Reklama

5 faktów o bliznach i jak się ich pozbyć

Jak powstają blizny? Zazwyczaj powodują je głębokie zadrapania, skaleczenia czy inne, duże uszkodzenia skóry, mogą być również wynikiem trądziku, ospy czy operacji lub zabiegów chirurgicznych. Jedni uważają je za swojego rodzaju pamiątki, po tym co przeszliśmy w życiu i bez problemu eksponują je, inni skrzętnie ukrywają. Szczególnie widoczne są te, które powstają w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej napięta. Czasami blizny są wynikiem chorób i nie mamy wpływu na to, gdzie się znajdują.

Jak wyglądają blizny

Zazwyczaj są lekko brązowawe, fioletowe, jasnoróżowe luz zdecydowanie jaśniejsze od pozostałej skóry. Mogą być wypukłe lub wklęsłe, a ich kształt zależy od kształtu rany. Szybkość powstawania blizn jest zależna od naszego organizmu. Im szybciej rany pokrywają się nową tkanką, z której powstanie blizna, tym szybciej stają się widoczne, jednak jest to proces indywidualny i zależy od wielu czynników.

Czy blizny są trwałe?

Nie musisz martwić się, że blizny pozostaną z tobą na całe życie. Jeżeli zranienie było niewielkie, to jest duża szansa, że nie pozostanie po nim ślad. Jeżeli powstała blizna, to raczej nie jest możliwe, aby zniknęła całkowicie, nawet po wielu latach. Jednak z czasem stanie się jaśniejsza lub mniej widoczna. Z biegiem lat przyzwyczaisz się do niej i przestaniesz zwracać na nią uwagę.

Reklama

Naturale środki zapobiegające

Aby zapobiegać powstawaniu blizn, przede wszystkim należy zadbać o ranę. Regularnie zmieniaj opatrunki, nie pozwól, aby wdało się zakażenie lub powstało podrażnienie. Możesz stosować również maści przyspieszające regenerację skóry i gojenie się ran, chyba, że twój lekarz nie uważa tego za konieczne.

Jeżeli chcesz zaradzić już istniejącym bliznom, możesz zastosować naturalne środki rozjaśniające. Dobrze spisze się lukrecja, kwas kojowy lub sojowy. Zmniejszą one ciemne zabarwienia skóry, przez co blizny nie będą rzucały się w oczy. Równie skuteczne będzie stosowanie witaminy E. Wcieraj olejek codziennie a po niedługim czasie zauważysz efekty. Najważniejsza jest jednak regularność działania.

Jak pozbyć się blizny

Jeżeli naturalne środki to dla ciebie za mało, a nie możesz pogodzić się z życiem z blizną, możesz wypróbować innych, bardziej inwazyjnych metod działania. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które pomogą zmniejszyć widoczność lub całkowicie wyeliminować blizny. Należą do nich pilingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikrodermobrazja czy w ostateczności zabiegi chirurgicznego usuwania blizn. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wybierze odpowiednią metodę na pozbycie się problemu.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn

Jak już wcześniej pisaliśmy, łatwiej bliznom zapobiegać niż je leczyć. Jeżeli przytrafi ci się zadrapanie, głęboka rana lub rana po zabiegu operacyjnym, zadbaj o odpowiednie warunki do zagojenia rany. Smaruj maściami, unikaj wystawiania świeżo zabliźnionej skóry na działanie promieni UV. Jeżeli twoje blizny powstają w skutek trądziku, koniecznie udaj się do dermatologa, pomoże on dobrać odpowiednie leczenie i pozbędziesz się i trądziku i blizn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: blizny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy