Reklama

5 roślin o zaskakujących właściwościach leczniczych

Dawniej ludzie zajmujący się medycyną korzystali z dostępnych w naturze roślin i ziół do leczenia chorób. Dziś wciąż mamy wokół siebie mnóstwo roślin, które mają niezwykłe lecznicze właściwości. Znajdziemy je zarówno na łące, polu, czy w ogrodzie, ale można je równie dobrze nabyć w sklepie. Poniżej podajemy listę naturalnych leków. Przed wykorzystaniem ich jednak należy skontaktować się z lekarzem.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski ma niezwykłe lecznicze właściwości i jest łatwo dostępny. Roślina ta oczyszcza wątrobę i poprawia działanie układu oddechowego. Wspomaga walkę z wirusami chorobotwórczymi i bakteriami powodującymi stan zapalny. Mniszek lekarski można kupić w sklepie lub po prostu zerwać w ogrodzie czy na łące. Najlepszy jednak będzie organiczny. Można go jeść w sałatkach lub z warzywami. Herbata z mniszka lekarskiego również przyniesie nam wiele leczniczych korzyści.

Cytryniec chiński

Owoce cytryńca od wieków używane są w tradycyjnej chińskiej medycynie ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze. Cytryniec jest adaptogenem, który może zmniejszać wrażliwość komórkową na stres. Jest nietoksyczny. Nazywa się go owocem o pięciu smakach. Jego ekstrakt poprawia koncentrację, koordynację i wytrzymałość. Zmniejsza uczucie zmęczenia, dlatego stosowany jest często przez sportowców.

Reklama

Mięta

Mięta pięknie pachnie, a ponadto ma niezliczone właściwości zdrowotne. Mięta pieprzowa stosowana jest na całym świecie do leczenia różnych problemów zdrowotnych. Skutecznie zwalcza objawy grypy takie jak ból gardła, kaszel i problemy z zatokami. Mięta pomaga również w przypadku niestrawności, gazów, mdłości i zgagi. Olej z mięty pieprzowej wykorzystywany w inhalacjach przynosi ulgę w kaszlu i przy zapchanym nosie. Użyty na skórę łagodzi świąd i ból mięśni. W niektórych krajach stosuje się miętę do odstraszania komarów.

Smocza krew

Smocza krew może być stosowana do leczenia niemal wszystkich zmian skórnych: zranień, wysypek, ukąszeń, oparzeń, otarć i owrzodzeń. Zmniejsza opuchliznę i zaczerwienienie ran. Sok z tej rośliny zawiera grupę związków o nazwie proantocyjanidy, które regenerują kolagen tworzący tkanki skóry, dzięki czemu jest to doskonały środek do leczenia ran i infekcji.

Niecierpek

Niecierpek ma niezwykłe właściwości lecznicze. Kompresy z użyciem tej rośliny leczą wysypkę wywołaną kontaktem z trującym bluszczem. Kompres taki łagodzi również skórę w przypadku zranienia, oparzenia, ukąszenia owadów i grzybicy. Nieodpowiednio zastosowany niecierpek może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego przed jego użyciem należy skontaktować się z doświadczonym botanikiem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy