5 produktów, które są szkodliwe dla twojego mózgu
Zapomnij na moment o swojej talii i pomyśl o tym, że niektóre produkty mogą negatywnie wpływać na twoją pamięć oraz funkcje poznawcze. Oto 5 rzeczy, które powinnaś ograniczyć aby zachować zdrowie mentalne.
Kontrowersja wokół produktów sojowych powróciła wraz z wynikami badań opublikowanym w magazynie „Dementia and Griatric Cognitive Disorders”, które łączą ze sobą wysokie spożywanie tofu (9 lub więcej razy na tydzień) ze wzrostem ryzyka pojawienia się zaburzeń funkcji poznawczych oraz zanikami pamięci.
Podczas eksperymentu 719 mężczyzn i kobiet pochodzenia indonezyjskiego, którzy spożywali tofu, poddanych było serii testów sprawdzających pamięć. Okazało się, że osoby które jadły tofu więcej nić 9 razy w tygodniu posiadały większe problemy z pamięcią. Nie jest to jednak wynik miarodajny, ponieważ połączenie to może być zupełnym przypadkiem, a nie przyczyną problemów.
Naukowcy jednak spekulują na temat tego czy fitoestrogeny znajdujące się w tofu mogą wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu. Zanim jednak powrócisz do zwyczaju jedzenia steków, pamiętaj o tym, że tempeh, popularny produkt z fermentowanych ziaren soi, według wyników badań poprawiał stan naszej pamięci.
Badacze wciąż spierają się co do wpływu sodu na ciśnienie krwi oraz powstawanie chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak z wyników jednego z przeprowadzonych badań wynika, że wysoki poziom sodu wraz z niską aktywnością fizyczną posiada negatywny wpływ na funkcję poznawcze.
W eksperymencie przeprowadzonym przez Kanadyjskich naukowców wzięło udział 1262 osoby w wieku od 67 do 84 lat. Podczas badań analizowana była ich aktywność fizyczna oraz spożycie sodu. Pacjenci zostali podzieleni na 3 grupy: niskiego, średniego i wysokiego spożycia sodu.
Najbardziej zauważalne zmiany zostały odkryte u osób z niską aktywnością fizyczną. Okazało się, że u pacjentów z niską aktywnością fizyczną i niskim spożyciem sodu proces zaburzeń poznawczych postępował wolniej niż u pacjentów z wysokim spożyciem sodu i niską aktywnością fizyczną. Na szczęście jest to proces odwracalny. Wyniki badań opublikowane w magazynie „Neurobiology of Aging” mówią, że regularne ćwiczenia mogą przeciwdziałać negatywnym skutkom spożycia sodu na mózg oraz układ sercowo-naczyniowy.
Oto jeszcze jedna przyczyna dla której powinniśmy się cieszyć z tego, że tłuszcze trans zostały zakazane przez Agencję Żywności i Leków : mogą one uszkadzać twoją pamięć. Jak wynika z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „PloS One” spożywanie dużych ilości tłuszczów trans przyczynia się do problemów z przypomnieniem sobie poszczególnych słów. I nie mówimy tutaj o sytuacjach kiedy mamy jakiś wyraz na końcu języka, które zdarzają się każdemu.
Badanie zostało przeprowadzone na 1018 osobach które spożywały tłuszcze trans w ilościach od 3.8 g dziennie do 27.7 g dziennie. Miały one do wykonania zadanie polegające na rozpoznaniu w ciągu wyrazów dodanych do niego nowych słów. Na każdy gram spożywanych dziennie tłuszczów przypadało o 0.76 mniej zapamiętanych słów. Oznacza to, że osoby spożywające najwyższą dawkę tłuszczów trans były w stanie zapamiętać 65 wyrazów, natomiast osoby ze średnim ich spożyciem były w stanie przypomnieć sobie 86 nowych słów.
Jest szybki i łatwy w przygotowaniu a także nadaje się idealnie na wysokobiałkowy posiłek po treningu. Jednak twoja ulubiona ryba może mieć szkodliwy wpływ na twoją pamięć. Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo „Integrative Medicine” ludzie, którzy jedzą więcej nić 3 razy w tygodniu lub ponad 4 razy w miesiącu ryby będące wysoko w łańcuchu pokarmowym, takie jak tuńczyk, granik wielki, snapper, bass wielkogębowy, miecznik lub rekin, mają większe ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych.
Co jest tego przyczyną? Oczywiście wysoka zawartość rtęci. Naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe 384 osób spożywających owoce morza, a następnie poprosili ich aby wzięły udział w serii testów funkcji poznawczych. Okazało się, że osoby posiadające wyższe stężenie rtęci we krwi posiadały gorsze wyniki od osób z niższym jej poziomem.
Kolejne badanie zostało przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Montrealu przy wykorzystaniu szczurów. Okazało się, że szczury, których dieta bogata była w kwasy tłuszczowe (50% kalorii pochodziło z niezdrowych tłuszczy takich jak olej palmowy czy masło) miały zaburzenia funkcjonowania mezolimbicznego szlaku dopaminergicznego, który odpowiada za motywację i dobre samopoczucie oraz jest często powiązany z zaburzeniami nastroju, uzależnieniem od narkotyków oraz przejadaniem się.
Jednak dieta bogata w kwasy tłuszczowe jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek, nie wykazały takich zależności. Z wyników badań opublikowanych w magazynie „Neuropharmacology” wynika również, że kwasy tłuszczowe tłumiły ośrodek przyjemności w mózgu zwierząt powodując ich nadmierne przejadanie się aby skompensować w sobie uczucie nieusatysfakcjonowania.