Reklama

5 sposobów jak wykryć raka piersi

Rak piersi jest jedną z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Kluczem do skutecznego wyleczenia jest jego wczesne wykrycie. Regularne badanie piersi, dokonywane we własnym zakresie, bardzo pomoże w odkryciu tej straszliwej dolegliwości. Z tego też powodu tak ważne jest, aby każdy posiadł wiedzę, jakich zmian na ciele powinien szukać. Szybkie odkrycie któregoś z poniższych objawów znacząco zwiększa nasze szanse na skuteczne wyleczenie. Najczęściej symptomy raka piersi objawiają się w obszarze piersi i pach. Warto jednak wiedzieć, że guzki w piersiach nie zawsze muszą mieć podłoże nowotworowe. Istnieją spore szanse, że nie będą się one rozprzestrzeniać na inne części ciała. Jeśli jednak masz jakieś powody do obaw, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Nowotwory nie zawsze wykrywane są przez testy przesiewowe. Wyniki naszej mammografii mogą wyglądać dobrze, lecz nadal będziemy wyczuwać guzki, które zdecydowanie są powodem do niepokoju. Oto kilka prostych sposobów, które pomocą ci wykryć symptomy raka piersi:

Badanie piersi

Fizykalne badanie piersi jest najłatwiejszym sposobem na znalezienie raka piersi. Celem takiego badania jest znalezienie w piersiach jakichś guzków lub stwardnień - zwykle twardych i bolesnych przy dotyku. Należy pamiętać, że nie wszystkie zmiany muszą od razu oznaczać raka. Mogą być one symptomem innych schorzeń, takich jak np. torbiele piersi. Gdy jednak wyczujesz guzek w okolicy piersi od razu skontaktuj się z lekarzem!

Jeśli guzki są twarde i nieregularnej wielkości to prawdopodobnie mają one podłoże nowotworowe. Inne istotne objawy to nagły rozrost jednej piersi, widoczne żyły na piersi i wszelkie zmiany w teksturze skóry.

Reklama

Skóra na piersi może zmienić swoją teksturę i przybrać czerwony kolor. Dziwne wgłębienia na skórze piersi oraz jej suchość i szorstkość (zupełnie jak skórka pomarańczy) jest często związana z pojawieniem się raka piersi. Jego objawami mogą być również poczucie ciepła w piersi oraz jej swędzenie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich typów nowotworów, im szybciej uda nam się zdiagnozować raka piersi, tym lepiej. W zależności od wyników naszej obserwacji lekarz może przeprowadzić mammografię lub biopsję.

Zmiany w sutkach

Rak piersi często zmienia wygląd sutka. Może wygiąć się on do wewnątrz, a otaczająca go skóra stać się czerwona, twarda i łuszcząca się. Jeśli zaobserwujemy chociaż niektóre z tych objawów należy szybko skonsultować się z lekarzem.

Jeszcze jednym ważnym symptomem jest wyciek z brodawki skutkowej. Nie warto jest z jego powodu wyciągać zbyt szybkich wniosków - może być on również objawem rozmaitych zakażeń, uszkodzenia ciała lub niezłośliwego guza, który nie jest nowotworowy. Wizyta u lekarza jest jednak zawsze zalecana.

Bóle w piersi

Zazwyczaj większość nowotworów nie wywołuje żadnego bólu w piersi. Jednak w niektórych przypadkach dają o sobie znać właśnie w ten sposób. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kobiet odczuwa bóle lub dyskomfort w piersiach w czasie cyklu miesiączkowego. Pojawiają się one zwykle przed miesiączką i ustępuje po jej rozpoczęciu.

Jeśli jednak odczuwamy bóle w okolicy piersi, które nie są związane z cyklem menstruacyjnym, należy zbadać to jak najszybciej.

Węzły chłonne

Dotknij swoich węzłów chłonnych pod pachą lub na szyi. Jeśli wydają się one twarde i powiększone, to może być to oznaka pojawienia się nowotworu piersi, płuc lub szyi, który się rozprzestrzenia. Warto skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi biopsję.

Obrzęk i grudki w okolicach pach lub obojczyka również mogą być symptomami tego nowotworu. Obrzęk może pojawić się na długo przed wszelkiego rodzaju guzami w piersi. Jeśli zaobserwujesz te objawy koniecznie udaj się do lekarza - im szybciej, tym lepiej!

Niewyjaśnione i nieregularne objawy

Kobiety powinny uważać również na inne oznaki choroby, nie związane z piersiami, sutkami i węzłami chłonnymi. Krwawienie po menopauzie może być sygnałem ostrzegawczym i kobiety powinny być zbadane przez specjalistę. Niewyjaśniony wzrost lub utrata masy ciała może również okazać się pierwszym symptomem raka.

Poznaj swoje piersi

Przed przystąpieniem do regularnego badania piersi lub udaniem się na badania warto dobrze poznać swoje ciało. Kobiety nie powinny wpadać w panikę za każdym razem, gdy wyczują guzek. W ich piersiach istnieją bowiem pewne nierówne obszary i jest to zupełnie normalne. Dobrą wiadomością jest fakt, że tylko u 20% kobiet, które wyczuły podejrzanego guza, okazał się on nowotworem piersi. Wykrycie guzka nie jest najbardziej dokładną metodą zdiagnozowania raka, jednak wciąż jest najprostszym sposobem na jego wczesne wykrycie.

Warto stworzyć swoiste "drzewo zdrowia rodziny" i lepiej poznać swoje ciało. Można również podjąć dodatkowe środki ostrożności, poddając się regularnym testom przesiewowym. Odpowiednio dobrane i systematyczne ćwiczenia mogą zmniejszyć poziom estrogenów we krwi, znacząco obniżając ryzyko zachorowania na raka piersi. Natomiast częste badania piersi, takie jak USG, mammografia i MRI, pomogą w jego wczesnym wykryciu i zdiagnozowaniu.

Leczenie raka jest odmienne w każdym przypadku, w zależności od jego rodzaju i stopnia rozwoju. Najczęściej stosowane metody to lumpektomia, mastektomia i chemioterapia. Lumpektomia polega na usunięciu guza w sposób, który pozostawia pierś nienaruszoną. W przypadku mastektomii, lekarz musi chirurgicznie usunąć pierś ,węzły chłonne i wszystkie tkanki je łączące. Natomiast chemioterapia to kuracja za pomocą leków przeciwnowotworowych, powszechnie stosowanych do leczenia raka.

Najlepszym sposobem walkę z rakiem są wciąż jednak regularne badania piersi i badania mammograficzne w gabinecie lekarskim. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli pojawią się u ciebie jakiekolwiek bóle w piersi, guzki, nadwrażliwość lub inne niezwykłe objawy. Może uratować to twoje życie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama