Reklama

Reklama

5 terapii dla kręgosłupa

Nie zwlekaj, gdy kręgosłup zaczyna dokuczać. Wypróbuj terapie, a unikniesz bólu.

Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji unieruchamia twój kręgosłup. Pochylając głowę nad biurkiem czy w stronę monitora, garbisz się i wówczas kręgosłup szyjny znajduje się w nieprawidłowym położeniu. Kręgi szyjne są najmniejsze i najbardziej narażone na urazy. Jeśli długo siedzisz przy biurku, z pewnością przeciążasz też dolny, lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa. Na odcinek lędźwiowy przypada największe obciążenie, dlatego często sprawia ból. Już przy niewielkich dolegliwościach warto zastosować terapię, która pomoże tkankom zregenerować się, a tobie pozbyć bólu. Do dyspozycji masz: wibrację akustyczną i drgania mechaniczne, falę uderzeniową, drenaż limfatyczny a także specjalną technikę oklejania taśmami.

Reklama

To tylko różne "narzędzia", ale wszystkie sprawiają, że w odcinku kręgosłupa poddawanym zabiegowi, tkanki będą lepiej ukrwione. A to oznacza, że są też lepiej odżywione i dotlenione. Szybciej się dzięki temu same regenerują. Dodatkowo działanie na mięśnie (fal, wibracji czy taśm) likwiduje silne napięcie mięśni spowodowane zmęczeniem i stresem, rozluźnia je, a tym samym likwiduje ból. Natomiast dzięki lepszemu przepływowi limfy stajesz się lżejsza, znikają obrzęki w dolnych partiach ciała, mniej też obciążasz kręgosłup.

Wibroakustyka rozluźni spięte mięśnie

Jeśli dokuczają ci bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, zdecyduj się na terapię wibroakustyczną aparatem Vitafon. Jest skuteczna i bezpieczna. Możesz się jej poddać zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i zastosować samodzielnie w warunkach domowych. Urządzenie można kupić przez internet. 

Na czym polega terapia

Masaż wibroakustyczny odbywa się poprzez skierowanie na chory odcinek kręgosłupa drgań dźwiękowych o zmieniającej się częstotliwości. W efekcie ich działania znacznie poprawia się przepływ krwi i limfy, a chore miejsce zostaje "nasycone" tzw. mikrowibracjami. Zdaniem specjalistów, to ich brak w naszym organizmie jest jedną z przyczyn tego, że organizm traci zdolność do regeneracji komórek i nie może sam poradzić sobie z chorobą. Niedobór naturalnych mikrowibracji biologicznych powstaje z wiekiem, po urazach, ale też przy długotrwałym obciążeniu stresem. Dzięki terapii wibroakustycznej ustępuje obrzęk i stan zapalny, więc znacznie zmniejszają się dolegliwości bólowe, a często całkowicie ustępują. Jest też dodatkowa korzyść, bo pozastosowaniu serii zabiegów wzrasta odporność całego organizmu i przybywa energii.

Zabiegi fonowania

Tak nazywa się rodzaj masażu wykonywany Vitafonem. Służą do niego płaskie "słuchawki - czujniki", tzw. wibrafony, w które wyposażony jest aparat. Punkty na ciele przeznaczone do fonowania (czyli masowania za pomocą tych słuchawek) to wszystkie odcinki kręgosłupa, ale także wątroba i nerki. Podczas zabiegu odczujesz jedynie przyjemną wibrację i ciepło.

Liczba zabiegów

Czas trwania pierwszych zabiegów powinien być krótki, następnie można go stopniowo wydłużać. Najlepiej zabieg wykonywać przez 40-60 minut. Jednak u niektórych osób bardziej sprawdza się 5-6 krótkich zabiegów w ciągu dnia.

Koszty terapii

Zabieg w gabinecie fizjoterapeuty kosztuje od 10 zł. Do użytku domowego można kupić kilka modeli Vidafonu wyposażonych w różną ilość słuchawek wibroakustycznych. Najprostszy ma jedną parę, kosztuje od 799 zł.

Fala uderzeniowa uśmierzy ból krzyża

Skuteczną terapią likwidującą ból dolnego odcinka kręgosłupa jest zastosowanie fali uderzeniowej (wstrząsowej). Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu w gabinecie fizykoterapii. Fale uderzeniowe mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pobudzają procesy odnowy, dzięki czemu organizm jest mobilizowany do regenerowania tkanek i krążków międzykręgowych.

Na czym polega terapia

Fala uderzeniowa to pewien rodzaj fali akustycznej o bardzo dużej energii. To taka sama fala, jaka powstaje, gdy np. samolot przekracza barierę dźwięku. Medycyna nauczyła się wykorzystywać ją do leczenia, m.in. bólów kręgosłupa.

Jak wygląda zabieg

Niezależnie od typu urządzenia, fala produkowana jest najpierw przez aparat na zewnątrz organizmu, a dopiero potem podawana poprzez specjalną głowicę w chore miejsce. Specjalista smaruje je najpierw żelem, potem przykłada głowicę emitującą fale. Częstotliwość takich impulsów, a także czas ich trwania i głębokość są dobierane indywidualnie.

Przeciwwskazania

Terapii tej nie można stosować u osób leczących się z powodu choroby onkologicznej. Niewskazana jest też dla kobiet w ciąży, ale tylko wówczas, gdy wymaga skierowania na okolicę kręgosłupa lędźwiowego. Zabiegowi może towarzyszyć niewielki ból. Nie jest jednak na tyle duży, by wymagał brania leków przeciwbólowych. W miarę leczenia falą uderzeniową ból podczas każdego zabiegu odczuwany jest coraz słabiej.

Koszt terapii

Zabieg trwa kilka minut i trzeba go powtórzyć przynajmniej 3-5 razy, co 5 dni, żeby osiągnąć zadowalającą poprawę. Cena jednego zabiegu to koszt ok. 50 zł.

Ogrzej kręposłup

Termoterapia ciepłem pomoże złagodzić przewlekłe bóle kręgosłupa. Ogrzewanie poprawia ukrwienie, rozluźnia spięte mięśnie przykręgosłupowe i w ten sposób łagodzi ból. Możesz nakleić na bolące miejsce rozgrzewające plastry, np. Kapsiplast Viscoplast, ok. 3 zł. Pomogą też ciepłe kąpiele z dodatkiem borowiny lub przykładanie poduszki elektrycznej.

Dr n. med. Tomasz Chomiuk,  fizjoterapeuta

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje