Reklama

5 sposobów na zwiększenie spożycia probiotyków

Ciało człowieka zawiera więcej komórek bakterii niż komórek ludzkich i większa część z nich zamieszkuje układ trawienny. Najnowsze badania wykazują, że istnieje związek pomiędzy bakteriami jelitowymi a stanem zdrowia. Niestety, współczesna dieta jest uboga w pokarmy sprzyjające pracy tych bakterii, ponieważ wiele z produktów spożywczych poddaje się pasteryzacji i naświetlaniu, a niektóre z nich hodowane są w sterylnych laboratoriach.

Bakterie a prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Zachowanie równowagi w środowisku bakterii jelitowych jest kluczowe dla pracy układu odpornościowego, równowagi hormonalnej oraz wielu innych czynników pozwalających zachować dobry stan zdrowia. Produkty spożywane przez nas na co dzień zawierają często duże ilości cukru, przetworzonych ziaren, olejów roślinnych i składników powodujących wzrost „złych” bakterii. Dodanie do diety większej ilości produktów z zawartością „dobrych” bakterii pomoże w łatwy sposób utrzymać równowagę w układzie trawiennym. Oto kilka sposobów na zwiększenie zawartości probiotyków w naszej diecie:

Reklama

Kiszona kapusta

Tradycyjnie kiszona kapusta, w przeciwieństwie do tej kupnej, jest chrupiąca, słona i po prostu smaczna. Wystarczy kupić świeżą kapustę i poddać ją procesowi kiszenia. Jest to doskonały sposób na dodanie warzyw i probiotyków do codziennej diety. Warto dodać, że niemal wszystkie warzywa można kisić.

Kwas buraczany

Podobnie jak kiszona kapusta, kwas buraczany to produkt poddany naturalnej fermentacji, który sprzyja naszemu zdrowiu. Kwas buraczany stosowany był ze względu na właściwości prozdrowotne i wspomagające trawienie. Buraki zawierają wiele składników odżywczych. Jedna szklanka kwasu z tych warzyw wypita rano i jedna wieczorem to doskonały tonik dla krwi, który wyrównuje jej pH, oczyszcza wątrobę, a także wykazuje korzystne działanie w leczeniu kamieni nerkowych, problemów trawiennych i innych chorób.

Kefir wodny

Ulubiony napój dzieci. Kefir wodny przyrządza się na bazie naturalnych kolonii „dobrych” bakterii i drożdży, które powodują fermentację roztworu wody i cukru. Bakterie te żywią się cukrem w wodzie i dzięki temu procesowi powstaje naturalny, lekko gazowany, sfermentowany napój probiotyczny z zawartością enzymów. Istnieje wiele sposobów pozwalających nadać takiemu napojowi smak. To produkt niezawierający laktozy, który z łatwością przyrządzimy na kuchennym blacie.

Kombucza

W ostatnich latach kombucza zyskała na popularności i można ją spotkać w wielu sklepach w gotowej postaci, w szklanych opakowaniach. Kombucza to rodzaj herbaty, która zawiera wiele enzymów i probiotyków, a ponadto jest naturalnie lekko gazowana i aromatyczna. Nie trzeba jednak jej kupować w butelkach, z łatwością można ją przyrządzić w domu samodzielnie. Trzeba się tylko zaopatrzyć w SCOBY (ang. Symbiotic Colony of Bacteria and yeast, symbiotyczne kultury drożdży i bakterii).

Piwo imbirowe

Kolejnym produktem zawierającym probiotyki, a który można przyrządzić w domu, jest piwo imbirowe. Przepis wymaga użycia świeżego imbiru, naturalnych cukrów i bakterii. Ze składników tych tworzą się kolonie dobroczynnych bakterii, których następnie używa się do fermentacji mocnej herbaty imbirowej. W przeciwieństwie do zwykłych napojów gazowanych, które często zawierają syrop glukozowo - fruktozowy i sztuczne dodatki, piwo imbirowe łączy w sobie korzystne dla naszego działanie i wspaniały, orzeźwiający smak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: probiotyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy