diety.

Antyoksydanty

Jak wszystkie zioła i przyprawy, imbir również zawiera wiele antyoksydantów. W ten sposób pomaga walczyć z zakażeniem i zapobiega chorobom. Antyoksydanty wzmacniają system odpornościowy, dzięki czemu organizm będzie bronił się przed wpływem wolnych rodników. A skoro żyjemy w świecie, który jest bardzo zanieczyszczony, spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty jest wysoce wskazane.

Zdrowy żołądek

 

Imbir w każdej postaci ukoi żołądek, gdyż zawiera składniki i substancje, które wyleczą podrażnienie układu pokarmowego. Imbir zwiększy również produkcję soków trawiennych, co wspomoże trawienie. Jeśli często dopadają cię bóle brzucha i problemy trawienne, jak niestrawność, zaparcia czy nawet biegunka, jedz regularnie korzeń imbiru a objawy ustąpią.

Reklama

Środek na ból

 

Świeży imbir ma wysokie właściwości lecznicze, które ukoją ból stawów i mięśni. Jedzenie większych ilości imbiru pozytywnie wpłynie na ludzi cierpiących na artretyzm, gdyż zmniejszy ból. Mogą go również używać sportowcy, którym często dolega ból mięśni. A jeśli wrzucisz do kąpieli kawałek imbiru, pomoże on w ukojeniu ciała i rozluźni mięśnie.

Mdłości w trakcie ciąży

 

Mdłości i wymioty są bardzo częstą dolegliwością w trakcie ciąży. Jednak kobiety w ciąży nie powinny wtedy przyjmować większości leków, w tym leków hamujących wymioty. Takie substancje mogą prowadzić do powikłań w trakcie ciąży, a nawet wywołać poronienie i inne komplikacje. Badania wykazały, że dodawanie imbiru do herbaty lub spożywanie go w innej postaci może łagodzić mdłości bez negatywnego wpływu na matkę i dziecko. Mimo wszystko przed zastosowaniem tego sposobu należy skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie nowotworom jelit

 

W imbirze znajduje się olejek imbirowy. Ta substancja jest odpowiedzialna za charakterystyczny smak imbiru. Olejek ma działanie przeciwnowotworowe i pomaga w zapobieganiu raka jelit. Jest to bardzo często występująca choroba, więc spożywanie imbiru jest jak najbardziej wskazane.

Środek pobudzający apetyt

 

Charakterystyczny smak imbiru działa jako środek pobudzający apetyt, gdyż stymuluje kubki smakowe. Picie napojów i herbat z dodatkiem imbiru pomoże ludziom, którym brak apetytu. Ponadto imbir wpływa na produkcję soków trawiennych, a więc ułatwi procesy trawienne.

Zapobieganie i leczenie raka jajników

 

Badania kliniczne pokazują, że imbir ma właściwości przeciwnowotworowe, które zapobiegają powstaniu raka jajników u kobiet. Może to być związane ze składnikiem zawartym w imbirze, który może indukować śmierć komórek.

Bóle menstruacyjne

 

Składniki zawarte w imbirze mogą pozytywnie wpływać na płodność. W przypadku ciężkich bóli menstruacyjnych pomoże spożywanie imbiru w pierwszych dniach cyklu. A ponadto częste spożywanie imbiru wpływa na regularność cyklu.

Lek na chorobę lokomocyjną

 

Imbir ma działanie relaksujące i uspokajające, co będzie szczególnie pomocne w przypadku osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Najlepiej żuć imbir przed podróżą, gdyż w ten sposób jego składniki wolniej się wchłaniają. Istnieją tabletki pomagające w chorobie lokomocyjnej, jednak imbir jest bardziej naturalnym i bezpieczniejszym środkiem. Imbir nie tylko pomoże w chorobie lokomocyjnej, ale będzie miał też wiele innych korzyści dla zdrowia.

Lek na wzdęcia

 

Wzdęcia mogą być wywołane stresem, problemami z trawieniem i złymi nawykami żywieniowymi. Dodanie imbiru do menu sprawi, że ten problem przestanie cię dotykać. Wzdęcia zostaną zminimalizowane, a po regularnym spożywaniu imbiru szybko poczujesz różnicę.

Lek na problemy układu oddechowego

 

Składniki zawarte w korzeniu imbiru mają korzystny wpływ na płuca i serce. Jeśli cierpisz na problemy górnego układu oddechowego jak zapalenie oskrzeli lub astma, dodanie imbiru przyspieszy leczenie. Poza tym składniki imbiru wzmocnią serce i płuca. Imbir pomoże również ludziom cierpiącym na bolesne uciski w piersi wywołane chorobą serca.

Sposób na oparzenia

 

Lecznicze właściwości imbiru korzystnie wpływają na ogólne zdrowie. Jednak może być on używany w leczeniu mniejszych uszkodzeń skóry, takich jak oparzenia. Imbir będzie działał kojąco na rany, a także przyspieszy leczenie uszkodzonej tkanki. W tym celu wystarczy zaaplikować na ranę świeży sok z imbiru.

Wpływ na smak potraw

 

Imbir jest popularnym składnikiem ze względu na swój smak. Istnieją potrawy, które wręcz wymagają obecności imbiru, a niektóre potrawy mogą zyskać dzięki niemu lepszy smak. Będą one bardziej wyraziste. Świetnie nadaje się jako dodatek do soków i herbat. Imbir jest wszechstronnym składnikiem, który może zostać użyty do sosów, dipów  i dressingów.

Kosmetyka

 

Firmy kosmetyczne bardzo często korzystają z właściwości imbiru w swoich produktach. Imbir doda mydłom, perfumom i innym kosmetykom unikalnego zapachu, a ponadto korzystnie wpłynie na zdrowie. Jest naturalnym składnikiem, który nie będzie miał negatywnego wpływu na człowieka. Jego składniki pozytywnie wpłyną na skórę i ciało.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: imbir | imbir korzeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama