Reklama

4 cichych zabójców, których musisz poznać

O wielu chorobach mówi się, że są "cichymi zabójcami", co to właściwie oznacza? Choroby te charakteryzuje to, że pierwsze oznaki z łatwością możemy pominąć lub pomylić z innymi, niegroźnymi dolegliwościami. W leczeniu takich schorzeń najważniejszy jest oczywiście czas. Im szybciej zostanie rozpoznana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Jeśli zbyt dużo czasu mija do rozpoczęcia leczenia takiej choroby, może to powodować poważne powikłania, a niekiedy nawet i śmierć. Oto 4 najczęściej występujących cichych zabójców, o których musisz wiedzieć.

Wysokie ciśnienie krwi

Nadciśnienie jest coraz częstszym problemem. O wysokim ciśnieniu krwi, zwanym także nadciśnieniem tętniczym mówimy, gdy odczyt ciśnienia tętniczego podnosi się do 140/90 mm Hg lub wyżej.

Wysokie ciśnienie krwi jest zwykle związane ze stresem, paleniem tytoniu, wysokim spożyciem soli, nadmiernym piciem alkoholu i prowadzeniem siedzącego trybu życia. Inne czynniki  mogące zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia to otyłość, czynniki genetyczne, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub przeciwbólowych, choroby nerek i choroby nadnerczy.

Zazwyczaj wysokie ciśnienie krwi nie wykazuje zauważalnych objawów. W niektórych przypadkach może powodować bóle głowy, duszności lub krwawienie z nosa, ale objawy te występują, gdy wartość ciśnienia krwi jest bardzo wysoka.

Reklama

Jeśli zignorujesz  wysokie ciśnienie krwi może to prowadzić do chorób serca, a nawet udarów. Jedynym sposobem, aby zidentyfikować nadciśnienie  jest regularne mierzenie  ciśnienia krwi, na własną rękę w domu lub przez lekarza. Jeśli pomiary przez kilka kolejnych dni są zbyt wysokie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Cukrzyca

Cukrzyca jest stanem, który wymaga stałego monitorowania. Są dwa typy cukrzycy. W cukrzycy typu 1, organizm nie produkuje insuliny. Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolicznym, w którym organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny lub nie może jej prawidłowo używać. Szacuje się, że 387 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę  1 lub 2 typu, a w większości przypadków ludzie nawet nie wiedzą, że chorują.

To właśnie dlatego cukrzyca jest uważana za cichego zabójcę. Niektóre typowe objawy cukrzycy to nadmierne pragnienie, głód, nagła utrata wagi, częste oddawanie moczu, zmęczenie, powolne gojenie ran i niewyraźne widzenie.

Dokładna przyczyna cukrzycy nie jest znana. Jednakże ważną rolę odgrywa tutaj  genetyka, otyłość, zła dieta oraz brak ruchu. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Należą do nich choroby serca, choroby nerek, amputacje kończyn i utrata wzroku.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa jest częstą chorobą serca spowodowaną przez nagromadzenie blaszek cholesterolu w ścianach tętnic. Zbyt duże ich nagromadzenie zwęża tętnice, co może częściowo lub całkowicie zablokować przepływ krwi w całym organizmie. W dłuższym okresie czasu, choroba wieńcowa może również osłabić mięsień serca, co prowadzi do niewydolności serca. Główne czynniki ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej obejmują otyłości lub nadwagę, złą dietę, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.

Choroba wieńcowa w zasadzie nie powoduje żadnych bezpośrednich objawów które byłyby charakterystyczne dla tej choroby, dlatego  może pozostać niezauważona aż do wystąpienia ataku serca. W profilaktyce ważne jest aby poddawać się regularnym badaniom, stosować dietę o niskiej zawartości sodu i tłuszczu, unikać palenia papierosów, regularnie ćwiczyć.

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest stanem, w którym wątroba gromadzi cząsteczki tłuszczu w tkance wątrobowej. Istnieją dwa typy stłuszczenia wątroby: alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Jak sama nazwa wskazuje, alkoholowe stłuszczenie wątroby jest spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Dokładna przyczyna choroby bezalkoholowej, nie jest jeszcze znana. Zwykle występuje dziedzicznie.  O stłuszczeniu wątroby mówimy, gdy więcej niż 10 procent jej objętości stanowią cząsteczki tłuszczu.

W początkowej fazie, stłuszczenia wątroby, zwykle nie występują  żadne widoczne objawy, a choroba ta nie jest zbyt szkodliwa na tym etapie. Jednak tłuszcz, który gromadzi się w wątrobie może powodować stany zapalne i blizny. Prowadzi to do bardziej poważnej postaci chorób. Może wówczas wystąpić ból tępy lub głuchy w prawej górnej części brzucha, a także nadmierne przemęczenie, utrata apetytu i ogólne złe samopoczucie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy