Reklama

4 powody, aby nie używać żeli do dezynfekcji rąk

W sytuacjach, kiedy nie ma możliwości umycia rąk, często korzystamy z żeli do dezynfekcji rąk. Trzeba przyznać, że są one praktycznym i skutecznym środkiem. Osoby z fobią czystości, często nadużywają tego środka. Jak się okazuje, nie jest on dobry dla skóry. Oto kilka powodów, aby zrezygnować z częstej dezynfekcji rąk.

Uodparnia bakterie

Większość środków do dezynfekcji rąk zawiera triclosan. Jest to silny środek przeciwbakteryjny, który może doprowadzić do rozwoju super bakterii. Super bakterie są oporne na współczesne antybiotyki. Jedno z badań przeprowadzonych nad triclosanem wykazało, że jego nadużywanie może być niebezpieczne dla układu odpornościowego, czyniąc organizm bardziej podatnym na choroby.

Niebezpieczne chemikalia

Prócz triclosanu i alkoholu, produkty do dezynfekcji zawierają również inne składniki. Zapachowe żele do dezynfekcji mają w składzie ftalany, które mogą powodować zaburzenia w produkcji hormonów. Firmy produkujące środki odkażające nie podają dokładnie składu swych produktów. Dlatego należy być bardzo ostrożnym przy zakupie tego typu środków. Aby zminimalizować ryzyko, trzeba używać środków bezzapachowych.

Reklama

Podrażnia skórę

Jeśli płyn do dezynfekcji jest na bazie alkoholu, może on podrażniać skórę. Alkohol jest środkiem drażniącym, który dodatkowo ją wysusza. Używanie alkoholu do dezynfekcji rąk, sprawia, że skóra wcześnie się starzeje, staje się podatna na przebarwienia. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z żeli do dezynfekcji, nie zapomnij później zastosować balsam na ręce.

Nie są skuteczne

Podczas, gdy niektóre środki są skuteczne w niszczeniu drobnoustrojów, usuwają ona naturalne oleje i bakterie stanowiące barierę ochronną skóry. Liczne badania wykazały, że woda z mydłem jest bardziej skuteczna w usuwaniu bakterii niż żele dezynfekujące.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama