Reklama

Reklama

5 produktów, które wprawią cię w dobry nastrój

Jedząc swoje ulubione smakołyki, czujemy stan błogości i szczęścia. Tyczy się to przede wszystkim słodyczy, które uwielbiamy – czekoladowe batoniki, ciasta z kremem i bitą śmietaną, galaretki owocowe i inne pyszności. Gdy już zjemy i zaspokoimy chęć na słodkości, często pojawiają się wyrzuty sumienia związane z ilością zjedzonych pustych kalorii, a co więcej – gorsze samopoczucie, senność i zmęczenie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją produkty, które nie tuczą, a uszczęśliwiają – na dłużej niż słodycze! Ich spożywanie wiąże się z dobrym humorem i samopoczuciem. Co zatem jeść, aby poprawić sobie nastrój i nie przytyć?

1. Orzechy – włoskie i nerkowce

Jedna garść orzechów zawiera aż 4 g białka – zaspokaja głód i reguluje poziom cukru we krwi - oraz 2 g błonnika, wspomagającego pracę jelit. Jak podają dietetycy, u osób, które codziennie jedzą garść orzechów włoskich, obniża się ryzyko występowania chorób serca. Są również doskonałym źródłem magnezu i fosforu. Jak podają badania,  u osób z wyższym poziomem magnezu występuje mniejsze ryzyko depresji. Orzechy włoskie zawierają również przeciwutleniacze chroniące komórki i nie powodują nagłych skoków poziomu cukru oraz insuliny we krwi. Jak twierdzi dr Drew Ramsey z Uniwersytetu Columbia College of Physicians & Surgeons – powodem złego humoru i rozdrażnienia w godzinach popołudniowych są najczęściej wahania insuliny we krwi. 

Reklama

2. Jarmuż

Jedna filiżanka jarmużu w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie na dzienne spożycie witaminy A, C, K i magnezu. Jest to również świetne źródło błonnika i miedzi – śladowego minerału, wspierającego wiele funkcji życiowych. Jak dowodzą badania, jarmuż jest jednym z najzdrowszych warzyw na świecie. Ponadto, po jego zjedzeniu czujemy przypływ energii i witalności, wprawiając się tym samym w dobry nastrój. 3. Ostrygi

Czy wiedzieliście, że ostrygi zmniejszają stany zapalne w organizmie? Są również mało kaloryczne i wpływają korzystnie na serce. Ostrygi poprawiają krążenie, dlatego po ich zjedzeniu czujemy się lepiej. Są też bogate w niezbędne składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, i od dawna uznawane za afrodyzjak. Ostrygi to również bogactwo cynku - który pomaga walczyć ze stresem i poprawia funkcjonowanie mózgu, a także witaminy B12. 

4. Kawa

Ziarenka kawy mają wyjątkową moc, jeśli chodzi o wpływ na dobry nastrój. Kofeina w niej zawarta zwiększa czujność, skupienie oraz poprawia wyniki sportowców i osób aktywnych. Spożywanie kawy może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz przeciwdziałać depresji. Należy jednak pamiętać o tym, że z kawą nie można przesadzać. Pijana od czasu do czasu ma lepszy wpływ na zdrowie, niż wypijanie 2-3 filiżanek dziennie. Lepiej zafundować ją sobie np. 3-5 razy w tygodniu po 1 filiżance.


5. Gorzka czekolada

Ciemna, gorzka czekolada to idealny produkt na poprawę samopoczucia. Nie tylko zapewnia natychmiastową przyjemność jedzenia, ale ma również dużą zawartość kakao, wykazującego właściwości antyoksydacyjne. Wybieraj czekoladę o minimalnej zawartości kakao - 70%. Już jedna kostka zaspokoi potrzebę na słodycze i zminimalizuje chęć sięgnięcia po więcej. Dominika Gębiś

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy